Чудотворни икони и мощи идват в Приморско
Иконата на Света Богородица датира от XIII век. Тя е една от най-старите чудотворни икони у нас
Навръх християнския празник Рождеството на Света Богородица - 8 септември, в храм „Св.св. Кирил и Методий” в Приморско ще бъдат изложени за поклонение няколко свещени реликви - Чудотворната икона на Света Богородица от Несебър, Чудотворната икона на Св. Йоан Богослов от Карнобат и мощите на Св. Теодор Тирон и Св. Тодор. Идеята за гостуване на чудотворните икони е на кмета на общината - д-р Димитър Германов и отец Гавраил – свещеник в храма в Приморско и възниква още през месец юни.
Към днешна дата, след водене на кореспонденция със Сливенската митрополия и със съдействието на църковното настоятелство на храм „Св.св. Кирил и Методий” нейната реализация е вече факт. Иконата на Света Богородица от Несебър датира от XIII век. Тя е една от най-старите чудотворни икони у нас.
Безбройни са чудесата, които са ставали пред нейния лик. Според предание от уста на уста, иконата е намерена преди два века, закачена на най-старото дърво в Несебър. Сваляли я за поклонение в черквите и после пак я окачвали на дървото. Една нощ, обаче, местна девица сънувала Богородица, която й казва, че иска постоянен дом, на мястото на дървото. Именно на това място днес се намира църквата "Св. Успение Богородично".
Легендата разказва още, че парите, с които била съградена църквата, били намерени в корените на дървото, под формата на злато. Богородица сякаш сама платила дома си, но за благодарност към хората, които чули молбата й, на това място започнали да се случват чудодейни неща: болни се изцерявали, жени зачевали… Така славата на църквата, дървото и иконата започнала да се разпространява из цяла България. Чудотворната икона на Св. Йоан Богослов датира от 1843 г.
В годините на османското робство, когато турците изпепеляват храма в Карнобат, тя останала непокътната. До момента иконата не е напускала своя дом в Карнобат. Сега за първи път излиза извън храма, за да се покаже на хората в Приморско. Своите молитви за здраве и благоденствие, както и за просперитета на Приморско, жители и гости на морския град ще могат да отправят пред гостуващите чудотворни икони и частици от мощите на Св.Теодор Тирон и Св. Тодор Стратилат на 8 септември от 9 до 17 часа в храм „Св.св. Kирил и Методий”.
Света божествената литургия ще бъде отслужена същия ден от негово преосвещенство Агатополски епископ Йеротей - викарий на Сливенския митрополит Йоаникий, в съслужения със свещеници от сливенската епархия.
Август обръща сценария за Лъва: Напрежение в началото, силен обрат след средата на месеца
Пожарникари видяха как 38-годишен влачи куче с кола, полицията го арестува
Пукани люти чушки с чесън и магданоз - бурканче, което свършва първо на масата
Зам.-министър хвърли оставка
Бащата на Михаела от Пловдив със зловещ пост: „Посегнеш ли ѝ - ще ти откъсна ръцете!“
В Несебър предстои 8-ото издание на международния детски футболен турнир "Мистрал къп"
Дара получава пожизнен семеен билет за всички музеи и културни обекти в Бургаско
Психолози поискаха пълна забрана на TikTok в България
Радев представи управленската програма на ПБ, ето какво смята да направи
Златисти кюфтенца от тиквички с пармезан - сочни отвътре и готови за половин час
Дунав падна до минус 121 см при Русе
Петиция настоява TikTok да бъде забранен в България

отче благослови съюза между ванчето и гонзо, нека се земат
Автор: Георги Илиев Митев Град София (2019).