×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Създадоха хибрид на човек и маймуна, други работят с мишки


Създадоха хибрид на човек и маймуна, други работят с мишки
Целта и на двата екипа е един ден да измислят как да използват животните за създаване на органи за човешки трансплантации
Ключови думи: хибрид, човек, маймуна
06 Август 2019, Вторник, 19:20 ч.
Автор: Флагман.БГ

Преди седмица Япония, стана първата държава в света, одобрила експериментите с човешки клетки и животински ембриони

Два независими екипа от учени прекрачиха една от най-устойчивите морални линии в генетиката и създадоха хибриди между хора и животни, пише vesti.bg.

Единият екип е испански. Той се възползва от липсата на ясни регулации в Китай и там създава първия хибрид между човек и маймуна. Другият екип е воден от японския биолог Хиромицу Накаучи. Той работи с мишки в родината си, Япония.

Хуан Карлос Белмонте, който също ръководи лаборатория в Калифорнийския институт "Салк", е начело на първия изследователски проект.

Целта и на двата екипа е един ден да измислят как да използват животните за създаване на органи за човешки трансплантации. Учените смятат, че създаването на хибрид е важна първа стъпка.

Испанският екип инжектира човешки стволови клетки в маймунски ембрион. Тези клетки могат да създават всякакъв вид тъкан. Експериментът е спрян, преди да завърши втората седмица от развитието на ембриона, с което теоретично се избягва нарушаването на етичните норми.

Създаването на химери е сравнително ясно. Учените инжектират човешки ембрионални стволови клетки в ембрион от друг вид, който е само на няколко дни.

Белмонте има опит с този тип изследвания, тъй като преди това се е опитвал да добави човешки клетки в свински ембриони. Изследванията му със свине обаче претърпяват неуспех, поради което той се насочва към експерименти върху примати.

Този тип изследвания не са разрешени в Съединените щати. В Китай обаче няма такъв закон. Там липсват както изрично позволение, така и забрана за тези опити.

Срещу тях са налице редица етични опасения, като например страхът, че човешките стволови клетки могат по някакъв начин да попаднат в мозъка на маймунския ембрион.

Тази година Япония, стана първата държава в света, одобрила експериментите с човешки клетки и животински ембриони. Японското правителство възнамерява да позволи на изследователите да търсят начини за отглеждане на органи за трансплантация.

Биологът Хиромицу Накаучи чака този момент повече от десетилетие. След години на планиране, настойчивият изследовател най-сетне получи одобрение от правителството. 

Докато много страни по света са ограничили или направо забранили тези етично спорни практики, Япония вече официално вдигна капака на кутията на Пандора.

Като водещ изследовател на стволовите клетки в университетите в Токио и Станфорд, Накаучи вече е експериментирал с ембриони на прасета и овце.

"Не очакваме да създадем човешки органи веднага, но това ни позволява да развием изследванията си въз основа на ноу-хау, което имаме до този момент", смята Накаучи.

Експериментите ще започнат с инжектиране на индуцирани от човека плурипотентни стволови клетки в ембриони на плъхове и мишки, които са генетично манипулирани, така че да не могат да развият панкреаси.

Целта е ембрионът от гризачи да използва човешките клетки, за да си изгради панкреас и в продължение на две години екипът планира да наблюдава как се развиват и растат тези опитните обекти, като внимателно следят техните органи и мозъци в процеса. Едва тогава изследователите ще поискат одобрение да направят същото с прасета.

Ако Накаучи и неговият екип открият, че повече от 30 процента от мозъка на гризачите е с човешки произход, те незабавно ще преустановят експеримента. Това са част от правителствените условия за предотвратяване на появата на "хуманизирано" животно.

Накаучи обаче не смята, че има подобна опасност. Миналата година той и неговите колеги в Станфордския университет успешно създадоха първия ембрион на овца, инжектиран с човешки клетки. Въпреки че беше унищожен само след 28 дни, хибридът не съдържаше човешки органи, а случайно разпространилите се клетки бяха по-малко от 1 на 10 000.

"Опитваме се да гарантираме, че човешките клетки допринасят само за генерирането на определени органи", обяснява Накаучи. "С новото ни, целево създаване на органи, няма нужда да се притесняваме от интегрирането на човешките клетки там, където не ги искаме, така че трябва да има много по-малко етични проблеми."


