Сложни мозъчни операции в УМБАЛ Бургас подобряват живота на онкоболни пациенти
Последният случай е отпреди седмица
Сложни мозъчни операции, извършени от неврохирурзите в УМБАЛ Бургас, удължават живота при пациенти с онкологично заболяване. Последният случай е отпреди седмица – пациентка в последен стадий на белодробен рак е оперирана от метастаза в мозъка и изписана с подобрение.
Операцията ще удължи живота й и ще й позволи да се обслужва сама.
„Жената постъпи с частична пареза, която ограничаваше движенията. Скенерът потвърди предположението – метастаза в мозъка, причинена от основното заболяване – белодробен карцином. Трябва да кажем, че тези операции се извършват доста често. От няколко години медицинската наука налага нов подход, ново разбиране към хората с онкологични заболявания – посока към удължаване на живота и подобряване на неговото качество, т.е. не просто живот, а пълноценен живот. В близкото минало тези болни изобщо не се оперираха и често фаталният изход настъпваше не поради основното заболяване, а заради метастазите“, обясни д-р Стефан Шишков, неврохирург в отделението.
„Алгоритъмът определя, че се оперират единични метастази, понякога и повече. В конкретния случай метастазата беше една, след отстраняването й парезата претърпя регрес и жената е изписана с подобрение“, добави той.
Ако операцията не е била извършена, прогнозата е обездвижване, инвалидизация и кома. Сега, макар че пациентката е наясно със своето състояние, намесата на лекарите в УМБАЛ Бургас добавя още мигове към живота й, които да прекара със своите близки.
Над 400 планови и спешни операции се извършват годишно в Отделението по неврохирургия на УМБАЛ Бургас.
Недостигът на специалисти тук отдавна е минало. В момента в болницата работят 5-има лекари със специалност „Неврохирургия“ и двама специализанти.
Дунав падна до минус 121 см при Русе
Петиция настоява TikTok да бъде забранен в България
Rap Dynasty започва днес! Легенди и нови звезди с епичен купон на Морска гара
Думи, които трогват: Пациентка облече в стихове своята благодарност към лекари от КОЦ-Бургас
След 16 години Левски и ЦСКА отново ще играят заедно в основната фаза на евротурнирите
„Лазур“ очаква футболен Бургас: Черноморец пусна онлайн билетите за мача с ЦСКА II
Режат с до 4000 евро заплатите на болничните шефове, 60 лечебни заведения са засегнати
Кючек пред Асеневци взриви Велико Търново: Граждани видяха гавра с паметта на българските царе
Командирът на Граф Игнатиево: МиГ-29 трябва да лети до края на жизнения си цикъл
Пребитото 5-годишно е в кома, бащата го налагал, защото се напикава
DARA към Бургас: Покажете силата на Черно море, Евровизия е магия и вие я притежавате!
Инвеститори съдят Селена Гомес за измама заради 1,2 млн. долара
