Окончателно: Иван Гешев остана единствен кандидат за следващ главен прокурор
Днес бе последното заседание на Пленума на ВСС, на което можеше да се правят номинации
Иван Гешев окончателно остава единствен кандидат за главен прокурор. Това стана ясно на днешното заседание на Пленума на Висшия съдебен съвет. То бе последното, на което можеха да бъдат представени номинации.
Правосъдният министър Данаил Кирилов обясни, че няма да се възползва от правото си да предложи кандидат, което е и заявил предварително.
Той се аргументира, че всички членове на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) са предложили единно Иван Гешев. Това било проявление на принципа на самоуправление. Кирилов зачел Гешев като номинация на съсловието и на професионалистите.
Според него, дори и да номинира втори човек, той не би получил повече от 14 гласа, което щяло да означава да не се стигне до резултат. Сметката на правосъдния министър вероятно идва от изискването поне 17 от 25-те членове на Пленума да подкрепят кандидатура, за да бъде избрана.
11-те представители на Прокурорската колегия издигат Иван Гешев. Следователно, според Кирилов, евентуална втора номинация би получила само 14 гласа.
Според правосъдния министър не следвало да се допуска в никакъв случай противопоставяне между Прокурорската и Съдийската колегии.
Данаил Кирилов не можел да приеме единствената номинация от гражданското общество, постъпила при него.
Припомняме, че става въпрос за следователя Бойко Атанасов.
Кирилов каза, че очаквал гражданското общество да стигне до обща подкрепа за обща кандидатура.
Кандидатурата на Атанасов не отговаря на изискването на закона, обясни правосъдният министър, но не уточни защо.
В заключение Данаил Кирилов каза, че правосъдният министър трябвало да е обединител, а не разединител. Той припомни, че в исторически план никой министър досега не е предлагал кандидатура за главен прокурор.
Гуардиола поиска колосална заплата, Италия е пас за Пеп - следва Англия
САЩ дадоха още месец за сделката с чуждите активи на Лукойл
UFC звездата Икрам Алискеров идва в Бургас за BRAVE 107
Зловещ убиец смени затвора с психиатрия - лъже ли властите?
Майка и 15-годишната ѝ дъщеря загинаха, спасявайки малко дете от внезапен прилив
Ас от Световното с двойна глупост зад волана
Немислим кошмар: Майка загина в катастрофа, пътувайки към болницата да разпознае тялото на сина си
Гуардиола поиска колосална заплата, Италия е пас за Пеп - следва Англия
24/07/2026, Петък 18:33
0
Полицията в Ливърпул издаде извънредна заповед! Причината стряскаща
МЗ подкрепи обществени поръчки за лекарства и в частните болници
Цветан Цеков: Веригите представят вносни продукти като български
24/07/2026, Петък 17:30
7
Служител на финансовото министерство с 9 нарушения е обвинен за смъртта на жена край Владая
Юлиан Костов продава дома си във Варна за близо 400 000 евро