В категории: Животът


2
Коментара
Светлозария КИДЕРОВА Лекар посочи колко време след събуждане да пием кафе Лекар посочи колко време след събуждане да пием кафе 15/03/2026, Неделя 09:40 0
Светлозария КИДЕРОВА ВСС отпуска по 2832 евро за облекло на магистратите ВСС отпуска по 2832 евро за облекло на магистратите 15/03/2026, Неделя 09:20 5
Светлозария КИДЕРОВА Формула 1 отменя стартовете в Бахрейн и Саудитска Арабия Формула 1 отменя стартовете в Бахрейн и Саудитска Арабия 15/03/2026, Неделя 08:45 0
2
Коментара по темата
2.
ееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееее
07.08.2019 09:44:31
0
0
Целта и на двата екипа е един ден да измислят как да използват животните за създаване на органи за човешки трансплантации. Ох,още малко и щях да им повярвам.Всъщност целта е да се създадат един ден супер войници.Почти безмозъчни,притежаващи животинска сила Бизонска ярост.Мечта за вся
ко правителство.Най - вече за световното правителство в сянка.Всичко друго е от лукаваго.Ъъ.
1.
Smith
06.08.2019 22:23:25
0
4
Хибрид между човек и маймуна съществува отдавна. В путлеристан 80% са подобни хибриди, начело с джуджето-чучело.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
България и Турция готвят нов граничен пункт до Капитан Андреево България и Турция готвят нов граничен пункт до Капитан Андреево Планира се изграждането на дублиращ терминал за товарния трафик край най-натоварената сухоземна граница в Европа Фирма в Пловдив примамва с томбола за почивка под бомбите в Дубай Фирма в Пловдив примамва с томбола за почивка под бомбите в Дубай Над 2100 човека са се включили в нея. Ще тръгнат ли натам?   Чак сега разбрах, че малкият син капак в пералнята крие функция, която спестява препарат и пари Чак сега разбрах, че малкият син капак в пералнята крие функция, която спестява препарат и пари Част от дозатора остава незабелязана, но помага за точното дозиране и по-ефективното пране 3 зодии с шанс за рязък финансов скок след края на ретроградния Меркурий 3 зодии с шанс за рязък финансов скок след края на ретроградния Меркурий Близнаци, Водолей и Риби могат да усетят нови възможности за доходи в седмицата от 16 до 22 март Изкупиха билетите за концерта на Емануела в Арената за 6 часа Изкупиха билетите за концерта на Емануела в Арената за 6 часа Вчера имаше пуснати ограничени бройки допълнително за правостоящи по 80 евро Доматите с 10% нагоре, мандарините с 5% - нов скок на плодовете и зеленчуците на борсите Доматите с 10% нагоре, мандарините с 5% - нов скок на плодовете и зеленчуците на борсите Краставиците и ябълките поевтиняват Лекар посочи колко време след събуждане да пием кафе Лекар посочи колко време след събуждане да пием кафе Специалисти съветват да изчакаме около 90 минути след събуждане, преди да изпием първата чаша кафе ВСС отпуска по 2832 евро за облекло на магистратите ВСС отпуска по 2832 евро за облекло на магистратите Служителите в съдебната система ще получат по 2414 евро, възможно е допълнително увеличение при приемане на бюджета Очаквайте поскъпване на хляба заради скока на горивата, предупреждават производители Очаквайте поскъпване на хляба заради скока на горивата, предупреждават производители Земеделци и хлебопроизводители се готвят за ръст на разходите за производство и транспорт през следващите месеци Масово изследват новородените у нас за 3 редки заболявания Масово изследват новородените у нас за 3 редки заболявания Скринингът ще обхване имунни дефицити, муковисцидоза и спинална мускулна атрофия
Холивуд затаи дъх преди „Оскарите“ - два филма се борят за голямата награда Холивуд затаи дъх преди „Оскарите“ - два филма се борят за голямата награда Остават часове до Оскарите - кои са фаворитите     Фирма в Пловдив примамва с томбола за почивка под бомбите в Дубай Фирма в Пловдив примамва с томбола за почивка под бомбите в Дубай Над 2100 човека са се включили в нея. Ще тръгнат ли натам?   Великобритания дава по 10 000 паунда на мигрантите, за да напуснат страната Великобритания дава по 10 000 паунда на мигрантите, за да напуснат страната Лондон въвежда финансови стимули за доброволно връщане след отказ за бежански статут Край на плешивите мъже! В Британия пускат лекарство за коса Край на плешивите мъже! В Британия пускат лекарство за коса Досегашните му изследвания били обнадеждаващи Иран е готов за примирие, но за Вашингтон условията “не били достатъчно добри“ Иран е готов за примирие, но за Вашингтон условията “не били достатъчно добри“ Президентът не уточни какви конкретни параметри би трябвало да има евентуалното споразумение. Той подчерта единствено, че пълният отказ на Иран от ядрени амбиции ще бъде част от всяка възможна договореност Формула 1 отменя стартовете в Бахрейн и Саудитска Арабия Формула 1 отменя стартовете в Бахрейн и Саудитска Арабия Ескалацията на конфликта в Близкия изток извади две състезания от календара за април Страхът от войната спира българските туристи - десетки екскурзии вече са отменени Страхът от войната спира българските туристи - десетки екскурзии вече са отменени Несигурността в Близкия изток и Азия променя плановете за пътуване, а туристите са готови да платят неустойки само за да не летят Тръмп: Иран е напълно победен и иска сделка Тръмп: Иран е напълно победен и иска сделка Според Тръмп медиите разпространяват невярна информация и не съобщават за постиженията на американските сили, но Иран е напълно победен Нов обрат на пазара, продавачи оттеглят имотите си от пазара Нов обрат на пазара, продавачи оттеглят имотите си от пазара Не можем да говорим за признаци на охлаждане, докато банките продължават агресивно да финансират имотните сделки, казват брокери  Кризата с петрола се задълбочава, ОАЕ затвори един от големите си нефтени терминали Кризата с петрола се задълбочава, ОАЕ затвори един от големите си нефтени терминали Щетите са нанесени по хранилища в емирството Фуджейра
Доналд Тръмп към Иран: Доналд Тръмп към Иран: Ще ви унищожа като нация Виц на деня Виц на деня Полицай спира криволичеща по пътя кола.
- Извинете господин полицай, ама доста съм пил! - оправдава се мъжът в колата.
- Усещам, но това не е оправдание да дадете на жена си да кара!
Виц на деня Виц на деня - Докторе, вярно ли е, че здравето не се купува с пари?
- Абе, кой ви пълни главите с тези глупости?!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Що пиеш толкова бира от сутринта?!?
- Водата мирише на хлорна вар.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори