×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Махнаха Тома Белев от съпредседателския пост в „Зелено движение“
  • Глобалният пазар на дентален туризъм се ускорява към 65 милиарда долара
  • Двама тийнейджъри са в болница след токов удар в района на старозагорската жп гара
  • Британският премиер подаде оставка
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Спомени от соца: Работа и Лада имаше за всеки, но...


Спомени от соца: Работа и Лада имаше за всеки, но...
През соца работа имаше за всеки – нископлатена и по разпределение, Но ето и няколко истини от онова време
24 Август 2019, Събота, 08:15 ч.

Баровци имаше, яхти имаше, висшите партийни чиновници бяха равни с народа, но някак си... по-равни

През соца работа имаше за всеки – нископлатена и по разпределение, Но ето и няколко истини от онова време:

– Работа имаше за всеки (нископлатена по разпределение)

– Жилище имаше за всеки (ако си в графа нуждаещ от първа до трета група, ние бяхме шеста. Защото имахме мивка – така каза оценяващият)

– Лека кола „Лада“ имаше за всеки (всеки имаше вноска за Лада от 1500 лева но Лади нямаше)

– Безплатна медицинска помощ имаше за всеки (не беше безплатна. Стопанските съвети на всички заводи гласуваха, колко да се удържат от заработките, вноската беше по-голяма от сегашната, но хората не я занеха)

– Безплатно образование имаше за всеки ( това за здравеопазването важи и за образованието)

– Парно отопление, струващо 8% от месечната заплата, имаше за всеки (нямахме парно)

– Почивка на море ежегодно имаше за всеки (никога не сме ходили на почивка, нашите събираха за жилище „когато ни съборят“ работеха си отпуските)

– Детски градини имаше за всяко дете (не съм ходил на детска градина)

– Евтино детско облекло имаше за всеки (винаги съм бил в черно и бяло, сигурно е било евтино. Първите си дънки купих след 1989-а)

– Консумация на месо три пъти на ден имаше за всеки (месо в къщи се купуваше един път в седмицата.)

Баровци имаше, яхти имаше (висшите партийни чиновници бяха равни с народа, но някак по-равни)

Бях едно дете Всъщност, почти всичко, което са писали тези хора от Че Гевара е лъжа, що се касае до мен.

Аз живях лошо, имах гадно детство, трева се продаваше до „трансформатора и я продаваха деца на партийни секретари, караха японски мотори и бяха безнаказани.

Сега ако не ми хареса нещо мога да си взема шапката и да си тръгна, тогава щяха да ме застелят на кльона.

Ако е било толкова хубаво, защо не пускаха хората. Защото беше гадно и никой нямаше да се върне. Добре, че това време си отиде.

Из мемоарите на П. Венков, публикувани на socbg.com 

 




31
Коментара
Михаил ДИМИТРОВ Убийство за 40 евро в София: Хвърлиха мъж от Лъвов мост Убийство за 40 евро в София: Хвърлиха мъж от Лъвов мост 22/06/2026, Понеделник 21:41 9
Михаил ДИМИТРОВ Убийство за 40 евро в София: Хвърлиха мъж от Лъвов мост Убийство за 40 евро в София: Хвърлиха мъж от Лъвов мост 22/06/2026, Понеделник 21:41 0
Георги РУСЧЕВ Путин ще обсъжда с Лукашенко ултиматума на Зеленски Путин ще обсъжда с Лукашенко ултиматума на Зеленски 22/06/2026, Понеделник 21:30 5
Флагман.БГ Заблуди, които държат хората в нещастни връзки Заблуди, които държат хората в нещастни връзки 22/06/2026, Понеделник 21:00 2
Михаил ДИМИТРОВ Почина Людмил Стоилов-Льоди от „Бараби Блус Бенд“ Почина Людмил Стоилов-Льоди от „Бараби Блус Бенд“ 22/06/2026, Понеделник 19:30 0
31
Коментара по темата
31.
ХХ
26.08.2019 21:43:48
0
0
@30
Та каква казваш е разликата?
30.
Петър
25.08.2019 12:00:27
0
2
Ко,
Бягат защото вместо да вървим напред крачка по крачка, Ние отстъпваме с три!
Нима мислиш, че ако не те застрелваха в гръб нямаше да избягат още след национализацията?
Защото на место да си изравним стандарта на живот със средноевропейски Държави, ние забатачваме с дългове! Защото, както преди, така и сега властта лъже, разликата е че сме в ЕС където Русия нема думата.
29.
Ако навремето можеше да се пътува свободно
25.08.2019 08:28:15
0
2
Тука щеше да останат само онзи един милион от велможи, които ползваха всички привилегии. Държава която забранява свободното пътуване, явно не е много сигурна, че гражданите и ще се завърнат. А това че имало Лада за всеки е "виц на вицовете"
28.
ко
24.08.2019 22:07:40
2
3
Като било по-хубаво сега, защо пак бягат хората в западпите страни? Защо от 8 млн. станахме 6 млн.? Нали има банани и мерцедеси за всеки. Няма идеален строй. Да идеализираш преди или сега е пълна илюзия.
27.
ХХ
24.08.2019 19:20:46
0
5
@26
Нещастниците са флагман - че публикуват отново, нещо отпреди месец... инак авторът е нечъръл борн лузър... и вероятно си прав за другото.
26.
Иван
24.08.2019 17:09:05
5
8
Баси нещастника. Този е пред самоубийство.
25.
до флагман
24.08.2019 17:02:52
6
11
Стига сте лъгали хората...ей не спряхте с комунистическата пропаганда...лада имало за всеки...имаше ама ДРУГ ПЪТ.нищо нямаше-НИЩО,магазините празни само копърка и оцет всичко навсякде от-до със връзки..гнусна комунистическа кочина.
24.
Претоплена
24.08.2019 14:26:21
1
10
Супа,от преди няколко седмици.
Толкова сте елементарни-псевдо-журналисти!!!!
23.
Marinero
24.08.2019 14:25:12
17
10
До 20
Не ти знам културата на какво ниво е но
по - интересно ще е какво ще пишат след години за сегашния строй - Демократичен Бойковизъм.
22.
*********
24.08.2019 14:20:15
2
2
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
21.
дядо
24.08.2019 12:47:21
25
15
Голям кеф е,да гледаш,как демократска измет смуче не от пръстите си идиотизирани доводи,за да докаже на себе си ,че най-хубавото нещо което му се е случило е,да скача на гей парад...
20.
ха ха
24.08.2019 12:42:50
15
26
много се кефя, като гледам културата и речника на плачещите за бай Тошо. като тоя дядо, например. има и един ХХ, Маринеро. Е, то може да е и един същ, но кефят с културата която са придобили от ватенките.
19.
дядо
24.08.2019 12:31:30
32
16
Само напълнозавършен идиот може да вярва,че "кака Корни" не е същата помия демократка,като останалата еврогейташка измет!
Много ме кефят паляците,които и една истинска боза не са изпили през мижитурското си демократско битие,започнат да ме учат кое е хубаво и кое не,а и къде да отида!Кретени гейпарадски!
18.
Николай
24.08.2019 12:20:58
10
30
На който му харесва да грабва червеното знаме със сърп и чук и на 9 септември с кака Корни и цялата и крадлива пасмина да слушат "Шумете дебри и балкани" и да се наредят на всеки километър от тук до Северна Корея.
17.
читател
24.08.2019 12:20:08
20
5
Подкрепям номер 7 кйий и номер 10 Ян Смит,много вярно е написаното от тях...!!!!!
16.
дядо
24.08.2019 12:13:38
29
18
поредната мозъчнадрисня,извираща от идиотизираната демократска измет!
15.
кйий
24.08.2019 12:00:48
1
18
Идеалният строй или начин на управление на една страна е илюзия. Няма такъв, при който всички да са доволни и щастливи.
14.
До тъпанарина 10
24.08.2019 11:43:47
5
25
Всички страни зад желязната завеса създаващи некадърни и безмозъчни индивиди като теб бяха и все още са много по-зле от всички държави извън завесата. Източна Германия все още 30г. по-късно не може да изравни стандарта си със западна, а Германия е най-мощната държава в Европа. На България ще й трябват 150 години да се изчисти от комунистическо робство
13.
!!!!!!!!!!!!!!!!
24.08.2019 11:41:35
17
10
Долна фашистка тъпотия, пълна измама, фейк, гнусна лъжа е тази статия.
12.
1966
24.08.2019 11:31:52
20
10
