Древен Египет оживява в Бургас следващата седмица
Египетската вечер започва точно в 18:00 часа с ателиета и игри за най-малките в откритото пространство пред сградата на Операта
На 28 август (сряда) площадът пред Операта ще се превърне в арена на тематична "Вечер на Египет". Тя е част от новия общински летен фестивал "Заедно в Бургас", който вече ни срещна с културата и кулинарията на Южна Корея, Италия, Португалия, Русия и Армения. Египетската вечер започва точно в 18:00 часа с ателиета и игри за най-малките в откритото пространство пред сградата на Операта, последвани от много изненади, сред които лекции, кулинарни демонстрации, дегустации и кино.
Лекционната част, която ще се проведе от 18:30 ч. в експозиционна зала на изложба "Тутанкамон - една недовършена любовна история" (сграда на Държавна опера - Бургас, ет. 2), ще бъде открита от проф. д.и.н. Сергей Игнатов, първопроходник на академичната Египтология в България. В два модула ще бъдат представени лекциите: ,,Царските гробници от Новото царство и гробницата на Тутанкамон", с гост-лектор доц. д-р Теодор Леков, и "Хауърд Картър и откриването на гробницата на Тутанкамон", с гост-лектор доц. д-р Емил Бузов. Тримата египтолози са изследователи, преподаватели и членове на Българския институт по Египтология към Нов български университет, както и почетни членове на Българско египтологическо общество. Те ще споделят много интересни факти, базирани на научни изследвания, проучвания и открития, като лекциите ще протекат при свободен достъп за всички посетители на изложбата.
Събитията ще продължат на площада пред Операта с традиционната кулинарна вечер, която ще бъде представена от шеф Махмуд Ал Байруми, участник в 4-ти сезон на MasterChef. Демонстрации на приготвянето на знакови ястия от египетската кухня ще стартират в 19:30 часа, а дегустациите в 20:00 часа. Жители и гости на града ще могат да опитат вкусните: кушари (ориз, леща, макарони с чеснов доматен сос и чипс от лук), традиционния фалафел и балях (бонбони с фурми).
Програмата ще завърши с филмови прожекции от 20:30 часа, които ще представят многообразието на древната египетска култура.
Събитията ще бъдат уважени от Н. Пр. Моайад Фаталах Елдали - Посланик на Арабска Република Египет в България.
"Вечер на Египет" се организира от Община Бургас, със съдействието на Посолство на Арабска Република Египет в България и Българско египтологическо общество.
Очакваме Ви!
https://www.facebook.com/events/488563975310653/
Съдът с информация за скандалния случай с починалото момиче от Благоевград
Хрупкави пържени картофи: Тайната на майстор готвачите
Карлос Насар притесни спортна България
В Каталуния: Хулиан Алварес каза "ДА" на Барселона
Съдът с информация за скандалния случай с починалото момиче от Благоевград
28/05/2026, Четвъртък 19:45
2
Кои зодиакални знаци създават перфектна двойка
Зоя Калафатева: „СОЛиСиМи“ създава своеобразна съкровищница за съвременна българска музика, която да остане и след нас
Дара става "Почетен гражданин"
28/05/2026, Четвъртък 19:20
3
Секунди, които спасяват: Нов дефибрилатор е на разположение на Централната спирка в Бургас
Полиция в офисите на фирмата от "незаконния град" край Варна
28/05/2026, Четвъртък 18:59
2
Най-големият обрат в историята на Ролан Гарос е факт
Какво каза Фон дер Лайен на Радев
Военен камион катастрофира в Полша, осем американски войници са ранени
