Абсурд: Българи от Чехия обикалят бензиностанции за винетка и ги глобиха
Глобата била в размер на 70 лева, задържани са им документите
Семейството на Елица Маврова, което от дълги години живее в Чехия, попадна в изключително неприятна ситуация, след като бе глобено малко след като се членовете му се прибраха в България. Те не успели да намерят начин да си закупят винетка.
Пред камерата на Нова телевизия Елица Маврова разказа как са обикаляли бензиностанции с надеждата да се снабдят с винетния стикер и накрая били глобени.
На 29 август тя пристигнала със семейството си и с тримесечно бебе.
„Влязохме през ГКПП „Калотина” и се опитахме да си купим винетка, защото знаем, че в България пътуването е с такива. Предните години сме си купували винетки на бензиностанци при ГКПП-то и мислихме и този път да направим същото. Като влязохме в самия пункт се оказахме в много сложна ситуация поради големия поток от коли в обратна посока. Там има една малка будка за винетки, но беше затворена“, разказва Маврова.
„Следващата възможност беше бензиностанцията. Влязохме там и те ни казаха: „Не продаваме винетки, не знаем къде се продават”. На самата бензиностанция имаше патрул на „Гранична полиция” и попитах един от полицаите от къде да си купим винетка. Той ни каза, че на 13 километра има друга бензиностанция и от там може да си купим”, обясни Елица Маврова.
Малко след като минали границата и продължили движението си семейството на Елица са спрени от служители на БГ тол. Обяснили им ситуацията, но те решили да ги глобят със 70 лева и задържали документите им, докато не я платят. Младата жена заяви, че ще си търси правата. "Успяхме да подадем жалба в БГ тол и АПИ. Ще търсим и адвокатска помощ и такава от чешкото посолство, защото сме чешки граждани", обясни тя.
"Този случай със сигурност ще бъде проверен. На ГКПП „Калотина” има 4 пункта, от които се закупуват винетки и 6 места за самообслужване", пък заяви проф. Олег Асенов. Той е член на УС на АПИ.
Според него пунктовете са работили на 29 август и са продадени хиляди винетки.
„Държавата е предвидила и закупуване на електронна винетка. Докато са стояли в колата са могли да си закупят такава през мобилния телефон”, коментира проф. Олег Асенов.
„Когато се плаща на място с карта служителите на БГ тол нямат право да задържат документите на глобените хора. Ако се плаща в брой на място – тогава имат такова право. За плащане на глоба по банков път трябва да се издаде акт за установено нарушение”, каза още той.
Защо да сложим оцет в казанчето на тоалетната
10/06/2026, Сряда 22:00
0
Нов скандал с катастрофата на "Челопешко шосе"
Тайните на майсторите: Как се прави съвършена шкембе чорба
Мъж с дете на ръце изрита автобус и си счупи крака
Гърми скандал: Родилка почина в частна болница
Брутални цени на билетите за мачовете на Мексико
Николай Пелтеков става шеф на СДВР
Как да приготвим съвършен хляб без умора
10/06/2026, Сряда 19:00
0
Нова зверска катастрофа, почина мотоциклетист
Бивш играч от българското първенство закъса с черно тото
Жълт код за 16 области заради интензивни валежи и гръмотевици
Стана ясно кога отваря най-големият магазин на BILLA в Бургас

Брат ти си Повече от ТЪП!
.на
Тук, в лайната, ще останат само идиоти, като тебе !