×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Brexit без сделка може да доведе до недостиг на лекарства в Европа


Brexit без сделка може да доведе до недостиг на лекарства в Европа
От Обединеното кралство се изпращат около 45 милиона опаковки лекарства месечно до останалата част на ЕС при търговия на стойност близо 12 милиарда паунда, според доклад на британския парламент от 2016 година
13 Август 2019, Вторник, 09:53 ч.
Автор: Флагман.бг

Ваксините са били сред тези, при които най-често има недостиг

Крайният срок за излизане на Великобритания от ЕС наближава и здравните специалисти предупреждават, че недостигът на някои лекарства в Европа може да се задълбочи в случай на Brexit без сделка, пише Reuters. Британска организация предупреди миналата седмица, че излизането на Обединеното кралство от ЕС без споразумение би довело до недостиг на пресни храни.

Фармацевтичните компании са изразили подобни притеснения относно лекарствата, като някои са предвидили и въздушен превоз, ако са необходими доставки. Въздействието върху медицинските доставки ще се усети и извън Великобритания. От Обединеното кралство се изпращат около 45 милиона опаковки лекарства месечно до останалата част на ЕС при търговия на стойност близо 12 милиарда паунда, според доклад на британския парламент от 2016 година.

Експертите твърдят, че определени смущения за пазара са неизбежни, ако се стигне до "твърд" Brexit, а британският премиер Борис Джонсън заяви, че това ще се случи, ако ЕС откаже да договори ново споразумение. Засиленият митнически контрол на пристанищата и други граници между Великобритания и ЕС може също да прекъснат доставките на лекарства и химически продукти, необходими за производството им, твърдят регулатори и представители на индустрията.

"Въпреки интензивната подготовка от страна на индустрията за всеки сценарий, Брекзит без сделка рискува прекъсване на доставките на лекарства в целия ЕС", заявява пред Reuters Анди Пури-Смит, представител на Европейската организация на фармацевтичните индустрии и асоциации. Европейската агенция по лекарствата (ЕMA) също заяви, че са подготвени за Brexit и са имат разрешения за почти всичките 400 лекарства, за които отговарят. Агенцията е единственият орган, който може да разреши продажбите на нови лекарства в 28-те държави от ЕС за лечение на най-често срещаните и сериозни заболявания, включително рак, диабет и грип. "Предстои обаче издаване на разрешение за три медикамента, които се нуждаят от лиценз за целия ЕС", казва служител на EMA, без да посочва кои са те.

Много други медикаменти, разрешени на национално ниво, също биха могли да бъдат изложени на риск. Близо 6000 от тях трябва да преминат през нов лицензионен процес след Brexit. Проучване сред 21 европейски страни показа, че при всички тях е имало недостиг на медикаменти миналата година, според фармацевтичната група на ЕС.

Ваксините са били сред тези, при които най-често има недостиг. Великобритания също губи капацитет за надзор и клинични тествания, тъй като много операции вече са се преместили в ЕС, за да останат в състояние да тестват и одобряват лекарства за пазара на ЕС след Brexit. Тази тенденция може да свие местната фармацевтична индустрия и да доведе до по-строги доставки и по-високи разходи.

Страните от ЕС са изправени пред същите логистични пречки за вноса си от Великобритания.


В категории: Животът


1
Коментара
Флагман.БГ Нова ера на зарядните устройства Нова ера на зарядните устройства 27/12/2025, Събота 22:00 1
1
Коментара по темата
1.
Ха ха
13.08.2019 13:51:59
0
0
Да умират всички англосаксонски боклуци!Без тях можем,пък и на кои.му пука за тези олигофрени!Да им пропадне острова в океана и да спрат да тормозят целия свят дано!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Наш 70-годишен околосветски пътешественик счупи мачта Наш 70-годишен околосветски пътешественик счупи мачта На помощ се е притекъл корабът на Българския морски флот "Странджа", който е пътувал към столицата на Уругвай Монтевидео Гроздоберачката от двулевката си отиде в нищета Гроздоберачката от двулевката си отиде в нищета На 81 години почина Кина Гърбова, чийто образ красеше соцбанкнотата Румен Гайтански разпродава всичко в България и се изнася от страната Румен Гайтански разпродава всичко в България и се изнася от страната Според източниците Гайтански вече дори е напуснал България и трайно се е установил в Базел, където притежава просторно имение Чирозът на стана по-скъп от калкана: Цени до 45 лв. за кг на рибната борса в Бургас Чирозът на стана по-скъп от калкана: Цени до 45 лв. за кг на рибната борса в Бургас Цената на чироза е повишена, защото по принцип за сушенето и веянето на риба се изисква труд и майсторлък Предлагат критика Стоян Георгиев за почетен гражданин на Бургас Предлагат критика Стоян Георгиев за почетен гражданин на Бургас Ако събере 1000 подписа на бургазлии, кандидатурата му ще влезе на разискване в ОбС  Умерен ръст на жилищните цени в България през 2026 г.: Как еврозоната променя пазара Умерен ръст на жилищните цени в България през 2026 г.: Как еврозоната променя пазара Дори и предлагането да се повиши, то няма да изпревари търсенето, тъй като няма предпоставка за по-ниски доходи, а напротив – купувачите ще се стремят все повече да  подобряват качеството си на живот Регистрационните таблици в София - от „С“ до „ОХ“: Как стигнахме до края на азбуката Регистрационните таблици в София - от „С“ до „ОХ“: Как стигнахме до края на азбуката Въведени са нови буквени комбинации с допустими символи за сериите на автомобилните табели Заради еврозоната българите пазаруват повече. Страхуват се да не изгубят парите си Заради еврозоната българите пазаруват повече. Страхуват се да не изгубят парите си И бързат да ги обърнат в стоки Паника преди еврото: Банките преливат от пари в брой, а българите се редят по дълги опашки пред чейндж бюрата Паника преди еврото: Банките преливат от пари в брой, а българите се редят по дълги опашки пред чейндж бюрата Сивите пари, които навлизат в обращение в последния момент, водят до ускорено потребление и оказват натиск върху инфлацията. Тя вече няколко месеца надвишава 5% на годишна база Цветове, защита и история на евробанкнотите: Какво трябва да знаете за еврото Цветове, защита и история на евробанкнотите: Какво трябва да знаете за еврото Банкнотите от серия „Европа“ са в същите цветове като тези от първата серия
Нова ера на зарядните устройства Нова ера на зарядните устройства Смартфоните и лаптопите ще разполагат с един общ порт Новите съседи се завръщат, Амадор е успешен бизнесмен Новите съседи се завръщат, Амадор е успешен бизнесмен Най-новият 16-и сезон стартира у нас на 28 декември (неделя) и ще се излъчва всяка събота и неделя от 20:00 ч., превръщайки България в първата страна, в която епизодите ще дебютират международно Грипът настъпва, яжте кисело зеле и туршия Грипът настъпва, яжте кисело зеле и туршия Това е съветът на проф. Кантарджиев Гол лепкав човек и ЛГБТ: Германската телевизия отбеляза Коледа по давоски конспект Гол лепкав човек и ЛГБТ: Германската телевизия отбеляза Коледа по давоски конспект „Той е в слуз и без дрехи, защото пазим неговото достойнство и интимност“, обясниха от медията Ритуал за късмет през 2026 година: Астролог препоръчва как да посрещнем Новата година за успех и хармония Ритуал за късмет през 2026 година: Астролог препоръчва как да посрещнем Новата година за успех и хармония Как празничната трапеза и декорацията могат да привлекат сполуката през Новата година Мъж се задави с десерт и почина на коледната трапеза Мъж се задави с десерт и почина на коледната трапеза Когато сервирали традиционния италиански коледен сладкиш, панетоне, той си взел малко, но изведнъж не можал да диша Корупционен скандал преди срещата с Тръмп! НАБУ разкри ОПГ с участие на близки до Зеленски депутати Корупционен скандал преди срещата с Тръмп! НАБУ разкри ОПГ с участие на близки до Зеленски депутати Депутатите от Върховната рада са „получавали неправомерна облага срещу гласуване“ Саудитски милиардер дари цялото си богатство и заживя скромно Саудитски милиардер дари цялото си богатство и заживя скромно Как Сюлейман Ал Раджи стана най-щедрият милиардер в света Защо детектив-любител твърди, че е разкрил два от най-зловещите неразкрити случаи на убийства в света Защо детектив-любител твърди, че е разкрил два от най-зловещите неразкрити случаи на убийства в света И сега ФБР разследва случая Черната Далия и дали реално Зодиак е бившият и приятел    Златото, среброто и платината достигнаха исторически рекорди Златото, среброто и платината достигнаха исторически рекорди Очакванията за по-меки лихви в САЩ и търсенето на сигурни активи тласкат цените нагоре
Джорджа Мелони Джорджа Мелони 2025 година беше трудна, но не се тревожете - следващата ще е още по-зле Виц на деня Виц на деня Скъпа, би ли ми простила изневяра?
- Ааа, не!
- Ех значи, същата си като жена ми!
Виц на деня Виц на деня - Постоянно търся смисъла на живота и не мога да го намеря!
- В хладилника няма ли го?
- Няма го!
- Значи вчера сме го изпили!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Красив е онзи, на когото сърцето е красиво.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори