×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Какво се случва?! Бургаския залив остана без миди, инвазивен вид от Азия ги унищожава


Какво се случва?! Бургаския залив остана без миди, инвазивен вид от Азия ги унищожава
Около Черноморец на дълбочина до 3-4 метра няма останала жива ни бяла, ни черна мида
07 Август 2019, Сряда, 12:44 ч.
Автор: Георги РУСЧЕВ

Според опитни рибари рапанът тотално е завзел българското Черноморие

Бургаският залив остана без черна мида, след като инвазивният вид от Азия Rapana venosa, или обикновен морски рапан, оглозга подводните скали на дълбочина до 3-4 метра, алармират рибари от региона.

Само допреди две седмици в Черноморец е имало изобилие от бяла и черна мида – два вида, които са характерни за Черно море и се считат в родната кулинария за традиционна гозба. В нашия залив обаче от десетилетия е ясно, че те масово стават жертва на инвазивния рапан – морски охлюв, който е хищник и е изключително устойчив както на условията във водата, така и на атаки от останалите хищници.

„Скалите са опоскани до голо. В Черноморец е истинска трагедия, на дълбочина от 3-4 метра не е останала жива мида. Всичко е изядено от рапаните, а дъното е покрито с черупките. Подобно е положението и в Ахтопол, където мидите изчезнаха преди поне три години и едва тази година популацията им започва да се възстановява“, разказаха пред Флагман.БГ опитни рибари, които обаче не могат да си обяснят по никакъв логичен начин бума на рапани в залива, особено предвид факта, че вида Rapana venosa е тук от поне 50-60 години.

 По официална информация основна жертва на рапана, който се счита за деликатесен по родните му места около Япония и Корея, е черната мида, която пък по нашите географски ширини е изключително популярна за улов сред рибарите.
 


В категории: Животът


Георги РУСЧЕВ Автор
Георги РУСЧЕВ
16
Коментара
16
Коментара по темата
16.
Хаха
07.08.2019 21:33:44
1
1
Ами илиян кондуктора и митито брадвата тези бракониери кога ще ги хванете а??? Всяка вечер чистят мидата в една пресечката преди хотел дюни
15.
Бай мур
07.08.2019 18:17:54
0
7
Ангел ви е написал за рекетата. Друго по-брутално от това не знам. И тези измекяри дето ходят за бяла мида довършват всичко. Няма контрол, няма никакво действие. Трали се нон стоп. Искат и цаца та да изкарат от морето и да не остане нищо. Накрая ще тралят за скариди баш рибарите.
14.
Бургазлия
07.08.2019 17:19:24
1
13
ИАРА - една не работеща институция, която трябва да я закрият!
13.
До флагман
07.08.2019 16:45:51
1
10
Унищожава ги един анти вид от Комлука.
12.
Ангел
07.08.2019 16:40:59
0
10
Положението е катастрофално.Ако така продължава след някоя година морската фауна ще бъде тотално унищожена.Рекетата тралят необезпокоявани с дънни тралове на 100 метра от носовете.А нощем се задействат бракониерите с тралове за бяла мида и това е повсеместно.Принципа е след нас Потоп.Преди няколко години сигнализирах ИАРА за реке тралещо с дънен трал пред Коракя без никаква реакция.Тъжно!
11.
въй до Бургазлийка
07.08.2019 16:34:58
0
2
Ми не ловим щото няма, свършиха и мидите свършиха само цигани останаха.
10.
Бургазлийка.
07.08.2019 15:04:56
3
6
А,защо не ловите рапани,между другото имат много вкусно месо и са страхотен деликатес.Опитвала съм от тях и ви препоръчвам,да опитате няма,да съжалявате.
9.
Бегач на дълги разстояния
07.08.2019 14:47:09
0
8
Флагман ги изплюскаха в Нептун и други луксозни капани :)
'ай на село само миди сте яли! Печени смоци не искате ли? И жаби.
8.
888
07.08.2019 13:54:36
0
12
те ИАРА да не ходят и те за бели миди че ги пазят иначе им купиха нови джипове да симулират работа
7.
Azot Burgas
07.08.2019 13:39:51
2
27
"Бургаския залив остана без миди, инвазивен вид от Азия ги унищожава"
Да ви....имам сензациите....!

Като че ли рапаните вчера са пристигнали от Азия, и веднага са почнали да ядат мидите.
Преди няколко години не се ли хранеха с миди?

Ай сектир, "морски биолози" от флагман!
6.
777
07.08.2019 13:26:10
1
17
в черноморец ги изкупуват по 10лв. килото и 2 килограма да занесеш, ще ти ги купят....някои хора направиха много пари покрай тази работа, но не мисля, че нещата са обратими и че би се случило нещо....просто най-много да се тиражира по новините някой незначителен случай с хванати бракониери с по 5 кила и всичко ще приключи и така.
Хайде чао.
5.
ББ
07.08.2019 13:18:50
1
24
A ре кетата дето тралят дънно и там ИАРА къде са пак не знаят нищо НАИСТИНА НЯМАТАКАВА ДЪРЖАВА
4.
До Трол
07.08.2019 13:17:16
0
11
Белят си ги сигурно.
3.
бургас
07.08.2019 13:15:09
1
32
всяка вечер се трали за бяла мида на Алепу и ИАРА знаят това и си траят даже им издават лицензи за мида без да упоменават каква такава ние държавата
2.
Трол
07.08.2019 12:59:44
3
39
Скалите са опасани до голо от инвазивния вид бай мангал. Само ще вметна, че рапаните не ядът миди с черупки...
1.
Smith
07.08.2019 12:48:50
2
52
А бракониерското тралене за бяла мида по всички южни плажове нощем явно не е проблем за ИАРА.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Дневен хороскоп: Овенът и Ракът да внимават с парите, Стрелецът да не разчита само на късмет Дневен хороскоп: Овенът и Ракът да внимават с парите, Стрелецът да не разчита само на късмет Финансови сигнали от звездите и важни съвети за всички зодии днес Путин има едно условие за мира - Донбас Путин има едно условие за мира - Донбас Това заяви помощникът на руския президент Юрий Ушаков Бургаският дует Paradox с два хита в новогодишното шоу на БНТ Бургаският дует Paradox с два хита в новогодишното шоу на БНТ След като през май тяхната „Хлебарка“ закова първото място в класацията „Ново 10+2“, дублираха успеха си с „Клечка кибрит“ Хаос с банкоматите в Бургас - системата се срина, бесни клиенти питат докога ще продължи проблемът Хаос с банкоматите в Бургас - системата се срина, бесни клиенти питат докога ще продължи проблемът Три от най-големите банки у нас изпитват сериозни затруднения с банкоматите си, което предизвика вълна от недоволство сред клиентите Мария Бакалова с послание: Българското кино заслужава световно признание Мария Бакалова с послание: Българското кино заслужава световно признание След натоварена година с международни премиери, българската звезда сподели, че иска да снима повече у нас и да помага за развитието на родното кино. Проф. Николай Овчаров: България стои достойно сред великите цивилизации на света Проф. Николай Овчаров: България стои достойно сред великите цивилизации на света Известният археолог представи новата си книга „Великите цивилизации на Америка“ и подчерта значението на държавната подкрепа за културното наследство Пампорово посрещна първите скиори: пистите са отворени, а празничното настроение вече е по склоновете Пампорово посрещна първите скиори: пистите са отворени, а празничното настроение вече е по склоновете Ски сезонът започна с пет писти и седем лифта, а курортът очаква до Нова година да работи на пълен капацитет Бургас скърби: Внезапно почина бившият лидер на СДС Борис Марков (ОБНОВЕНА) Бургас скърби: Внезапно почина бившият лидер на СДС Борис Марков (ОБНОВЕНА) Скръбната вест съобщи лидерът на КОД Петър Москов Радослав Ревански за Бриджит Бардо: Тя е жената, прославила Белица с Парка за мечки Радослав Ревански за Бриджит Бардо: Тя е жената, прославила Белица с Парка за мечки За нас, жителите на община Белица, тя ще остане завинаги жената, която даде втори живот на мечките и превърна Белица в място на надежда, състрадание и ново начало, написа кметът във фейсбук Спокойна и ясна новогодишна нощ: слаб сняг само в планините и Североизточна България Спокойна и ясна новогодишна нощ: слаб сняг само в планините и Североизточна България Вятърът ще отслабва след полунощ, температурите ще са между минус 5 и 0 градуса, а през първите дни на 2026 г. времето остава предимно слънчево и спокойно
Тръмп след срещата със Зеленски: Мирът между Русия и Украйна вече не изглежда невъзможен Тръмп след срещата със Зеленски: Мирът между Русия и Украйна вече не изглежда невъзможен Американският президент заяви във Флорида, че преговорите между Москва и Киев са близо до пробив, но предупреди, че остават „един или два много трудни въпроса“, свързани с териториалните претенции Знаменитостите, които интернет намрази през 2025-а Знаменитостите, които интернет намрази през 2025-а Омразата към знаменитостите не се подхранва само от скандали, а от взривоопасна смес от бранд грешки, политически позиции и арогантност в социалните мрежи Жената на Боби Михайлов: Ние предполагаме, а Господ разполага Жената на Боби Михайлов: Ние предполагаме, а Господ разполага Две крайности, като преживяване и емоции, се събраха в една седмица, в един месец - Ноември 2025 г. Голяма радост и голяма тъга, споделя тя Тръмп към Зеленски: Путин е готов за примирие, трябва да спрем тази война Тръмп към Зеленски: Путин е готов за примирие, трябва да спрем тази война Зеленски от своя страна каза, че най-трудните за съгласуване въпроси ще бъдат съдбата на Донбас в източна Украйна и кой ще поеме контрола над окупираната от Русия атомна електроцентрала Епичен кадър от Мирноград! Дядо Мраз се завърна, за да развее руското знаме Епичен кадър от Мирноград! Дядо Мраз се завърна, за да развее руското знаме Обкръженият град се очаква да си върне скоро предишното име. Кръстен е на Георги Димитров Мирът е близо! Тръмп май постигна договорка с Путин, чака се тази вечер думата на Зеленски Мирът е близо! Тръмп май постигна договорка с Путин, чака се тази вечер думата на Зеленски Тъкмо проведох добър и много продуктивен телефонен разговор с президента на Русия Путин, призна американският президент Пожар в Русе: Лек автомобил пламна пред блок в квартал „Здравец-Изток“ Пожар в Русе: Лек автомобил пламна пред блок в квартал „Здравец-Изток“ Жители се включиха в първоначалното гасене, но огнеборците предотвратиха по-голяма трагедия – разследват се причините за инцидента Пълен срив на полетите в Русия! Украйна атакува с десетки дронове Пълен срив на полетите в Русия! Украйна атакува с десетки дронове Руската държавна новинарска агенция РИА Новости съобщи, че повече от 300 полета са били отменени или се движат със закъснение и около 70 самолета са били отклонени към други летища Лукс, лъжи и лисици на токчета- как моделка от Ел Ей граби богаташи Лукс, лъжи и лисици на токчета- как моделка от Ел Ей граби богаташи Наложиха й домашен арест Зеленски кацна в Маями, до часове става ясно дали войната ще приключи Зеленски кацна в Маями, до часове става ясно дали войната ще приключи Според източници на FT, Зеленски е заявил, че Киев може да се съгласи да предаде територии на Русия, само ако референдумът се проведе в мирна и сигурна обстановка
Джорджа Мелони Джорджа Мелони 2025 година беше трудна, но не се тревожете - следващата ще е още по-зле Виц на деня Виц на деня Скъпа, би ли ми простила изневяра?
- Ааа, не!
- Ех значи, същата си като жена ми!
Виц на деня Виц на деня - Постоянно търся смисъла на живота и не мога да го намеря!
- В хладилника няма ли го?
- Няма го!
- Значи вчера сме го изпили!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Красив е онзи, на когото сърцето е красиво.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори