×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Борисов ще бори хакерите с агентура - призова гражданите да ги мразят и да ги издават


Борисов ще бори хакерите с агентура - призова гражданите да ги мразят и да ги издават
"Както мразиме крадците, както мразиме убийците, така да мразиме и хакерите. Защото това не е мода, не е нещо хубаво."
17 Септември 2019, Вторник, 10:09 ч.
Автор: Лъчезар ЛИСИЦОВ

В мрежата не е толкова анонимно, колкото ние, по-старото поколение, си мислим, обяви премиерът

Държавата смята да осигурява киберсигурност на принципа на публично-частното партньорство с банки и застрахователи. А обществото трябва да мрази хакерите. Това обясни премиерът Бойко Борисов на форум в София на тема Взаимодействие между публичната и частната сигурност: Стратегическа роля на публично-частното партньорство за противодействие на киберзаплахи“.

Той е организиран от Съюз за Стопанска Инициатива, Българска асоциация по киберсигурност и Българска асоциация на сертифицираните етични хакери, но с участието и на Университета по библиотекознание и информационни технологии (т. нар. Библиотекарски институт). Това накара Борисов да признае, че е получил упрек защо е приел да участва във форум, организиран от Библиотекарския институт. Този институт е управляван от кадри, свързани с тоталитарната Държавна сигурност и е смятан за близък до задкулисието около Ахмед Доган и Делян Пеевски.

На форума Бойко Борисов обясни: „Това трябва да стане и като превенция на обществото – така, както мразиме крадците, както мразиме убийците, така да мразиме и хакерите. Защото това не е мода, не е нещо хубаво. Страхотно подготвени младежи, изключително умни и иновативни и ако впрегнат енергията си в добри дела, със сигурност и много повече пари ще изкарат.“

Борисов бе попитан от репортери, смята ли за нужно да се създаде специална агенция за киберсигурност. Той отговори: „Ще го направим през „Електронно управление“, но много пари трябва да се извадят, много пари. И затова помолих обществеността да има нетърпимост, както към всеки друг крадец, престъпник, всеки, който вреди. Това е – една детска площадка, като направиш, да отидат да я счупят, това е по същия начин.“

Премиерът добави, че държавата иска да облекчи гражданите с електронни услуги и затова всички трябвало да бъдем активни в борбата с хакерите, за да не се върнем към пишещите машини.

Ако няма неприязън към тези хора и ако това се счита модерно, едва ли не, че колко е готино да си хакер - колко е модерно, колко е хубаво, и ние се отнасяме с такава толерантност към тях, нищо добро не ни очаква“, заяви още Бойко Борисов.

В тази сфера на киберсигурността държавата има ограничени възможности да плаща големи заплати. В същото време се развива с изключителна скорост – нанася големи поразии. И затова публично-частното партньорство, както във всяка сфера на борба с престъпността, ние разчитаме на агентури, разчитаме на сигнали от гражданите, така и в тази сфера. Да ползваме възможностите, които... много високо платените специалисти има в банките, застрахователните, големите компании, да работят и да помагат в защитата на системите; или да ни подават сигнали съответно пък там, където има възможност за пробив“, коментира премиерът.

Според Борисов хакерите не били толкова скрити и се познавали. В този смисъл те трябвало да се издават помежду си.

Редно ли е, вместо да ги дадеме за пенсии и заплати тея пари - да вадиме стотици милиони, да защитаваме системите от няколко човека? А и те се познават, със сигурност! В мрежата не е толкова анонимно, колкото ние, по-старото поколение си мислиме“, изкоментира министър-председателят.

ФБР надали са лошо защитени. Обаче им казват „сменяйте бързо рутерите“. Ма това ще е сигурно стотици милиони долари. Може и нагоре да отиде. В тая сфера, тая услуга – ние имаме предложение от други държави да ни защитават – където са много напред. Цифрата е... от няколкостотин милиона долара започва разговорът. И задължително информацията пак минава през техните... машини, което днеска е така, утре може да е другояче. Не можем да си го позволиме. И какво излиза – че (не съм дошъл с колегите, виждате и Марияна е тука, но и вътрешно министерство)... както във всяка сфера на борба с престъпността, ние се опираме на гражданите, опираме се на агентурния апарат, ако щете. И само тогава службите са ефективни“, коментира Борисов.

Той обясни, че държавата давала по 1500 лв. заплата на служителите по киберсигурност от ГДБОП, а в частния сектор те получавали над 10 000 лв. Затова в службите нямало адекватни специалисти.

Според Бойко Борисов нямало спецслужба по света, която да не е пробита от хакери. Злонамерените спецове винаги били по-напред.

Тръпна за суперкомпютъра как ще го пазим. Те дотогава кой знае какво ще измислят“, обяви притеснено премиерът.

Той бе попитан адекватен ли е Наказателният кодекс, на което отговори: „Има предложение за промени, но, вижте, те законите и сега не са лоши, просто трябва да се спазват. Ние не можем след всяко престъпление да отиваме и да променяме закона и да правим все по-тежки и по-тежки наказания. И сега си има закони.“


В категории: Политика


Лъчезар ЛИСИЦОВ Автор
Лъчезар ЛИСИЦОВ
24
Коментара
Флагман.БГ Как да предпазим акумулатора от студа Как да предпазим акумулатора от студа 15/02/2026, Неделя 21:39 0
Тервел ИЛИЕВ Тамара Глоба: 3 зодии влизат в златен период Тамара Глоба: 3 зодии влизат в златен период 15/02/2026, Неделя 21:00 0
Тервел ИЛИЕВ Все повече хора работят след пенсия Все повече хора работят след пенсия 15/02/2026, Неделя 19:40 1
24
Коментара по темата
24.
фенчо
17.09.2019 22:20:53
0
1
Една дума - тъпак.
23.
Smitth
17.09.2019 20:55:36
2
0
Тиквата решава проблемите с мутренски способи, по примера на другаря Путлер. Така се кове диктатура. Само като се сетя за слабоумния правосъден министър, дето обръща и джурка файлове, и става ясно какви главанаци са инсталирали на върха на "държавата" селяндурите от ГЕРБСП и обединените с ДПС лъжепaтрeoти.
22.
бай Стоил
17.09.2019 14:34:12
0
2
Какво няма да е цифра, като давате държавна поръчка за обследване на сайта на мин. на ... горското примерно и цифрата за обследване е 30 000 лв и нагоре само да я обследвате??? Като всичко е хаотично и като някой братовчед на някой прави нещатата така ще е никви рутери не ти трябват, трабва ти читав софтуер!
21.
Битум
17.09.2019 14:10:31
0
6
Kaкъв е тоя интелектуалец зад Бойко на снимката
20.
Хакери
17.09.2019 13:21:08
0
8
досега не са ме хаквали, но цар ТИКВА разби живота на повечето българи!
19.
оффф...
17.09.2019 13:18:41
0
10
Честита нова ДЪРЖАВНА СИГУРНОСТ
18.
хахо
17.09.2019 12:36:38
0
13
Абе то ако само с мразене ставаше,ама не става.Ушевите да си вършат работата,за която получават заплати от част от хляба дори който купувам да нахраня дечурлигата.Крадците моим да ги мразим,ама те си вършеят постоянно,и ако случайно го заваря у дома си и го пребия,ши вземат и другите службогонци да ме осъдят за превешаване на неизбежната отбрана.
17.
Кую
17.09.2019 12:19:06
0
16
Празна тиква хаква ли се?
16.
Q7
17.09.2019 12:08:14
3
5
Най добрия хакер в света,беше хванат точно така,чрез информатор,контролираше дейността си от яхта
15.
дядо
17.09.2019 12:08:02
1
17
Предлагам ,на гъзололизвачите от флегман,да се увеличат заплатите на по милион на месец,защото много добре се справят с лизането на ауспусите на властта!
14.
ХХ
17.09.2019 11:44:28
0
4
@13
е мнозинството де...
13.
ххх
17.09.2019 11:34:57
0
11
До ХХ
Грешиш. Аз не съм го избирал.
12.
ХХ
17.09.2019 11:26:12
3
15
@10
е па прост е щот и ние сме си прости та си избираме по лика прилика.
даже и магаретата които той посочи ги избираме.
пп. интелектуалците преди ного по-стока ли бяха?
11.
Хакер
17.09.2019 11:21:48
0
8
Ази пък си ги обичам колегите, тоа ще ми дава наклон!
10.
ххх
17.09.2019 11:15:57
0
11
Тоя само глупости говори защото е прост. По добре да си мълчи да не се излага по света и у нас.
9.
агент Гъци
17.09.2019 11:14:43
1
7
Университета по библиотекознание и информационни технологии (т. нар. Библиотекарски институт на Държавна сигурност и Доган) - съкр. УБИТ :D Егати името!
8.
ХХ
17.09.2019 11:07:07
0
5
@5
боко не е нужно да разбира от всичко.
он топик: защита от потенциален spy firmware на huawei
други въпроси?
7.
valik
17.09.2019 11:05:27
1
37
Много ме кефи да гледам, безсилието на мутрите срещу хората които владеят технологиите-за което се изисква акъл. Навсякъде другаде, мутрягите могат да контролират и да насилват хората. Но във високотехнологичният бизнес, услугите свързани с онлайн услуги и консултантски дейности с висока добавена стойност осъществявани в полза и за сметка на международни контрагенти, не могат да припарят. Не могат, щото са нискочели и много прости, не могат да продумат и дума....а само мучат....Стискайте палци, света да се глобализира още повече, само тогава ще се избавим от тази паплач. Мутрите могат да виреят само в контролирана, нискообразована и безалтернативна среда. Затова се стараят да разбият социалните ситеми и най-вече образованието. На тях им трябва полуидиоти които да заливат с тази бълвоч. Не мразете хакерите, не мразете никой. Игнорирайте хората които мразят и които са прости с тях прогреса е обречен. Лек ден!
6.
88
17.09.2019 11:03:56
1
15
Пак се изказва неподготвен.С доносничество не става да се разкриват хакери.Нещо бърка борбата с огъня и борбата с хакерите.Кой за каквото е учил.
5.
LSFC
17.09.2019 11:00:59
1
14
И какво точно става като смениш рутера,бе Бойко...Бял хакер джурка файлове...Неграмотни,нагли и крадливи гербаджии-комунисти
4.
???
17.09.2019 10:37:34
0
15
Да ни каже какво има предвид за крадец, че нещо ми се разминават критериите.
3.
opi
17.09.2019 10:31:00
0
25
тоз некадърник не е нормален
хакерите в случая са аналог на Сноудън, защото разобличават безхаберието и некадърността на НАП
по цял свят така се работи - тества се сигурността на системите

проблема е че НАП не са си свършили задължението да пазят данните ни, там е позора и безотговорността

хакерите какво да ги мразим - те ако искаха да злоупотребят с данните щяха да си ги продадат на черно и изобщо да не се занимават
2.
ХХ
17.09.2019 10:19:03
0
10
сори: "банките и застрахователите ще плащат"....
1.
ХХ
17.09.2019 10:17:57
0
13
демек банките и държавата ще плащат на държавата за сигурност?
избиват му май на боко мутренските сик-аджийски години...
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Цената на имот в знакова за Бургас сграда падна под 500 евро за кв.м. Цената на имот в знакова за Бургас сграда падна под 500 евро за кв.м. Шестата публична продан на имуществото на алуминиевия бос Димитър Стоев ще се проведе през март Кирил Добрев за проекта на президента: Навремето царят вкарваше артисти, сега – спортисти и военни Кирил Добрев за проекта на президента: Навремето царят вкарваше артисти, сега – спортисти и военни Според депутата от БСП партията му няма изгода да подкрепи ветото на Илияна Йотова върху промените в Изборния кодекс   Бащата на убития Алекс пострадал в катастрофа, две години се лекувал с медитация Бащата на убития Алекс пострадал в катастрофа, две години се лекувал с медитация И когато не се оправяше той се обвиняваше, че не практикува добре, а не че методът не помага, казва негов познат Васил Терзиев: Ходил съм на хижа "Петрохан" 9-10 пъти - карахме мотори, обикаляхме с джип в планината Васил Терзиев: Ходил съм на хижа "Петрохан" 9-10 пъти - карахме мотори, обикаляхме с джип в планината За да се включа в тяхната кауза по опазването на планината и дивите животни, явно са ми направили достатъчно добро впечатление, каза столичният кмет Стотици кукери огласиха Камено, огнен ритуал прогони злото Стотици кукери огласиха Камено, огнен ритуал прогони злото Малки и големи обикаляха целия град през целия ден, за да прогонят злите сили Бойко Борисов: Забавлявам се с измишльотините за Делян Добрев Бойко Борисов: Забавлявам се с измишльотините за Делян Добрев С Добрев не сме имали разногласия. Последните ни контакти с него бяха, когато му разреших да замине за САЩ. Сега се е върнал и утре ги свиквам всички на оперативка, обяви лидерът на ГЕРБ Деян, който намери труповете в Петрохан, е изчезнал, твърди майката на Николай Златков (ОБНОВЕНА) Деян, който намери труповете в Петрохан, е изчезнал, твърди майката на Николай Златков (ОБНОВЕНА) Има данни, че е в Мексико, където наглеждал имотите на Калушев Бурята удря Бургас до минути Бурята удря Бургас до минути Очакванията на метеоролозите бяха влошаването на времето да започне от утре Ограничават софтуерно наемането на тротинетки по тъмно в Бургас Ограничават софтуерно наемането на тротинетки по тъмно в Бургас Предложението е на директора на ОД на МВР ст. комисар Владимир Маринов Ивайло Калушев проявявал интерес към приватизацията на "Топлофикация София" Ивайло Калушев проявявал интерес към приватизацията на "Топлофикация София" Калушев си е водил бележки от негови срещи за приватизацията на столичната "Топлофикация" и публично-частно партньорство за зелени политики, управление на отпадъци и изграждане на инсталация за преработка на битови отпадъци
Циклонът "Ориана" срути "Арката на любовта" в Пулия Циклонът "Ориана" срути "Арката на любовта" в Пулия „Арката на любовта“ беше известен туристически обект и привличаше посетители, търсещи перфектния декор за снимки и селфита Речта на Марко Рубио, за която всички говорят: Край на илюзиите за „глобалния ред“ Речта на Марко Рубио, за която всички говорят: Край на илюзиите за „глобалния ред“ Американският държавен секретар атакува „глупавата идея“ за свят без граници, настоя за контрол над миграцията и призова за реиндустриализация на Запада Владимир Зографски влезе в топ 10 на Олимпиадата в Милано-Кортина Владимир Зографски влезе в топ 10 на Олимпиадата в Милано-Кортина Десето място на голямата шанца в Предацо е най-доброто олимпийско класиране в историята на българските ски скокове Учени от пет държави: Навални е починал от жабешка отрова Учени от пет държави: Навални е починал от жабешка отрова От тъкани на руския опозиционер те успели да открият наличие на епибатидин, който бил 200 пъти по-силен от морфина Йотова и Макрон в Мюнхен: Европа трябва да възстанови влиянието си Йотова и Макрон в Мюнхен: Европа трябва да възстанови влиянието си На Мюнхенската конференция по сигурността бяха обсъдени бъдещето на ЕС, инициативата Три морета и разширяването към Украйна Президентът: Трябва да върнем защитата на човешките права в международния дневен ред Президентът: Трябва да върнем защитата на човешките права в международния дневен ред Държавният глава обсъди с Теодор Дойч в Мюнхен нарастващия антисемитизъм, езика на омразата и идеята за музей на спасяването на българските евреи Карнавалът в Рио започна: Крал Момо получи ключа на града Карнавалът в Рио започна: Крал Момо получи ключа на града Кметът Едуарду Паеш връчи символичния ключ на града и даде старт на петдневните паради на школите по самба на Самбадрома Дуа Липа: Раздялата е дезориентиращ процес, а приемането е част от възстановяването Дуа Липа: Раздялата е дезориентиращ процес, а приемането е част от възстановяването Съветита на Дуа Липа за връзките от разстояние и уроците след раздяла Здравният министър на САЩ: Не се боя от микроби, като млад съм взимал кокаин от тоалетни чинии Здравният министър на САЩ: Не се боя от микроби, като млад съм взимал кокаин от тоалетни чинии В интервю пред Тео Вон той,  направи публични коментари за миналата си зависимост към наркотици Нов кръг от преговори Русия САЩ Украйна ще се проведат в Женева на 17 и 18 февруари Нов кръг от преговори Русия САЩ Украйна ще се проведат в Женева на 17 и 18 февруари Кремъл обяви, че руската делегация ще бъде ръководена от Владимир Медински след разговорите в Абу Даби
Володимир ЗЕЛЕНСКИ Володимир ЗЕЛЕНСКИ Виктор Орбан май мисли само как да се угоява. Виц на деня Виц на деня Платих си тока, и паднах с няколко места надолу в класацията на Форбс. Виц на деня Виц на деня - Имате ли картички за Свети Валентин с надпис "За моята любима"?
- Да, имаме.
- Дайте ми 16.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Всеки човек греши, мъдрият си го признава.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори