Превръщат Деултум в модерен археологически комплекс, изграждат алеи, ограда и реставрират древните обекти
Община Средец кандидатства с проект по Оперативна програма „Региони в растеж“ за 16 млн.лв.
Археологичният комплекс в с. Дебелт – Деултум, съвсем скоро може да се превърне в една от най-посещаваните туристически дестинации в региона. Това стана ясно на пресконференция днес, на която кметът на Средец Иван Жабов и Красимира Костова - директор на Националния археологически резерват (НАР) "Деултум – Дебелт“. На нея стана ясно, че общината е кандидатствала с проект към Оперативна програма „Региони в растеж“, с който иска да обнови резервата и да изпълни някои от задачите, които досега не бе успяла – например изграждането на ограда около цялата зона А, която е с площ около 83 хектара.
„Предвиждат се няколко стъпки, които с този проект целим да изпълним. Основно искаме да реставрираме обектите, които намираме, защото те са безценни. Проектът е на стойност 6 млн.лв. и тепърва предстои обществено обсъждане по него, за да могат гражданите сами да изберат какво и как да бъде направено по обновяването на комплекса“, коментира директорът на НАР „Деултум-Дебелт“ Красимира Костова.
Предвидени са важни дейности, които да преобразят Деултум. На първо място е изграждането на дългоочакваната алейната система. Ще бъде изградена и оградата, която най-после да определи откъде точно започва резервата, за да не се бъркат посетителите и да може по-лесно да се изчисли броят им годишно. Към този момент липсата на преградно съоръжение позволява на всеки да влиза в комплекса откъдето пожелае и това понякога води до неприятни инциденти с разрушени артефакти.
Друг проблем, който ще бъде решен с проекта на община Средец е липсата на паркинг. „Такъв е предвиден в идеята, с която кандидатстваме. Към момента обаче не сме сигурни дали всъщност да не изградим два такива – от двете страни на пътя край Деултум. Това ще се реши на по-късен етап, вероятно след общественото обсъждане и след обстовен анализ на трафика и туристическия поток“, обясни кметът на Средец Иван Жабов.
Към дейностите по проекта е предвидено и изгрждането на ресторант, липсата на който към този момент се усеща значително в комплекс Деултум. Предвидено е и поставянето на няколко преместваеми обекта на територията на резервата, чрез които да се правят демонстрации на антични практики.
„Това е още една крачка напред за община Средец. Преди години, когато реализирахме комплекса, не успяхме да довършим цялостно обекта, а сега ни се предоставя шанс да превърнем региона в една целогодишна туристическа дестинация. Надяваме се да спечелим проекта и да започнем дейностите по него в най-кратки срокове“, заяви кметът на община Средец Иван Жабов.
Откриха тялото на издирвания след наводненията край Севлиево мъж
"Непознатите българи" ще бъдат малко по познати в Бургас
Убийствената жега в Европа погуби седмина във Франция, Англия стана "тропическа"
Кметът на Айтос кани на "Славееви нощи 2026" всички ценители на българския фолклор
Български триумф в Милано: Елена Манолкова със световна награда за съвременно изкуство!
Монодрамата „Даскал“ с Валентин Танев гостува в Бургас на 2 юни
Fun and Sun Weekend на децата превръщат Бургас в цветна сцена от 29 май до 1 юни
Кран изпусна купола на църквата „Св. Николай Мирликийски“ в село Голема Раковица, строена преди 169 години
Засаждат нови дръвчета по ул. „Асен Златаров“ в Бургас
Апаши разбиха и обраха манастира "Св. Четиридесет мъченици" в село Кътина
Николета и Ники Михайлов напускат България
Мелания Тръмп не отиде на сватбата на Доналд Тръмп-младши на Бахамите
