Турската лира падна от 4-месечния връх заради страх сред инвеститорите
Според анализаторите става дума за нормална корекция в курса на турската валута и връщане към нормалното
Турската лира поевтиня с над 1% спрямо долара и еврото днес, губейки тяга, след като миналата седмица курсът ѝ се повиши до 4-месечен връх. Към 17:25 ч. българско време курсът на лирата спрямо еврото бе с 1.07% надолу, спрямо долара – с 1.22%, пише economic.bg.
Агенция Reuters коментира, че понижението се дължи на факта, че инвеститорите са предприели по-предпазлив подход спрямо валутите на развиващите се пазари. Именно затова днешният спад е вероятно да е свързан с по-ниската склонност на инвеститорите в световен мащаб да поемат риск. Тяхната „загуба на апетит” нанася удар и по валутите от развиващите се пазари, смята Уилям Джаксън, главен икономист за развиващите се пазари в Capital Economics.
„При сегашната ситуация на понижено желание за поемане на риск свикнахме да виждаме как лирата е най-лошо представящата се валута от развиващ се пазар. Именно затова последната седмица или две бяха до известна степен изненада, докато сега изглежда, че нещата се връщат към нормалното си състояние”, обяснява той.
Турската лира поскъпна, въпреки че Анкара миналата седмица уволни гуверньора на турската централна банка и едновременно с това си навлече риск от американски санкции заради сделката с Русия за покупката и доставката на противоракетни установки С-400. Нещо, което обаче подкрепи валутата на югоизточната ни съседка, бяха очакванията за по-отхлабена парична политика от страна на американския Федерален резерв и Европейската централна банка (ЕЦБ).
Джаксън обяснява, че скорошното отстраняване на няколко служители на турската централна банка започва, макар и със закъснение, да дава ефект. Според него уволненията са обезпокоили инвеститорите, което в крайна сметка е довело до днешното поевтиняване на лирата. В петък Reuters съобщи, че турската централна банка е отстранила главния си икономист Хакан Кара, както и някои управители на отдели. Други ключови служители също бяха отстранени.
Кран се срути върху пътнически влак в Тайланд, най-малко 22 загинали
КЗП отчита 1600 сигнала за нарушения при въвеждането на еврото за седмица
Масирана руска атака: Десетки хиляди са без ток в родния град на Зеленски
Трима задържани за наркотици и алкохол зад волана в Бургаска област
Актуална пътна обстановка на 14 януари
Почитаме света Нина и мъчениците от Синай - ден на вяра, саможертва и духовна светлина
Облаци и слаб сняг днес - къде ще е най-топло в страната
Защо братята Николови могат да се съберат в Италия или Русия, но не и в Левски? Толкова ли сме бедни, или просто сме слабаци като общество
Цената на водата хвръква в София, а в страната?
Стихията идва: Сериозно предупреждение за времето
Плъзва ли зараза в София? Плъхове вилнеят из кварталите
Лавина уби голям спортист
