×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Махнаха Тома Белев от съпредседателския пост в „Зелено движение“
  • Глобалният пазар на дентален туризъм се ускорява към 65 милиарда долара
  • Двама тийнейджъри са в болница след токов удар в района на старозагорската жп гара
  • Британският премиер подаде оставка
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

"Меден рудник" не забравя корените си, стотици отбелязаха празника на комплекса


"Меден рудник" не забравя корените си, стотици отбелязаха празника на комплекса
Тържествата продължават и днес с турнир по борба, в който ще участват млади таланти и доказали се бургаски и национални състезатели
15 Септември 2019, Неделя, 09:50 ч.
Автор: Флагман.бг, снимки: Петър ГЕНЧЕВ

Следващата година ще празнуваме 100 години от основаването на този квартал. Няма друг жилищен комплекс в Бургас, който да има свой автентичен празник, обяви кметът Димитър Николов

С пъстро хоро стотици бургазлии отбелязаха годишнината от създаването на селището, което през годините е прераснало в днешния комплекс "Меден рудник". Празникът се отбелязва за десета поредна година. Негови организатори са инициативен комитет от родолюбиви жители на жилищния комплекс, Народно читалище "Паисий Хилендарски 1928" и Община Бургас.

Кметът Димитър Николов се включи в тържествата и даде начало на всеобщото хоро.

"Следващата година ще празнуваме 100 години от основаването на този квартал. Няма друг жилищен комплекс в Бургас, който да има свой автентичен празник. И затова искам специално да ви поздравя, че присъствате тук и запазвате този автентичен дух и добрата традиция. На този празник се пеят най-хубавите странджански песни и се играят най-хубавите хора. Пожелавам ви много успехи, много радост и ви уверявам, че ние няма да преставаме да изграждаме нови детски градини в "Меден рудник", защото комплексът има нужда от това.", каза в приветствието си към празнуващите кметът Димитър Николов.

Тържествата започнаха по-рано през деня с традиционното поднасяне на венци и цветя пред паметната плоча на основателите на някогашното селище, която се намира в двора на училище "Найден Геров".

Кметът Димитър Николов се включи в тържествата

Детска фолклорна програма и игри поддържаха настроението през целия ден. Основни изпълнители в тях бяха  ДФГ "Звъника" и школа по гайда при НЧ "Паисий Хилендарски", детска танцова група "Медено котле" и танцов ансамбъл "Атанас Манчев" при НЧ "Пробуда".

Кулминацията на тържествата бе големият концерт с участието на ансамбъл "Странджа", бургаски самодейни танцови състави, оркестър "Нашенци" - Христо Георгиев, Краси Петров, Петко Стоянов, Иван Петров, Добромир Велев и Цветан Николов, както и странджанските певци Жечка Сланинкова, Катя Георгиева, Яна Биюкова, Цветелина и Панайот Стойчеви.

Тържествата продължават и днес с турнир по борба, в който ще участват млади таланти и доказали се бургаски и национални състезатели.

Празникът се отбелязва за десета поредна година

По традиция празникът на "Меден рудник" се отбелязва всяка година през септември без фиксирана дата. Историята на "Меден рудник" е тясно свързана с Тракийския въпрос. Преди 104 години близо до чешма Кьор Исмаилица се установяват първите 10-15 семейства тракийски бежанци. По-късно през 1920 година бургаската община отстъпва и узаконява земята на бежанците и нарича махалата Кара баир или Черни връх. През 1934 година Кара баир е преименувана в село Меден рудник, а през 1975 година то е присъединено към Бургас и обявено за негов квартал.

Кулминацията на тържествата бе големият концерт с участието на ансамбъл "Странджа"

 