Този дето е писал статията е явно мангал. Тогава така живяха циганите като него. Българите ги имахе всички тези изброени от него неща. Но поне са го научили да чете и пише. Сигурно е бил и в Строителните войски и сега е някъде по строежите.
11.
Часовникар
24.08.2019 11:28:58
3
20
Работа за всеки-да, имаше, но Лада за всеки - не. Заглавието е грешно.
10.
Ян Смит
24.08.2019 11:27:15
30
16
На Този написал статията "Демократ" безмозъчен мога най отговорно да му заябя:
1.Никога не съм бил комунист
2.Със средно обрасование съм работил много добра работа ( без подкрепа на който и да е)
3. Нови коли ( та макар и соц) карал само и сменял на всеки 2-3 год
4.Къща на 3 етажа ( пак по същото време)
5.Достатъчно и пре-достатъчно на масата
6. Почивките редовно
7. И сега извън България в момента ,защото е.ахте маиката на държавата с вашата ШИБАНА демокрация-без почва за за хора които не крадат. Управление единственно от некадърници, неспособни ,тъпи, крадливи политици от всички партии.А Вие се ругайте , разделяите на грбаджии, бесепари, депасари и чакаите някий да доиде и ви оправи, когато същите онези ви го набиват отзад всеки ден!
9.
методи
24.08.2019 11:22:14
5
18
Написалият тази пародия е живковски пропагантист. Натрупал е уж негативи с позитивни заглавия за да може всеки да се увери че заявеното преди отрицанието е лъжа. Стар и добре обработен психологически трик от следствени практики и в миналото и сега.
8.
Петър
24.08.2019 10:50:59
6
21
Наблюдател,
Ако на диктатура му викаш "социализъм", то нивга няма да се оправим, а винаги ще ни "оправят".
Никой май не разбра иронията в публикацията! Нищо не е било безплатно! Безплатни са единствено робите Кий, защото за разлика от преди сега не е нужно да плащаш за да си ги "накупиш".
7.
кйий
24.08.2019 10:29:48
38
29
Работа имаше за всеки и макар нископлатена заплатите стигаха, защото билетчето за автобус беше 6 ст., тока беше евтин, учебниците безплатни, образованието беше на ниво и не се налагаше да се плаща за уроци допълнително, за Ладите се чакаше, но колите бяха малко и въздуха беше чист, децата играеха по улиците и минаваше доста време докато мине някоя кола да обезпокои игрите им, жиличе имаше за всеки и нямаше бездомници, никой не ровеше по кофите с боклук, а хората от един етнос също работеха и нямаше такава степен на кражби и пресъпления, хората на село не се заключваха, безплатна медицинска помощ имаше и никой не ходеше бе зъби като сега, такова ниво на деца, които са извън учебната система нямаше, почивки имаше и който искаше ходеше, аз ходих с моите родители редовно, дори и да не исках, разнообразие от марки на храни нямаше, но всичко беше вкусно и без консерванти, банани имаше само по нова година, но имаше много вкусни ябълки, череши, праскови и много други вкусни местни плодове и зеленчуци и голям износ за разлика от сега, детското облекло беше еднообразно, но никой не завиждаше и не обиждаше друго дете за облеклото, екскурзии навън имаше, макар и с условието да оставиш децата си в страната, имаше и много специализации навън...но и сега е хубаво. Всяко време и преди и сега си има своите позитиви и негативи.
6.
Ахаха
24.08.2019 10:06:30
32
26
Кой е тоя олигофрен, който в писал статията? Само в ДЕМОНкрацията на такива малоумница им се дава трибуна да изказват небивалиците си!
5.
Niki
24.08.2019 09:45:43
15
21
Това не вярно
4.
обективна
24.08.2019 09:36:35
14
24
по глупава статия за да пълните страниците не бях чела стига със соца кажете сега как са се подобрил начина на живот да ама не само ала бала
3.
до 2
24.08.2019 09:24:02
0
20
нали това е идеята. да генерираме посещения в сайта и после флагманци да имат рекламодатели. Ама ние сме си виновни, че се караме кога било по-хубаво. едно време или сега. винаги народа е пре...ния.
2.
наблюдател
24.08.2019 08:42:55
0
30
Айде пак днес тема за писане. Цял ден ще обсъждаме соца за и против. Хора гледайте напред не се връщайте назад.
1.
Петър
24.08.2019 08:19:50
1
42
Работа за без пари има колкото си искате и сега! А, колите са повече от населението в Държавата!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Дълг за дрога ли е причината за екзекуцията на „Лъвов мост“ Дълг за дрога ли е причината за екзекуцията на „Лъвов мост“ Задържаните и жертвата имали общо тъмно минало Проф. Рачев: Морето в Приморско стана като гръцкото, времето ще е перфектно въпреки горещата вълна Проф. Рачев: Морето в Приморско стана като гръцкото, времето ще е перфектно въпреки горещата вълна Идеално ще е за плаж, уверява той Наркомани и бездомници вадят ножове в емблематичен подлез в София, превърнат в опасно гето Наркомани и бездомници вадят ножове в емблематичен подлез в София, превърнат в опасно гето Гледката в зоната на страха край Плиска вечер е кошмарна, хора спят по пейките, а ако някой минувач дръзне да слезе по стълбите, бива нападнат Времето днес: Буреносен фронт на запад, на слънце ще се радват по Черноморието Времето днес: Буреносен фронт на запад, на слънце ще се радват по Черноморието Синоптиците предупреждават за локални, но много интензивни изсипвания на дъжд, придружени от силни гръмотевици Извънредно! Тежка катастрофа стана преди минути до „Wave Resort“ Извънредно! Тежка катастрофа стана преди минути до „Wave Resort“ В ПТП-то участват пет автомобила, има тежко ранени 11 нужди, за които никоя съпруга не бива да моли мъжа си 11 нужди, за които никоя съпруга не бива да моли мъжа си Една жена никога не трябва да се снишава толкова ниско, че да моли за уважение и лоялност Claudia León носи магията на Ибиса за July Morning в Bedroom Beach Claudia León носи магията на Ибиса за July Morning в Bedroom Beach Посрещането на първите слънчеви лъчи в утрото на 1 юли е уникална за България традиция, вдъхновена от вечната рок класика на Uriah Heep Убийство за 40 евро в София: Хвърлиха мъж от Лъвов мост Убийство за 40 евро в София: Хвърлиха мъж от Лъвов мост Разследващите органи изясняват какви са били отношенията между загиналия и тримата арестувани Убийство за 40 евро в София: Хвърлиха мъж от Лъвов мост Убийство за 40 евро в София: Хвърлиха мъж от Лъвов мост Разследващите органи изясняват какви са били отношенията между загиналия и тримата арестувани Заблуди, които държат хората в нещастни връзки Заблуди, които държат хората в нещастни връзки Много хора вярват, че токсичната им връзка е резултат от собствените им недостатъци
Санкциите срещу Иран падат, боевете в Ливан затихнаха Санкциите срещу Иран падат, боевете в Ливан затихнаха Историческата крачка е направена след края на първия кръг от преговорите в луксозния швейцарски курорт Бюргенщок Огнен ад в Европа: Рекордните жеги, които взеха 18 жертви във Франция, пълзят към Балканите Огнен ад в Европа: Рекордните жеги, които взеха 18 жертви във Франция, пълзят към Балканите Високите температури причиняват смъртни случаи главно чрез топлинен стрес, който натоварва организма Задава ли се революция в Британия? Задава ли се революция в Британия? Оставката на Киър Стармър вещае бунт на забравената Англия и срив на двупартийната система, оцеляла почти 200 години Мнозинството от британците вече отчитат Брекзит като историческа грешка Мнозинството от британците вече отчитат Брекзит като историческа грешка 10 години след референдума ново изследване показва сериозно разочарование от икономическите последици и миграционната политика на Обединеното кралство Махнаха Тома Белев, Зелените останаха само с Даниела Божинова Махнаха Тома Белев, Зелените останаха само с Даниела Божинова Рухна и митът за влиянието на зелените. Средно на всяка от четирите партии се падат по малко над 4000 гласа Тръмп: Войната в Украйна можеше да приключи за ден, ако руските танкове бяха останали на магистралата към Киев Тръмп: Войната в Украйна можеше да приключи за ден, ако руските танкове бяха останали на магистралата към Киев Според него, руски генерал е наредил на танковите колони да напуснат шосето и да навлязат в околните полета, въпреки неблагоприятните метеорологични условия. Ултиматумът на Зеленски към Минск: Спрете руските ретранслатори или ние ще го направим! Ултиматумът на Зеленски към Минск: Спрете руските ретранслатори или ние ще го направим! Той даде на Беларус точно една седмица да изпълни искането Иран се оттегли от преговорите за мир със САЩ, след като Тръмп заплаши, че „ще ги взриви от бой“ Иран се оттегли от преговорите за мир със САЩ, след като Тръмп заплаши, че „ще ги взриви от бой“ Само глупак може да прави такива празни блъфове, обявиха иранците Тръмп предупреди, че ако Иран затвори Ормузкия проток, „ще ги взриви от бой“ Тръмп предупреди, че ако Иран затвори Ормузкия проток, „ще ги взриви от бой“ „Ако го затворите, няма да имате държава“, каза Тръмп Франция отменя събития и ограничава консумацията на алкохол на фона на жестоката гореща вълна Франция отменя събития и ограничава консумацията на алкохол на фона на жестоката гореща вълна Спортът и националният музикален фестивал са засегнати, като се очаква температурите за някои да достигнат 42°C от понеделник
Дмитрий Песков Дмитрий Песков Европейците са или глупави, или некомпетентни, ако смятат, че са по-силни от Русия Виц на деня Виц на деня Съпруга към съпруг:
- Днес, когато минавах през коридора, часовникът падна зад мен.
- Той винаги закъснява.
Виц на деня Виц на деня Студент влиза в женското общежитие. Портиерът го пита:
- При коя отивате?
- Вие коя ще ми препоръчате?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ако Господ беше жена, всички мъже щяха да горят в ада, без дори да знаят за какво
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори