6 навика, които са част от всекидневието, но разрушават щастието и здравето ни
Хората казват, че щастието е субективна величина. Психолозите и невролозите обаче изобщо не са на същото мнение. Според тях и щастието, и нещастието имат точно определена причина. Те посочват някои ежедневни навици, които ни правят нещастни и влошават здравето ни, без дори да си даваме сметка за това, пише Обекти.бг.
1. Прекарваме по-голямата част от деня в седнало положение.
Седим пред компютъра вкъщи. Седим пред компютъра в офиса. Седим в градския транспорт. Седим в колата. Без движение хормоните на щастието се понижават значително. Ако ходите поне по 30 минути на ден или тренирате поне два пъти седмично, ще се чувствате значително по-енергични и щастливи.
2. Постоянно сме в затворени помещения.
Или сме в офиса, или сме вкъщи. Щастливи сме, когато се уговорим с началника да работим от вкъщи, но всъщност така се изкушаваме изобщо да не излезем. А ако го направим, отиваме на кино, или в близкия търговски център, където продължаваме да се заблуждаваме, че се разтоварваме. Имайте предвид, че затворените помещения понижават нивата на хормоните на щастието. Психолозите са единодушни, че разходката навън е най-добрата терапия.
3. Не обръщаме внимание на случващото се около нас.
Не е важно само да вършим задълженията си, важен е начинът, по който го правим. Да вземем например две ситуации: в единия случай девойка мие чиниите и чисти къщата, като през цялото време мърмори, че предпочита да е на среща в някой изискан ресторант. Другата извършва същата дейност, но е щастлива, че най-сетне е намерила време да направи по-уютен дома си. Психолозите ще потвърдят, че най-важно е отношението към случващото се, а не самото случващо се.
4. Знаем само да консумираме.
Съвременният човек е консуматор. Забравяме обаче, че щастието не се изразява само в това да купуваме и да придобиваме, но също така и да даваме. Дарявайте каквото имате – усмивка, вещи, време – в малките жестове е голямото щастие.
5. Отчуждаваме се от другите.
Не издигайте прегради към другите хора и към света. Ако спортувате, изберете спорт, в който да имате контакт с други хора. Ако работите от вкъщи, организирайте си по-често срещи с приятели, защото губите от социалния контакт с колегите, който имат останалите, които работят в офис. Общуването намалява нивата на стреса.
6. Не създаваме нищо.
Човек се нуждае от креативни хобита – не за пари и слава, а за добро здраве. Доказано е, че творческият процес понижава значително нивата на стреса в организма. Затова – запишете се на курс по рисуване, декупаж, грънчарство, цветарство и др. или го практикувайте вкъщи като развлечение.
Щастието не трябва да бъде някаква върховна цел, а част от ежедневието ни. Открийте го в дребните неща.
Почина Сергей Иванов
Несебър ще бъде домакин на единствения SwimRun в България
Масирани проверки по морето: Държавата затяга контрола над плажове и заведения
Десетокласници от Слънчев бряг представиха вековната история на Несебър на чужди езици
Несебър беше домакин на лагера по адаптирани водни спортове на НСА
Задържаният за тройното убийство в Угърчин отрича да е извършител, съвестта му била чиста
Починалата шампионка по борба Жанет имала лични проблеми - проговори треньорът ѝ
Регата "Черноморец Бургас" събра над 130 ветроходци
Мачът между Ботев и Славия не бил уреден, обяви прокуратурата
Краят на една ера: Печатните вестници в България лека-полека изчезват
Даниела от Ергенът не иска да работи от 8 до 17 часа
Полицайката ятак на пътния убиец Семерджиев влезе в Сливенския затвор