В категории: Меден Рудник


29
Коментара
Денис ЕПИТРОПОВ Пиян моторист катастрофира край Пловдив Пиян моторист катастрофира край Пловдив 22/06/2026, Понеделник 14:10 0
29
Коментара по темата
29.
дед
21.09.2019 09:23:22
1
1
кво ти пречи винаги странджата бе ,все тя ти е крива ,права,тъпан,вземи махни първо бодливата тел от рогата си и тогава клевети и обиждай.
28.
абе
20.09.2019 19:47:46
1
1
ето до къде ви докара социализма ,всякакви селянчета от странджата и сакар планина станаха бургазлии , ако нямаше социализъм още щяха да си ходят със свинските цървули по нивичките да пасът овцете и говедата , ма социализъма обърка разглези овчарите
27.
az 1234
18.09.2019 14:51:30
0
2
До писалите по-долу "бургазлии". Малко останахме, но знам с какви селяндури се напълни моята махала. Дядо ми е имал къща в райна на булевард Иван Вазов, а Бургас е бил по протежението на морето. Вървелника ( по старому) е бил от гарата, през площадките Васил Левски, Приморец, че до стария мост под казиното. Това е бил Бургас. Когато в началото на 50-те дядо ми се включва в строеж на кооперация, тя е била в края на града, а след него памук, лозя и чак тогава идва новия квартал Лазур. В този нов квартал са настанявани крайно нуждаещи се, а презумпцията на старите бургазлии е била същата, като тази за Меден Рудник преди 20 години и види се пак същата в картуните на закостенелия в сивото си вещество и задръстен в тесногръдието си бай-Ганя. Чета коментари за "селяния"...Та мили ми коментиращи, вие от къде сте дошли ? Вас какво ви различава от днешните присълци ? Различава ви времетраенето в града, но няма грам разлика в културата, възпитанието и мирогледави. Никаква, дори напротив. Вие избивате селящината си глеадйки нависоко към комплекса, в чиито нозе сте. Аз избрах този комплекс за мой дом и вече 15 години живея там и не съжалявам грам за това. Продадохме имот в т.н. център оставяйки там една сурия хасковлии, прищълци от Сакар и едно старо бургаско семейство, което вече е при сина си във Великобритания. Избягях от фалшивото самочувствие на селяци, превърнали се в "граждани" само за една нощ. Кой от вас не се е сблъсквал с проблемите на паркирането, липсата на въздух, светлина, простор и уют в т.нар. център, който само до преди 30-40 години беше друг и истински дом на бургаската душа. Днес навсякъде е пълно със снобария, показност и духовна смрад, съчетана с криворазбрана "норма за престиж" според местоживеене в града ни. Това го нямаше преди 20 години, но днес го надушвам и вече съм убеден, че подобни "оценители" са по-скоро хора с комплекси и мними постижения в живота си. Тръгнал бай Ганьо да характеризира и квалифицира квартал с над 100 годишна история какви "селяни" живеели в него и откъде дошли без да осъзнава от къде самия той е дошъл. Аз съм от род на стари бургазлии, но предпочетох комплекса за живот, защото помня и времената когато дядо ми оплакваше брат си, че ще живее в Лазур на ачика, оплакваше и леля ми, че си купила апартамент в първите блокове на Изгрев юг ( днес Зорница) и вуйчо ми, че отишъл да живее в Атанасово ( днешен Изгрев -север. Така че, нищо ново под слънцете драги ми позабравили се и млади съграждани. Градът винаги е растял и ще расте с обезлюдяването на селата. Всеки селянин готов да брои надутите пари за напълно амортизирани сгради в т.нар. от староселяните "елитни" комплекси - нека ги брои, но не вменявайте вашото тесногръдие и видима неясното относно разрастващия се и пълен с все повече млади хора комплекс. Не търсете престъпността тук, защото тя е под седалището ви, и ако не ви е прищракало на застопорените отпреди 30 години мозъци, сравнете със сводките на МВР и преценете по брой на жители каква е средната престъпност за квартал и ще се облещите, като онодени от дърт козел овце.
26.
ццц
16.09.2019 16:12:16
0
1
браво,само така,само млади хора на панагирят,само така, тук таме мякой пенсионер да не е уроки,много млади хора в бургаз
25.
ФЕНЪТ
16.09.2019 06:14:16
0
4
Много БМВ, много Мерцедес на тоз панагир!!! Тук таме някой Голф с кюнци от комин и Ауди с антенка... Богат народ силна държава. Ракия и пръжолии....
24.
До милка
15.09.2019 14:56:35
7
7
МИЛКА Е СМОТАНА КРАВА ,КОЯТО ЦЯЛО ЛЯТО Е РАБОТИЛА В СЪНИТО ЗА 700ЛВ. НА МЕСЕЦ И СЕГА ТРЕБЕ ПАК У СЕЛО ДА СИ ОДИ
23.
Селски
15.09.2019 14:52:54
2
6
Ликуй ямболе ,ликуй сливен
22.
emo
15.09.2019 14:40:00
1
7
ДА ВИЖДАМ ЧЕ НЕ СЕ ОДОБРЯВА КОМЕНТАРА ЗА НАП И ФИСКАЛЕН КОНТРОЛ НА МЕРОПРИЯТИЕТО НО ТО Е НОРМАЛНО ЗАЩОТО ТИЯ КОМЕНТАРИ ГИ ЧЕТАТА ТИЯ ДЕТО ПЕЧЕЛЯТ В МОМЕНТА НА ТОЯ СБОР НО ПРОСТО ТРЯБВА ДА ВИ Е ЯСНО ЧЕ В БУРГАС ЖИВЕЯТ И ДРУГИ ХОРА ДЕТО ВИЖДАТ И НЕ СА СЛЕПИ
21.
Емо
15.09.2019 14:31:07
3
7
МИ НЕСЕ ХАРЕСВА КОМЕНТАРА ЗА ФИСКАЛНИЯ КОНТРОЛ НО ТО НОРМАЛНО ТЕ ТИЯ КОМЕНТАРИ СЕ ЧЕТАТ ОТ ТИЯ ДЕТО ПЕЧЕЛЯТ В МОМЕНТА И ТИЯ ДЕТО ИМ ВЪРВИ ПРЕДИЗБОРНО НО ТРЯБВА ДА ЗНАЕТЕ ЧЕ ОСВЕН ВАС ИМА И ДРУГИ ГРАЖДАНИ НА ТОЯ ГРАД !!!!!
20.
Бързия влак
15.09.2019 14:17:36
17
10
Да,много малко Търновски рогоносци видях там,яко нагъваха сурови кебапчета и топла бира и захарен пАмук барабар с рогата напред.
19.
Katq
15.09.2019 14:01:39
19
8
Ako e v centyra NAP da sa gi zape4atali . Tiq baq pari napraviha preb o4ite na ob6tinari i policiq . Kakyv sram
18.
Radul
15.09.2019 13:53:55
7
13
И АЗ СЪМ ЗА СЛУЖИТЕЛИ НА НАП И ФИСКАЛЕН КОНТРОЛ ДА ПРИСЪСТВАТ ПО ЗБОРОВЕТЕ И ПАНАИРИТЕ ЧЕ НЕ САМО НА ТОЗИ АМИ И НА ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ ЦИГАНИТЕ ПРАВЯТ АЛЪШ ВЕРИШ БЕЗ ДА ОТЧИТАТ В ДЪРЖАВАТА.
КМЕТА ДА НЕ СЕ ГЪНЕ НА ХОРОТО АМИ ДА ВИДИ ЧЕ ВСИЧКО Е ШАНО.
17.
Емо
15.09.2019 13:49:20
14
17
ДВОЙНИЯТ СТАНДАРТ НА ГЕРБ. Нали е с подкрепата на ГЕРБ една кадова бележка един касов апарат не се видя. Такива пари се завъртяха а нито на скарите нито на сергиите нито на казанлъжките понички се даваха касови бонове. НАП да се сезират следващия път !!!
16.
Милка
15.09.2019 13:29:31
29
17
Бургас е смотан град.
15.
ГРАД КОЗЛОДУЙ
15.09.2019 13:09:51
13
13
А КОЙ ЖИВЕЕ В МЕДЕН РУДНИК МАЛКО СА СВЕСТНИТЕ ПОВЕЧЕТО СА КАТА БРУС ЛИ СТОЯН КАТЬРА САЛИ И ДРУГОТО РОМ БУРГАС ТРЯБВА ДА Е БЬЛГАРСКИ ЧИСТ ГРАД
14.
Кую
15.09.2019 13:09:21
21
14
Странджански глигани.
13.
Niko
15.09.2019 12:49:57
25
20
Добар дя'н! Частито селяни!
12.
Abc
15.09.2019 12:44:46
21
12
Голяма селянизация! Предпочитам да емигрирам, каквато същност е идеята на властимащите. Ако това са корените и това наследниците им мисля, че не е за гордост.
11.
Антената
15.09.2019 12:09:24
0
20
Празника е на М.Рудник не е на Ямбол и Сливен кукери да не идват
10.
Странженски бек
15.09.2019 11:56:34
23
8
Юруш всички към Боргас
9.
Моля ви бургазлии
15.09.2019 11:04:45
29
18
Бургазлии нека се обеденим и създадем органиузация "СПАСИ БУРГАС"!
Да спасим Бургас о т селянията и простотията на властимащата върхушка герб-дпс-бсп! Мафия готова да промени и историята само да е на власт!
8.
Йотата
15.09.2019 11:02:18
28
27
Нека празнуват и се веселят . Но да не забравят корените си от..... дивата Странджа и Глиган Грудово. "Най-хубавите" хора .
7.
Управлението на калинките
15.09.2019 11:01:56
23
13
В чест на 100 гошнинината от основаването на Карабаир, предлагам Атанасовското ерзеро да се прекръсти на Карабаир....
