Марияна Николова предлага увеличение на наказанията за киберпрестъпленията и рекета
Тя откри кръгла маса посветена на новата нормативна уредба в сферата на мрежовата и информационната сигурност
„Законът за киберсигурност е първият нормативен акт, в който са разписани разпоредби в областта на мрежовата и информационна сигурност и предоставя правна основа за борба с киберинцидентите в България.“, заяви вицепремиерът Марияна Николова при откриването на кръгла маса посветена на „Новата нормативна уредба в сферата на мрежовата и информационната сигурност - предизвикателства и решения“ организирана от Държавна агенция „Електронно управление“. Тя изтъкна, че той е признат от Европейската комисия за един от най-добрите. „Това е ясен знак, че държавата ни върви в правилна посока“, каза още заместник министър-председателят, която е и председател на Съвета по киберсигурност.
Фокус на събитието беше влязлата в сила Наредба за минималните изисквания за мрежова и информационна сигурност, която е в изпълнение на изискванията на Закона за киберсигурност.
Вицепремиерът добави, че с Наредбата са въведени ясни правила за упражняване на контрол за спазване на минималните изисквания за мрежова и информационна сигурност и за оценяване на нивото на мрежовата и информационната сигурност. „Една от основните цели на Наредбата е да способства за повишаване на нивото на защитата срещу инциденти, рискове и заплахи за мрежовата и информационната сигурност в България“, подчерта Николова, в чийто ресор на отговорност попада и политиката за електронното управление.
Пред журналисти заместник-министър председателя по икономическата и демографската политика, предложи да бъдат увеличени наказанията за киберпрестъпленията и рекета в Наказателния кодекс. „Сега съставите за тях са минимални – предлагам те да са от 5 до 15 години затвор“., каза още Николова. Във форума, който се проведе под патронажа и, участваха представители на държавните институции, сектора на информационните технологии и бизнеса.
Световна сензация: Еквадор постави Германия на колене
Изписаха от болницата треньора от „Славия“, пострадал при кървавото меле на аутобана
Мантинелите на „Тракия“ в участъка на смъртта спират само коли до тон и половина
Тези лекарства не трябва да се приемат със сутрешното кафе
Данъчните тръгнаха по плажа: НАП стартира мащабна лятна кампания по морето и ще следи за спекула с цените
С този обърнат сладкиш ще впечатлите всички гости
Проф. Рачев каза докога ще продължи екстремно горещото време
Почина Сергей Иванов
Несебър ще бъде домакин на единствения SwimRun в България
Масирани проверки по морето: Държавата затяга контрола над плажове и заведения
Десетокласници от Слънчев бряг представиха вековната история на Несебър на чужди езици
Несебър беше домакин на лагера по адаптирани водни спортове на НСА

А за депутатите с апартаменти - фондацийка спонсоршрана от приятелите от козяк или брюксел.
Ценности.