Танева обясни има ли надежда за трагедията с африканската чума по свинете
Летните месеци са пик на заразата от свинска чума
Летните месеци са пик на заразата от свинска чума. Това каза министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева, в интервю за предаването „Тази сутрин“ по bTV. Тя каза, че положението с африканската чума в момента е много тежко. „Държавата не се е провалила, в определени области е можело да бъдат положени повече усилия“, каза Танева и добави, че това например е обучение сред хората за същността на болестта. Министър Танева каза, че е предприето обучение сред хората. „Целият ресурс на България, който е компетентен на тема африканската чума по свинете, ни съдейства“, заяви тя. По думите и заразата се разпространява още от 2000 година през Русия.
„Това е един вектор на заразата, който навлиза в Европейския съюз, и се движи по страните в Източна Европа“, категорична бе Танева. Тя добави, че в Русия 12 години не могат да изкоренят болестта, а в България за първи път се регистрира огнище през 2018 г. – дива свиня. „Дивата свиня е резервоар и източник на заразата“, поясни министър Танева. Тя каза, че преди нас още 11 страни са засегнати от 2012 година досега. „Във всяка от тези страни, в които е влязъл този вирус, до момента не е излязъл, не са обявени за свободни зони. Единствено Чехия е под надзор за това, тъй като тя е предприела най-радикалната мярка за умъртвяване на всички възможни вектори дива и домашна свиня“, добави министърът.
Според нея мерките за биосигурност са много важни, тъй като те могат да позволят отглеждане на свине в лични стопанства. „От 28 регистрирани огнища тип домашна свиня, от които 5 в промишлени свинекомплекси, щетата е 126 хиляди домашни свине. От личните стопанства без мерки за биосигурност и регистрираните огнища тип лични стопанства – там засегнатите свине са 526“, заяви Танева, като добави, че има 65 регистрирани свинекомплекса, от които 5 с огнища, а останалите 60 свинекомплекса се намират на 18 нови ветеринарни области. Тя заяви, че в момента върви процес по евтанизиране. „Обявени са 20-километрови санитарни зони, в които не следва да останат стопанства без мерки за биосигурност. В 6 области от страната оставаме без подобна превантивна мярка“, каза Десислава Танева.
Земетресение от 5,8 до България
Проф. Георги Рачев: Перфектно време през уикенда
20-километрова колона от тирове преди "Капитан Андреево"
Има важни поверия за 24 април
Балканите се затоплят, България скоро ще усети промяната
Дневен хороскоп за 24 април 2026: Везните да внимават с парите, а Водолеят – с обещанията!
Как всяка зодия се справя със стреса
Кирил Милов посвети титлата на починалата си баба
Крем карамел по българска рецепта
Ламин Ямал изправи косите на националния отбор на Испания
Коя е най-силната черта на всяка зодия
Каварма по български - автентична рецепта с месо и зеленчуци

Радио Ереван отговаря: "Ами защото Сърбия не е в Европейския съюз"