Полша към поляците на Острова: Връщайте се у дома
След Brexit ще има административни затруднения
Посланикът на Полша в Лондон призова сънародниците си, живеещи във Великобритания, да помислят сериозно за връщане в родината след Брекзит заради евентуални административни усложнения, предаде Франс прес.
Съветвам ви да обмислите сериозно възможността да се върнете в страната ни, написа дипломатът Аркади Жегоцки в писмо до сънародниците си във Великобритания. Пред радио Би Би Си той каза: "Разтревожен съм. Затова призовавам полските граждани, които живеят в Обединеното кралство, да действат. Приканвам ги да подадат молба за статут на постоянно пребиваващи, ако ли не, да мислят за връщане в Полша".
Смятам, че това е много подходяща възможност да се приберат, подчерта Жегоцки, хвалейки бързия растеж на (полската) икономика, който създава все повече и повече възможности, пише БТА.
Британското правителство предложи статут на постоянно пребиваващи на европейските граждани, които искат да продължат да живеят и работят във Великобритания след Брекзит, планиран за 31 октомври. На територията на Обединеното кралство живеят около 832 000 поляци, но само четвърт от тях са поискали от властите статут на постоянно пребиваващи, уточни посланикът.
След като подадат документи онлайн, тези, които са живели постоянно във Великобритания най-малко пет години, получават статут на постоянно пребиваващи, което им дава право да останат там безсрочно. Онези, които живеят в страната от по-скоро, получават "предварителен статут", който им позволява да останат още пет години и да поискат постоянен статут, когато се навършат пет години от пребиваването им във Великобритания.
Обезпокоени сме от тази процедура, защото 42 процента от хората са получили предварителен статут, което значи, че значителен брой хора имат трудности да получат статут на постоянно пребиваващи, каза полският посланик. "Много хора, които живеят тук десет години и повече, ни казаха, че имат проблеми", допълни той.
ЕС и Украйна вдигат дронова армада: Ще произвеждат по 20 млн. машини годишно
Николай Попов: Следят ме и ме заплашват, но няма да спра битката за Сияна
Лекари и сестри на протест: Къде потъват парите за здравеопазването?
Джани, смело напред! Световно с 64 отбора - разкош
Господарят на океана: 750-килограмова акула изправи косите на летовници
Млада съпруга потъна в скръб: Мъжът ѝ застрелян от военен ветеран при мистериозни обстоятелства
Тъжна вест: Почина Емил Нейков
Той не беше от хората, които просто ще гледат: Историята на мъжа, който се удави, докато спасява деца
Крадци посегнаха на дома на Ямал, докато празнува в Далас, наложи се да бягат бързо
Финансиране за иновации: Близо 20 млн. евро се насочват към фирмите от местните инициативни групи
Царево се превръща в сцена на изкуствата за 11 вълнуващи летни дни
Защо всяка фирма има нужда от шредер за документи?
