Учебниците за 10 клас променени, Вълчев ги одобри
Историята на комунизма вече е записана адекватно
Образователният министър Красимир Вълчев е одобрил новите учебници по история за 10 клас, чието съдържание за периода на комунистическия режим предизвикаха публичен скандал през юни на тази година, пише изданието desebg.com.
Именно журналистът и изследовател на репресивния апарат на комунистическия режим Христо Христов и проф. Евелина Келбечева първи съобщиха, че в предварителнот подготвените учебници масово историята през този период е представена манипулативно, преднамерено и не показва истинското лице на дикататурата.
Впоследствие се породи масово недоволство, включително от сдружения на пострадали и репресирани от режима хора. Министърът върна учебниците за преработка.
"Издателствата реагираха положително на поисканите от нас промени и ги направиха. Въпреки че всеки един от нас желае учебниците да изглеждат още по-добре ние сме доволни от промяната, която се случи, защото тя е съществена”, коментира министър Вълчев.
По думите му, новите учебници вече отгововарят на духа на новата учебна програма и имат ясно изразено отношение към комунизма. "Благодаря на всички, които помогнаха в този процес. Благодаря на фондация „Истина и памет”, на проф. Евелина Келбечева и журналиста Христо Христов за това, че ни сигнализираха за проблемите в съдържанието на учебниците, и че участваха активно в дебата”, отбеляза още министърът.
„Солени ветрове“ връхлитат Бургас: 22 барда и 5 дуета от четири държави превземат „Охлюва“
Буря в Ямбол: Дървета смазаха коли, улиците се превърнаха в реки
Опасни бури над Западна България, рискът остава до полунощ
Майтапчии към ФИФА: По-добре дайте на Симон обезщетение за безработица
Скандал с Тура: Погачар проговори за жестоката контузия на големия си съперник
Неописуема трагедия: 11-годишно талантливо дете загина след ужас в басейн
„Сексотерапия“, изневери и много смях: „Мухи без глави“ ще ви изненада и с необичайна „рецепта за щастие“
От "Тракия" към София почти в кома: Шофьор закова скандалните 4,06 промила
Тъжна вест разтърси спорта: Топ боксьорка прегазена докато кара колело
Шокиращо престъпление: Изнасилиха мъж, полицията настръхна
Министър Илин Димитров отличи хотелите, включени в MICHELIN Guide Hotels
Почина футболната легенда Кевин Кигън
