Тол системата минава от тестова в среда за разработка
Транспортните фирми ще могат да се запознаят с работата на системата в 4 демонстрационни центрове в страната
Транспортните фирми ще могат да се запознаят с работата на тол системата в четири демонстрационни центрове в страната от вторник. Това обяви на пресконференция директорът на Националното тол управление проф. Олег Асенов, съобщава БТА.
Днес стартира в техническа експлоатация поетапно системата за електронно събиране на пътни такси на база изминато разстояние - тол, за пътните превозни средства с тегло над 3,5 тона.
"От днес продължаваме търговското опериране на електронните винетки и превключваме средата за тол от тестова в среда за разработка, за да може още от вторник в четири демонстрационни центрове в страната да поканим транспортните фирми да се запознаят с това как работи системата", обясни Асенов, предава investor.bg
Центровете в София, Пловдив, Русе и Варна ще работят от 14.00 до 18.00 ч. и там ще бъде показана функционалността на системата. В тях ще се покажат всички канали, които АПИ ще оперира с цел обслужване на маршрутни карти, а на по-късен етап и на бордови устройства.
Асенов обясни, че тарифата и обхватът на платените пътища са тези от последното им обсъждане от обществения съвет и така в тестовия обхват попадат 6000 километра, а тарифата е между 18 и 25 стотинки за километър за камиони над 12 тона с четири и повече оси. Така разчети показват, че водач на камион Евро 5 с бордово устройство ще трябва да плати малко над 73 лева тол таксата за пътя София - Бургас по магистралата "Тракия".
Киър Стармър е изправен пред нарастващ натиск след поредна оставка в екипа му
Viber Pay навлиза в България, става конкурент на Revolut
Бенямин Нетаняху ще посети САЩ за среща с Доналд Тръмп
Ето кои са номинирани за наградите Икар 2026
Национални и местни институции и експерти се обединиха в Бургас за борба с детския кибертормоз
Дъжд, бури и сняг през седмицата, какво време ни очаква на 14 февруари
Възрастна жена падна и се заклещи в сандък, пожарникари я спасиха
С минимална заплата българинът купува повече отколкото в Чехия, Латвия и Естония
Осъдиха строителна фирма да плати 760 хил. лв. обезщетение за загинал на работник
България е на дъното по оптимизъм за ЕС и на върха по страх от обедняване
Иззеха ракията на варненец, близо 2000 литра са конфискувани