защото откраднахте земите на Атанасовлии и забравихте, че построихте Изгрев....
Върнете земите и името на ограбените хора от село Атанасопво и ще имате квартал с много по-дълга история от Карабаир....
6.
Живущ
15.09.2019 10:58:54
33
25
Селски комплекс с хора с комплекси ... дилъри... крадци... затворници.... смешен селски квартал
5.
Мдаааа
15.09.2019 10:52:30
25
21
Толкова е стар тоя квартал, че ако не беше Карабаир нямаше да го има Бургас.... Хахахах
Съвсем изтрещяха тия селяни.
4.
Ура другари
15.09.2019 10:39:34
40
27
Квартасла с изглед към Бургас празнува... Празнува победата на селянията и шуробаджанащината над гражданите....
3.
Къш къш
15.09.2019 10:34:17
41
23
Селсия кмет със съселяните си от кЪди пода.... Пак биха и поодмениха вота тея селяни. ПОсле защо само Карабаир оправят. Електорат от селяни и цигани... НЯМА ТАКАВА ДЪРЖАВА!
Ей затова другите квартали ще тънат в мизерия, защото са бургазлии, не са шуробаджанаците от кЪди пода... Унищожихте Бургас селяни мръсни. Ходете си копайте нивите в Стъранджа -Сакар тъпанари мръсни. Главанаци.
2.
божкеее
15.09.2019 10:28:20
20
19
После македонците си били измисляли историята.Тия ги бият по всички параграфи.
1.
m
15.09.2019 10:11:00
24
19
ХА ХА ХА !!!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Горчив финал: Маги Томова от „Ергенът“ хванала Калоян в изневяра Горчив финал: Маги Томова от „Ергенът“ хванала Калоян в изневяра Твърди се, че риалити звездата е сближил отношенията си с млада моделка, а русокосата красавица научила за предателството от трети лица Пиян моторист катастрофира край Пловдив Пиян моторист катастрофира край Пловдив Водачът е настанен в болница с наранявания, след като се блъсна в мантинела с близо 3 промила алкохол Уж издирваният Невзоров се появи пред собственици в Баба Алино Уж издирваният Невзоров се появи пред собственици в Баба Алино По време на срещата са били обсъдени всички актуални обстоятелства около издадените заповеди от страна на кмета на Варна Благомир Коцев От „солени“ цени в евро до безплатна вечеря: Как приключи испанският фестивал в Бургас От „солени“ цени в евро до безплатна вечеря: Как приключи испанският фестивал в Бургас Докато мрежата гърми срещу калмари за 14 евро и сладолед за 8 евро, готвачите нахраниха без пари верните си фенове Почина Феим Чаушев - бивш заместник-министър на външните работи Почина Феим Чаушев - бивш заместник-министър на външните работи Дипломатът и политик си отиде на 82 години Айтос изпрати Випуск 2026 с празнична церемония и 55 отличници Айтос изпрати Випуск 2026 с празнична церемония и 55 отличници Зрелостниците от трите местни училища получиха своите дипломи за средно образование в препълнения салон на читалището Край на шоуто! Ивелин Михайлов май закрива и „Величие“ след Историческия парк Край на шоуто! Ивелин Михайлов май закрива и „Величие“ след Историческия парк Орязаната държавна субсидияпринуди партията да се свие до минимум, за да спаси оставащите хиляди евро ФК „Нефтохимик“ започва лятна подготовка и планира шест контролни срещи ФК „Нефтохимик“ започва лятна подготовка и планира шест контролни срещи Футболистите на Димчо Ненов се събират на 29 юни за първа тренировка преди новия сезон в Трета лига Продавач-консултант е хитът на пазара на труда, бизнесът дава до 1500 евро заплата Продавач-консултант е хитът на пазара на труда, бизнесът дава до 1500 евро заплата Всяка втора обява у нас е за търговски кадри или складови работници, като компаниите масово привличат служители с акции, ваучери и луксозни бонуси Холивуд на „Дондуков“: Гюров и Кандев влизат в кастинг за новите „Спасители на нацията“ Холивуд на „Дондуков“: Гюров и Кандев влизат в кастинг за новите „Спасители на нацията“ Доброто и лошото ченге на десницата или как искат да управляват държавата с лайкове и цепене на дърва
Мнозинството от британците вече отчитат Брекзит като историческа грешка Мнозинството от британците вече отчитат Брекзит като историческа грешка 10 години след референдума ново изследване показва сериозно разочарование от икономическите последици и миграционната политика на Обединеното кралство Махнаха Тома Белев, Зелените останаха само с Даниела Божинова Махнаха Тома Белев, Зелените останаха само с Даниела Божинова Рухна и митът за влиянието на зелените. Средно на всяка от четирите партии се падат по малко над 4000 гласа Тръмп: Войната в Украйна можеше да приключи за ден, ако руските танкове бяха останали на магистралата към Киев Тръмп: Войната в Украйна можеше да приключи за ден, ако руските танкове бяха останали на магистралата към Киев Според него, руски генерал е наредил на танковите колони да напуснат шосето и да навлязат в околните полета, въпреки неблагоприятните метеорологични условия. Ултиматумът на Зеленски към Минск: Спрете руските ретранслатори или ние ще го направим! Ултиматумът на Зеленски към Минск: Спрете руските ретранслатори или ние ще го направим! Той даде на Беларус точно една седмица да изпълни искането Иран се оттегли от преговорите за мир със САЩ, след като Тръмп заплаши, че „ще ги взриви от бой“ Иран се оттегли от преговорите за мир със САЩ, след като Тръмп заплаши, че „ще ги взриви от бой“ Само глупак може да прави такива празни блъфове, обявиха иранците Тръмп предупреди, че ако Иран затвори Ормузкия проток, „ще ги взриви от бой“ Тръмп предупреди, че ако Иран затвори Ормузкия проток, „ще ги взриви от бой“ „Ако го затворите, няма да имате държава“, каза Тръмп Франция отменя събития и ограничава консумацията на алкохол на фона на жестоката гореща вълна Франция отменя събития и ограничава консумацията на алкохол на фона на жестоката гореща вълна Спортът и националният музикален фестивал са засегнати, като се очаква температурите за някои да достигнат 42°C от понеделник Кардашиян вече е Ким Монро Кардашиян вече е Ким Монро Резкият завой в имиджа на звездата обаче веднага породи сериозни съмнения и дебати дали става въпрос за перука или за радикална промяна Плениха внука на Брежнев на фронта Плениха внука на Брежнев на фронта Информацията е потвърдена от редакцията на Би Би Си в Украйна от източник на военната разузнавателна служба на Министерството на отбраната на Украйна Проклятието „Алф“ застигна и екранната Кейт: Ан Шедийн почина на 77 години, сърцето ѝ не издържа подготовката за гей парад Проклятието „Алф“ застигна и екранната Кейт: Ан Шедийн почина на 77 години, сърцето ѝ не издържа подготовката за гей парад Любимият сериал от прехода остана само с един жив актьор, след като трагичната участ покоси почти цялото семейство Танер  
Дмитрий Песков Дмитрий Песков Европейците са или глупави, или некомпетентни, ако смятат, че са по-силни от Русия Виц на деня Виц на деня Съпруга към съпруг:
- Днес, когато минавах през коридора, часовникът падна зад мен.
- Той винаги закъснява.
Виц на деня Виц на деня Студент влиза в женското общежитие. Портиерът го пита:
- При коя отивате?
- Вие коя ще ми препоръчате?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ако Господ беше жена, всички мъже щяха да горят в ада, без дори да знаят за какво
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори