×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Затварят кръстовището между „Оборище“ и „Петко Каравелов“ заради ВиК ремонт
  • Стартира 20-ото юбилейно издание на Международния конкурс на изкуствата „Радост на брега“ в Бургас
  • Театралният хит „Дами канят“ в Бургас! Асен Блатечки и Калин Врачански завладяват публиката на 6 юли
  • Бургаският духов оркестър се завръща с летни концерти на открито
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

"Меден рудник" не забравя корените си, стотици отбелязаха празника на комплекса


"Меден рудник" не забравя корените си, стотици отбелязаха празника на комплекса
Тържествата продължават и днес с турнир по борба, в който ще участват млади таланти и доказали се бургаски и национални състезатели
15 Септември 2019, Неделя, 09:50 ч.
Автор: Флагман.бг, снимки: Петър ГЕНЧЕВ

Следващата година ще празнуваме 100 години от основаването на този квартал. Няма друг жилищен комплекс в Бургас, който да има свой автентичен празник, обяви кметът Димитър Николов

С пъстро хоро стотици бургазлии отбелязаха годишнината от създаването на селището, което през годините е прераснало в днешния комплекс "Меден рудник". Празникът се отбелязва за десета поредна година. Негови организатори са инициативен комитет от родолюбиви жители на жилищния комплекс, Народно читалище "Паисий Хилендарски 1928" и Община Бургас.

Кметът Димитър Николов се включи в тържествата и даде начало на всеобщото хоро.

"Следващата година ще празнуваме 100 години от основаването на този квартал. Няма друг жилищен комплекс в Бургас, който да има свой автентичен празник. И затова искам специално да ви поздравя, че присъствате тук и запазвате този автентичен дух и добрата традиция. На този празник се пеят най-хубавите странджански песни и се играят най-хубавите хора. Пожелавам ви много успехи, много радост и ви уверявам, че ние няма да преставаме да изграждаме нови детски градини в "Меден рудник", защото комплексът има нужда от това.", каза в приветствието си към празнуващите кметът Димитър Николов.

Тържествата започнаха по-рано през деня с традиционното поднасяне на венци и цветя пред паметната плоча на основателите на някогашното селище, която се намира в двора на училище "Найден Геров".

Кметът Димитър Николов се включи в тържествата

Детска фолклорна програма и игри поддържаха настроението през целия ден. Основни изпълнители в тях бяха  ДФГ "Звъника" и школа по гайда при НЧ "Паисий Хилендарски", детска танцова група "Медено котле" и танцов ансамбъл "Атанас Манчев" при НЧ "Пробуда".

Кулминацията на тържествата бе големият концерт с участието на ансамбъл "Странджа", бургаски самодейни танцови състави, оркестър "Нашенци" - Христо Георгиев, Краси Петров, Петко Стоянов, Иван Петров, Добромир Велев и Цветан Николов, както и странджанските певци Жечка Сланинкова, Катя Георгиева, Яна Биюкова, Цветелина и Панайот Стойчеви.

Тържествата продължават и днес с турнир по борба, в който ще участват млади таланти и доказали се бургаски и национални състезатели.

Празникът се отбелязва за десета поредна година

По традиция празникът на "Меден рудник" се отбелязва всяка година през септември без фиксирана дата. Историята на "Меден рудник" е тясно свързана с Тракийския въпрос. Преди 104 години близо до чешма Кьор Исмаилица се установяват първите 10-15 семейства тракийски бежанци. По-късно през 1920 година бургаската община отстъпва и узаконява земята на бежанците и нарича махалата Кара баир или Черни връх. През 1934 година Кара баир е преименувана в село Меден рудник, а през 1975 година то е присъединено към Бургас и обявено за негов квартал.

Кулминацията на тържествата бе големият концерт с участието на ансамбъл "Странджа"

 


В категории: Меден Рудник


29
Коментара
Флагман.БГ Двaмa нoви милиapдepи ce "paждaт" вceĸи дeн Двaмa нoви милиapдepи ce "paждaт" вceĸи дeн 24/06/2026, Сряда 17:20 1
29
Коментара по темата
29.
дед
21.09.2019 09:23:22
1
1
кво ти пречи винаги странджата бе ,все тя ти е крива ,права,тъпан,вземи махни първо бодливата тел от рогата си и тогава клевети и обиждай.
28.
абе
20.09.2019 19:47:46
1
1
ето до къде ви докара социализма ,всякакви селянчета от странджата и сакар планина станаха бургазлии , ако нямаше социализъм още щяха да си ходят със свинските цървули по нивичките да пасът овцете и говедата , ма социализъма обърка разглези овчарите
27.
az 1234
18.09.2019 14:51:30
0
2
До писалите по-долу "бургазлии". Малко останахме, но знам с какви селяндури се напълни моята махала. Дядо ми е имал къща в райна на булевард Иван Вазов, а Бургас е бил по протежението на морето. Вървелника ( по старому) е бил от гарата, през площадките Васил Левски, Приморец, че до стария мост под казиното. Това е бил Бургас. Когато в началото на 50-те дядо ми се включва в строеж на кооперация, тя е била в края на града, а след него памук, лозя и чак тогава идва новия квартал Лазур. В този нов квартал са настанявани крайно нуждаещи се, а презумпцията на старите бургазлии е била същата, като тази за Меден Рудник преди 20 години и види се пак същата в картуните на закостенелия в сивото си вещество и задръстен в тесногръдието си бай-Ганя. Чета коментари за "селяния"...Та мили ми коментиращи, вие от къде сте дошли ? Вас какво ви различава от днешните присълци ? Различава ви времетраенето в града, но няма грам разлика в културата, възпитанието и мирогледави. Никаква, дори напротив. Вие избивате селящината си глеадйки нависоко към комплекса, в чиито нозе сте. Аз избрах този комплекс за мой дом и вече 15 години живея там и не съжалявам грам за това. Продадохме имот в т.н. център оставяйки там една сурия хасковлии, прищълци от Сакар и едно старо бургаско семейство, което вече е при сина си във Великобритания. Избягях от фалшивото самочувствие на селяци, превърнали се в "граждани" само за една нощ. Кой от вас не се е сблъсквал с проблемите на паркирането, липсата на въздух, светлина, простор и уют в т.нар. център, който само до преди 30-40 години беше друг и истински дом на бургаската душа. Днес навсякъде е пълно със снобария, показност и духовна смрад, съчетана с криворазбрана "норма за престиж" според местоживеене в града ни. Това го нямаше преди 20 години, но днес го надушвам и вече съм убеден, че подобни "оценители" са по-скоро хора с комплекси и мними постижения в живота си. Тръгнал бай Ганьо да характеризира и квалифицира квартал с над 100 годишна история какви "селяни" живеели в него и откъде дошли без да осъзнава от къде самия той е дошъл. Аз съм от род на стари бургазлии, но предпочетох комплекса за живот, защото помня и времената когато дядо ми оплакваше брат си, че ще живее в Лазур на ачика, оплакваше и леля ми, че си купила апартамент в първите блокове на Изгрев юг ( днес Зорница) и вуйчо ми, че отишъл да живее в Атанасово ( днешен Изгрев -север. Така че, нищо ново под слънцете драги ми позабравили се и млади съграждани. Градът винаги е растял и ще расте с обезлюдяването на селата. Всеки селянин готов да брои надутите пари за напълно амортизирани сгради в т.нар. от староселяните "елитни" комплекси - нека ги брои, но не вменявайте вашото тесногръдие и видима неясното относно разрастващия се и пълен с все повече млади хора комплекс. Не търсете престъпността тук, защото тя е под седалището ви, и ако не ви е прищракало на застопорените отпреди 30 години мозъци, сравнете със сводките на МВР и преценете по брой на жители каква е средната престъпност за квартал и ще се облещите, като онодени от дърт козел овце.
26.
ццц
16.09.2019 16:12:16
0
1
браво,само така,само млади хора на панагирят,само така, тук таме мякой пенсионер да не е уроки,много млади хора в бургаз
25.
ФЕНЪТ
16.09.2019 06:14:16
0
4
Много БМВ, много Мерцедес на тоз панагир!!! Тук таме някой Голф с кюнци от комин и Ауди с антенка... Богат народ силна държава. Ракия и пръжолии....
24.
До милка
15.09.2019 14:56:35
7
7
МИЛКА Е СМОТАНА КРАВА ,КОЯТО ЦЯЛО ЛЯТО Е РАБОТИЛА В СЪНИТО ЗА 700ЛВ. НА МЕСЕЦ И СЕГА ТРЕБЕ ПАК У СЕЛО ДА СИ ОДИ
23.
Селски
15.09.2019 14:52:54
2
6
Ликуй ямболе ,ликуй сливен
22.
emo
15.09.2019 14:40:00
1
7
ДА ВИЖДАМ ЧЕ НЕ СЕ ОДОБРЯВА КОМЕНТАРА ЗА НАП И ФИСКАЛЕН КОНТРОЛ НА МЕРОПРИЯТИЕТО НО ТО Е НОРМАЛНО ЗАЩОТО ТИЯ КОМЕНТАРИ ГИ ЧЕТАТА ТИЯ ДЕТО ПЕЧЕЛЯТ В МОМЕНТА НА ТОЯ СБОР НО ПРОСТО ТРЯБВА ДА ВИ Е ЯСНО ЧЕ В БУРГАС ЖИВЕЯТ И ДРУГИ ХОРА ДЕТО ВИЖДАТ И НЕ СА СЛЕПИ
21.
Емо
15.09.2019 14:31:07
3
7
МИ НЕСЕ ХАРЕСВА КОМЕНТАРА ЗА ФИСКАЛНИЯ КОНТРОЛ НО ТО НОРМАЛНО ТЕ ТИЯ КОМЕНТАРИ СЕ ЧЕТАТ ОТ ТИЯ ДЕТО ПЕЧЕЛЯТ В МОМЕНТА И ТИЯ ДЕТО ИМ ВЪРВИ ПРЕДИЗБОРНО НО ТРЯБВА ДА ЗНАЕТЕ ЧЕ ОСВЕН ВАС ИМА И ДРУГИ ГРАЖДАНИ НА ТОЯ ГРАД !!!!!
20.
Бързия влак
15.09.2019 14:17:36
17
10
Да,много малко Търновски рогоносци видях там,яко нагъваха сурови кебапчета и топла бира и захарен пАмук барабар с рогата напред.
19.
Katq
15.09.2019 14:01:39
19
8
Ako e v centyra NAP da sa gi zape4atali . Tiq baq pari napraviha preb o4ite na ob6tinari i policiq . Kakyv sram
18.
Radul
15.09.2019 13:53:55
7
13
И АЗ СЪМ ЗА СЛУЖИТЕЛИ НА НАП И ФИСКАЛЕН КОНТРОЛ ДА ПРИСЪСТВАТ ПО ЗБОРОВЕТЕ И ПАНАИРИТЕ ЧЕ НЕ САМО НА ТОЗИ АМИ И НА ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ ЦИГАНИТЕ ПРАВЯТ АЛЪШ ВЕРИШ БЕЗ ДА ОТЧИТАТ В ДЪРЖАВАТА.
КМЕТА ДА НЕ СЕ ГЪНЕ НА ХОРОТО АМИ ДА ВИДИ ЧЕ ВСИЧКО Е ШАНО.
17.
Емо
15.09.2019 13:49:20
14
17
ДВОЙНИЯТ СТАНДАРТ НА ГЕРБ. Нали е с подкрепата на ГЕРБ една кадова бележка един касов апарат не се видя. Такива пари се завъртяха а нито на скарите нито на сергиите нито на казанлъжките понички се даваха касови бонове. НАП да се сезират следващия път !!!
16.
Милка
15.09.2019 13:29:31
29
17
Бургас е смотан град.
15.
ГРАД КОЗЛОДУЙ
15.09.2019 13:09:51
13
13
А КОЙ ЖИВЕЕ В МЕДЕН РУДНИК МАЛКО СА СВЕСТНИТЕ ПОВЕЧЕТО СА КАТА БРУС ЛИ СТОЯН КАТЬРА САЛИ И ДРУГОТО РОМ БУРГАС ТРЯБВА ДА Е БЬЛГАРСКИ ЧИСТ ГРАД
14.
Кую
15.09.2019 13:09:21
21
14
Странджански глигани.
13.
Niko
15.09.2019 12:49:57
25
20
Добар дя'н! Частито селяни!
12.
Abc
15.09.2019 12:44:46
21
12
Голяма селянизация! Предпочитам да емигрирам, каквато същност е идеята на властимащите. Ако това са корените и това наследниците им мисля, че не е за гордост.
11.
Антената
15.09.2019 12:09:24
0
20
Празника е на М.Рудник не е на Ямбол и Сливен кукери да не идват
10.
Странженски бек
15.09.2019 11:56:34
23
8
Юруш всички към Боргас
9.
Моля ви бургазлии
15.09.2019 11:04:45
29
18
Бургазлии нека се обеденим и създадем органиузация "СПАСИ БУРГАС"!
Да спасим Бургас о т селянията и простотията на властимащата върхушка герб-дпс-бсп! Мафия готова да промени и историята само да е на власт!
8.
Йотата
15.09.2019 11:02:18
28
27
Нека празнуват и се веселят . Но да не забравят корените си от..... дивата Странджа и Глиган Грудово. "Най-хубавите" хора .
7.
Управлението на калинките
15.09.2019 11:01:56
23
13
В чест на 100 гошнинината от основаването на Карабаир, предлагам Атанасовското ерзеро да се прекръсти на Карабаир....
защото откраднахте земите на Атанасовлии и забравихте, че построихте Изгрев....
Върнете земите и името на ограбените хора от село Атанасопво и ще имате квартал с много по-дълга история от Карабаир....
6.
Живущ
15.09.2019 10:58:54
33
25
Селски комплекс с хора с комплекси ... дилъри... крадци... затворници.... смешен селски квартал
5.
Мдаааа
15.09.2019 10:52:30
25
21
Толкова е стар тоя квартал, че ако не беше Карабаир нямаше да го има Бургас.... Хахахах
Съвсем изтрещяха тия селяни.
4.
Ура другари
15.09.2019 10:39:34
40
27
Квартасла с изглед към Бургас празнува... Празнува победата на селянията и шуробаджанащината над гражданите....
3.
Къш къш
15.09.2019 10:34:17
41
23
Селсия кмет със съселяните си от кЪди пода.... Пак биха и поодмениха вота тея селяни. ПОсле защо само Карабаир оправят. Електорат от селяни и цигани... НЯМА ТАКАВА ДЪРЖАВА!
Ей затова другите квартали ще тънат в мизерия, защото са бургазлии, не са шуробаджанаците от кЪди пода... Унищожихте Бургас селяни мръсни. Ходете си копайте нивите в Стъранджа -Сакар тъпанари мръсни. Главанаци.
2.
божкеее
15.09.2019 10:28:20
20
19
После македонците си били измисляли историята.Тия ги бият по всички параграфи.
1.
m
15.09.2019 10:11:00
24
19
ХА ХА ХА !!!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Извънредно! 10-годишно дете се удави в Ахелой Извънредно! 10-годишно дете се удави в Ахелой Два реанимационни екипа му правеха изкуствено дишане  СОС разглежда предложението Любен Дилов-син да бъде удостоен посмъртно със званието „Почетен гражданин на София“ СОС разглежда предложението Любен Дилов-син да бъде удостоен посмъртно със званието „Почетен гражданин на София“ Столичният общински съвет ще разгледа утре доклада на кмета Васил Терзиев и ръководството на СОС в памет на емблематичния писател, сценарист и общественик Виктория Капитонова отпразнува рожден ден с равносметка за личния си живот Виктория Капитонова отпразнува рожден ден с равносметка за личния си живот Инфлуенсърката сподели плановете си за бъдещето и коментира слуховете за годеж с Димитър Рачков Бюджет 2026 с рекорден дефицит от 5,7 процента, запълват дупката в хазната с още един дълг Бюджет 2026 с рекорден дефицит от 5,7 процента, запълват дупката в хазната с още един дълг Вторият заем ще е в размер на 2,2 млрд. евро, а липсващите още 5 милиарда ще се компенсират частично с повишен максимален осигурителен доход, по-високи винетки и ТОЛ такси Вдигането на данък „сгради“ е неизбежно, въпросът е кого ще намразят хората като инициатор Вдигането на данък „сгради“ е неизбежно, въпросът е кого ще намразят хората като инициатор От гледна точка на публичните финанси аргументът за актуализацията изглежда логичен, но за гражданите... не точно Грешки при монтажа на климатик могат да съсипят ефективността на уреда и да вдигнат сметките за ток Грешки при монтажа на климатик могат да съсипят ефективността на уреда и да вдигнат сметките за ток Дължината на тръбния път и изборът на подходящо място за външното тяло са критични за дългия живот на охлаждащата система Жегата изпържи разума: Еротично шоу в центъра на Бургас, центрофуга на фонтаните в Айтос (ВИДЕО) Жегата изпържи разума: Еротично шоу в центъра на Бургас, центрофуга на фонтаните в Айтос (ВИДЕО) Представител с неустановена сексуалност на една лека професия намери начин да се разхлади в центъра на морския град Гълъб Донев представи бюджет 2026: Винетките поскъпват с 30%, почват здрави същращения в администрацията Гълъб Донев представи бюджет 2026: Винетките поскъпват с 30%, почват здрави същращения в администрацията Правителството въвежда схема, по която държавните служители поетапно още от 1 август 2026 г. да започнат да плащат лични осигурителни вноски Променливо време в страната с предиобедно слънце и следобедни летни порои Променливо време в страната с предиобедно слънце и следобедни летни порои Националният институт по метеорология и хидрология прогнозира динамична обстановка и постепенен ръст на дневните температури в края на седмицата Спукана гума на тир предизвикала челния сблъсък с три жертви на АМ „Тракия“ Спукана гума на тир предизвикала челния сблъсък с три жертви на АМ „Тракия“ Много тежко остава състоянието на пострадалите, които имат малки шансове да оцелеят 
Двaмa нoви милиapдepи ce "paждaт" вceĸи дeн Двaмa нoви милиapдepи ce "paждaт" вceĸи дeн B cтpaнaтa-лидep бpoят им ce yвeличи cъc 75% зa 10 гoдини Промени в диетата и физическа активност помагат за трайно понижаване на нивата на холестерола Промени в диетата и физическа активност помагат за трайно понижаване на нивата на холестерола Специалистите съветват да се наблегне на разтворимите фибри и мононенаситените мазнини, вместо да се разчита единствено на медикаментозна терапия GPS подведе български шофьор и блокира центъра на Кавала, лепнаха му скъпа глоба GPS подведе български шофьор и блокира центъра на Кавала, лепнаха му скъпа глоба Шофьорът се насочвал към митническия пункт Учени коригираха възрастта на най-стария метеоритен кратер на Земята Учени коригираха възрастта на най-стария метеоритен кратер на Земята Ударът в кратера Ярабуба е стопил ледниците и е предизвикал мащабно глобално затопляне Mercedes 280 SE - колата, в която се вози Първата дама Mercedes 280 SE - колата, в която се вози Първата дама Автомобилът е с 6-цилиндров редови двигател Германия вдига пенсионната възраст до 70 години в опит да спаси социалната си система Германия вдига пенсионната възраст до 70 години в опит да спаси социалната си система Канцлерът Фридрих Мерц обяви бързото и цялостно прилагане на мащабен пакет от 33 реформи, изготвени от специална експертна комисия Дворец за 600 котки: Как жена ги спасява от улицата и издържа приют за 600 пухкави животни Дворец за 600 котки: Как жена ги спасява от улицата и издържа приют за 600 пухкави животни Много от тях са били ранени, болни или изоставени от собствениците си 40 жертви на 40-градусовия ад във Франция: Удавиха се в опит да избягат от рекордната жега 40 жертви на 40-градусовия ад във Франция: Удавиха се в опит да избягат от рекордната жега Трагичните инциденти са регистрирани в неохраняеми водни басейни, където гражданите са търсили прохлада Започна масовото производство на дисплеи за сгъваемия iPhone Започна масовото производство на дисплеи за сгъваемия iPhone Доставчик е Samsung Display Гърция строи безплатни жилища за лекари, учители и полицаи на островите Гърция строи безплатни жилища за лекари, учители и полицаи на островите Мащабният проект обхваща 12 острова в Егейско и Йонийско море с цел привличане и задържане на ключови специалисти
Йордан Цонев Йордан Цонев Правя го от 1990 г., 36 години са достатъчно Виц на деня Виц на деня Иванчо казва на баща си:
- Татко, ти си голям късметлия!
- Защо?
- Няма нужда да ми купуваш нови учебници! Оставам в същия клас!
Виц на деня Виц на деня - Какво се получава, когато 5 блондинки се наредят една до друга ухо до ухо?
- Въздушен коридор!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ами имам две пози за сън: зимна - охлюв и лятна - морска звезда.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори