×
Европейска столица на културата Евровизия 2027 Промо зона Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

5,1 млн. лева глоба за НАП заради хакерската атака


5,1 млн. лева глоба за НАП заради хакерската атака
Предвидената глоба за НАП след хакерската атака не бива да се приема като наказание, каза шефът на Комисията за защита на личните данни Венцислав Караджов. Тя е, за да няма повече теч на информация, каза той
29 Август 2019, Четвъртък, 08:09 ч.
Автор: Михаил ДИМИТРОВ

Шефът на Комисията за защита на личните данни Венцислав Караджов разкри и защо е наложена глоба от 1 млн. лева на ДСК

Предвидената от мен глоба за НАП за теча на лични данни след хакерската атака е 5,1 млн. лева. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ председателят на Комисията за защита на личните данни Венцислав Караджов.

„Трябва да отчитаме отговорното поведение на администратора. Санкцията е не за наказание, а да се направи така, че да не се повтаря това нарушение. НАП вероятно ще обжалва“, добави той.

„Не мисля, че е възможно обжалването да се точи с години и парите да не бъдат платени. То ще приключи в рамките на година и след влизането в сила на решението на съда, ще трябва да бъде изпълнено. 90% от решенията, които комисията взема, се потвърждават от съда“, уточни Караджов.

Комисията за защита на личните данни наложи на банка ДСК глоба в размер на 1 милион лева заради неправомерно разкрити лични данни и предоставени на трети лица. Над 33 000 клиенти са потърпевши. 

„И в случая с НАП, и с банката, е открадната информация от информационните масиви. От ДСК са омъкнати хард дисковете на самите компютри. Крадецът не е установен, но са известни причините за теча на данни. Работата на комисията е да следи дали процедурите са спазени и дали те могат да доведат до защита на информацията. В случая се оказа, че не могат“, коменитра шефът на Комисията за защита на личните данни. 

Флагман.БГ първи съобщи за теча на лични данни на банковите клиенти. Пред наш репортер преди два месеца Стефан Чолаков, който работи като консултант по банкова сигурност, каза че харддискът е у него и ще го предаде на националните органи за защита на данните, ще сезира и Европейския комитет в качеството му на  надзорен орган. Заместник-главният прокурор днес неофициално потвърди истинността на нашата публикация. 
Ето го човекът, който бе обявен от сп. "Time" за най-младия банков обирджия в света: 

Банков обирджия №1 в държавата: Пробита е сигурността на банка, изтекли са досиета на 70 хил.клиенти

„Откраднатите масиви съдържат цялата информация за отпускане на кредит - предишните собственици на имотите, за които се дава заемът, техните ЕГН-та, адреси, имената на искателите, банковите сметки“, уточни той.

„Трудно може да се стигне до опит за измама след теча на информация. Всяко лице може да сезира комисията при злоупотреба и глобата, наложена на банката, ще бъде приложена и на фирмата за бързи кредити“, каза още Венцислав Караджов.


В категории: Животът


Михаил ДИМИТРОВ Автор
Михаил ДИМИТРОВ
5
Коментара
Владислав БОНЕВ ЕС произведе 3,44 млрд. литра сладолед ЕС произведе 3,44 млрд. литра сладолед 19/08/2026, Сряда 19:00 0
Владислав БОНЕВ Румъния остава №1 по инфлация в ЕС Румъния остава №1 по инфлация в ЕС 19/08/2026, Сряда 18:30 1
Владислав БОНЕВ ChatGPT пуска реклами в 31 европейски държави ChatGPT пуска реклами в 31 европейски държави 19/08/2026, Сряда 18:00 1
5
Коментара по темата
5.
Дедо Ви Симеон
29.08.2019 10:11:58
0
3
Интересна работа- левия джоб, глобява десния джоб. Или от левия джоб , парите от глобата, ще отидат в десния джоб! И от къде ще ги вземе НАП парите за глобата? Ха познайте!
4.
НАПа
29.08.2019 09:13:23
0
2
Сега като си платят глобата от НАП ще заведат сигурно дело срещу хакерите за имуществени вреди 5.1М и им сайба бойната слава. Иначе кво беше... "ханкахме ва... кво толкова, голяма работа... никакви последици за вас"
3.
Асдаадасдд
29.08.2019 08:44:04
0
3
Не ми е много ясно, тия пари сега в джобовете на шефовете на тая смешна комисия ли ще влязат?
2.
John Doe
29.08.2019 08:38:18
0
2
Спокойно, както казва шефа на Комисията, глобата НЕ е наказание ...
1.
Георги
29.08.2019 08:23:36
0
14
Понеже съм лаик и не разбирам как се случват нещата с глобите върху държавни агенции, мисля си че тази глоба ще е платена от данъкоплатеца. Поправете ме ако греша. И какво излиза ? Данъкоплатеца го чукат от всякъде! Поради малоумие и небрежност изтичат данните ни, и после си плащаме за това. Както казах по горе, не ги разбирам много нещата ...
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
20-годишен рокер помете две коли в Приморско и избяга, откриха го в болницата със счупен крак 20-годишен рокер помете две коли в Приморско и избяга, откриха го в болницата със счупен крак Инцидентът е станал заради рисково изпреварване на централна улица в морския град Край на евтината почивка в държавна база: Правителството актуализира цените Край на евтината почивка в държавна база: Правителството актуализира цените Хотели, бунгала, къмпинги, СПА центрове и заведения влизат в мащабния преглед, а новите тарифи ще следват разходите, инфлацията и пазара Помните ли Бургас през 2003 г.? Ето как изглежда морския град в началото на 21 век (ВИДЕО) Помните ли Бургас през 2003 г.? Ето как изглежда морския град в началото на 21 век (ВИДЕО) Спомени преди дигиталната епоха Батерията на телефона пада прекалено бързо? Проверете кои приложения работят зад гърба ви Батерията на телефона пада прекалено бързо? Проверете кои приложения работят зад гърба ви Android и iPhone показват кои програми харчат най-много енергия, а няколко настройки ограничават ненужната фонова активност Ганчо от Каблешково, който подгони ВиК инкасаторите с пушка: Стрелях всеки ден за забавление (ВИДЕО) Ганчо от Каблешково, който подгони ВиК инкасаторите с пушка: Стрелях всеки ден за забавление (ВИДЕО) Пенсионерът седял със заредената пушка до вратата, пиел вино и стрелял по пилци НАП влезе в обект и оборотът скочи от 0 на над 1500 евро НАП влезе в обект и оборотът скочи от 0 на над 1500 евро При 2833 проверки по Черноморието са установени 878 нарушения, а около три четвърти от тях са в Бургаска област Извънредно! Взрив в автомобил блокира пътя Бургас - Ветрен, има пострадал (обновена) Извънредно! Взрив в автомобил блокира пътя Бургас - Ветрен, има пострадал (обновена) Гръмнала е газова бутилка, мъж е в Шокова зала на УМБАЛ Бургас  Преди "Евровизия": Предлагат градския транспорт на Бургас да влезе в Google Maps Преди "Евровизия": Предлагат градския транспорт на Бургас да влезе в Google Maps Идеята е маршрутите и разписанията да се виждат директно в най-популярната навигационна платформа, без гостите на града да търсят отделни приложения Бедстващ щъркел падна на Северния плаж край бар „Кариби“ Бедстващ щъркел падна на Северния плаж край бар „Кариби“ Птицата е обезводнена и изтощена, добри хора са й сложили чаши с вода на пясъка, чака се реакцията на институциите Първият Дом Роналд Макдоналд в България е планиран до Детската болница в Бургас Първият Дом Роналд Макдоналд в България е планиран до Детската болница в Бургас Проектът предвижда 15 семейни стаи за безплатно настаняване, а фондацията ще поеме изцяло строителството, оборудването и издръжката
До 60 000 евро глоба на плажа в Гърция: Властите режат вериги и махат незаконни чадъри До 60 000 евро глоба на плажа в Гърция: Властите режат вериги и махат незаконни чадъри Община Полигирос премахна 100 постоянно закрепени чадъра и шезлонга в Геракини, а санкциите за блокиране на свободния достъп до морето започват от 2000 евро Батерията на телефона пада прекалено бързо? Проверете кои приложения работят зад гърба ви Батерията на телефона пада прекалено бързо? Проверете кои приложения работят зад гърба ви Android и iPhone показват кои програми харчат най-много енергия, а няколко настройки ограничават ненужната фонова активност ЕС произведе 3,44 млрд. литра сладолед ЕС произведе 3,44 млрд. литра сладолед Германия води класацията с 608 млн. литра, а Франция държи първото място при износа извън Европейския съюз Румъния остава №1 по инфлация в ЕС Румъния остава №1 по инфлация в ЕС Евростат отчита 4,4% годишно поскъпване у нас през юли, при 3% средно за Европейския съюз ChatGPT пуска реклами в 31 европейски държави ChatGPT пуска реклами в 31 европейски държави OpenAI разширява рекламната си система в Европа от следващата седмица, като рекламодателите няма да получават достъп до разговорите на потребителите Средиземно море прегря: Водата мина 30 градуса, расте рискът от мощни бури Средиземно море прегря: Водата мина 30 градуса, расте рискът от мощни бури Продължителните горещини, високото атмосферно налягане и слабият вятър задържат топлината във водата и ограничават естественото ѝ размесване Макрон подписа закона за евтаназия във Франция Макрон подписа закона за евтаназия във Франция Пълнолетни с тежки и нелечими заболявания ще получат достъп до смъртоносно вещество при строго определени условия Рокът загуби още една легенда: Почина барабанистът на ZZ Top Франк Биърд Рокът загуби още една легенда: Почина барабанистът на ZZ Top Франк Биърд Били Гибънс се сбогува с дългогодишния си приятел и обяви, че групата ще продължи напред, както Биърд би искал Абас Арагчи: САЩ молят за преговори, след като не успяха да ни принудят да се предадем, Тръмп отрича Абас Арагчи: САЩ молят за преговори, след като не успяха да ни принудят да се предадем, Тръмп отрича Само шест товарни кораба са преминали през Ормуз вчера, а напрежението изстреля Brent над 91 долара за барел Бойка Николас спечели Международния литературен конкурс „Изящното перо – 2026“ в Чикаго Бойка Николас спечели Международния литературен конкурс „Изящното перо – 2026“ в Чикаго Писателката впечатли международното жури със стихотворението „Живец“ от книгата си „Морето ми каза“
Бойко Борисов Бойко Борисов Всички сме хора, всички правим грешки, важното е да не са фатални. Виц на деня Виц на деня Клиент към сервитьора:
- До сега не бях ял нещо по-твърдо, от това пиле!
- Тогава Ви съветвам да опитате нашите пръжоли...
Виц на деня Виц на деня Една тинейджърка се приготвя за дискотека и майка и казва:
- Никъде няма да ходиш, обличай се и си лягай...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук ърся си работа като 'наблюдател на багери'. Имам 15 години опит в гледане на строежи през оградата.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори