Спомени от соца: Вижте историята на първия български болид
Остава загадка дали в тогавашна България действително са се провеждали състезания по Формула 3
Създаден за състезания от Формула 3, изработен през 1973 г. от гимназисти в Михайловград, в Окръжната станция на младите техници. Това е първият български болид за състезания тип "Формула“.
Болид е свръхбърз автомобил, пригоден за върхови постижения, главно в скоростта. Този вид коли са известни главно от Формула 1, но не се използват само там.
Освен Формула 1, съществуват и други такива шампионати – Формула 2 и 3. Формула 3 е серия автомобилни състезания, които се провеждат от 1950 г. – точно откогато и Формула 1. За разлика от него обаче, шампионатите могат да се организират от различни страни, стига да се спазват правилата и характеристиките, определени от Международната автомобилна асоциация (ФИА), която регулира и Ф1. Тоест, принципът на организиране тук е нещо като в националните първенства по футбол за клубни отбори.
Що се отнася до скоростта във Формула 3, при завоите тя почти достига тази от Ф1, а 3-ката се смята за важна школа и подготовка за бъдещите пилоти във Ф1.
Изглежда, че Формула 3 е била (макар и все пак слабо) известна и в България преди 1990 г., защото вижте на какво се натъкнахме. Този болид открихме на корицата на един брой (3 или 4) на сп. Млад конструктор от 1973 г. Тези младежи около него са гимназисти и са били организирани в Окръжната станция на младите техници (ОСМТ) на Михайловград (днешна Монтана), съобщава socbg.com. Те са изработили автомобила. В тези Станции на младите техници често младите мозъци са изработвали иновативни и необичайни за страната ни неща. Това е първият български автомобил болид за състезания "Формула“.
Остава загадка обаче дали това е било инцидентно или в тогавашна България действително са се провеждали състезания по Ф3. Не знаем и как се казват създателите на Първия български болид, нито характеристиките му, а и какво е станало с него.
Министърът на земеделието: Четири от 9-те оградени имота в "Баба Алино" са държавна собственост
Откриха тяло на 31-годишна жена в Сливенско, има арестуван
Росен Христов не влизал в ДКК за пари, а да търси корупция
Сложете резен лимон до прозореца и може да намалите един от най-досадните летни проблеми у дома
Все повече родители тестват сами децата си за наркотици у дома
Какви са цените за чадър и шезлонг в Гърция през това лято
Британското правителство намалява митата на 125 вносни стоки
Почина бившата първа дама на Франция Бернадет Ширак
След мелето на "Челопешко шосе": 8 ранени се лекуват в София, трима от тях са в реанимация
5 породи кучета, които помагат в борбата с тревожността
Добавете това към кафето - прави го подмладяващо
Парламентарните избори в Армения решават геополитическия курс между Русия и Запада

ПС: Раждан съм в немската болница.