Ценни венециански монети са открити при разкопките на крепостта Русокастро
От едната страна на монетите е изобразен Иисус Христос
При разкопките на крепостта Русокастро са открити три сребърни венециански монети в много добро състояние. Това са грошове, известни с името „матапани“. Две от тях са отсечени при управлението на венецианските дожове Раниеро Зено (1252 – 1268 г.) и Джовани Соранцо (1312 – 1328 г.).
Третата монета е с налеп, което прави трудно да се определи при управлението на кой венециански владетел е отсечена. От едната страна на монетите е изобразен Иисус Христос, седнал на трон, а от другата – св. Марко, покровителят на Венеция, и венециански дож, държащи знаме с дълга дръжка.
Монетите са открити при проучването на монументална сграда с все още неизяснена функция, която е локализирана през настоящия археологически сезон в Русокастро.
В момента ценните монети се почистват в реставрационно ателие. Разкопките на средновековния град Русокастро се ръководят от Регионален исторически музей - Бургас, и са финансирани за поредна година от Община Камено и Министерство на културата на Република България.
Тръмп с остро предупреждение към Украйна преди преговорите в Женева
Йотова приема Гюров за представяне на служебния кабинет на 18 февруари
„Като две капки вода се завърна ударно: Сезон Слънце стартира и с звездно жури с бонус Азис
Китайската нова година 2026: Започва годината на Червения огнен кон
Кевин Спейси остана без дом след чутовния скандал, съсипал живота му
Светът е полудял и България не е изключение. У нас оръжие и педофили има в изобилие
Тихо разделение в новия Samsung s26 Ultra подсказва различни сърца под корпуса
Кои са участниците в тазгодишното издание на Капките
Клаебо гони шесто злато на Олимпиадата, а Норвегия не дава бонуси - какво ли щеше да се случи, ако бе българин
Българинът се замогна, търси все по-големи жилища
Почина легенда в киното
Това е фаворитът за наследник на Херо
