Омъжените жени се стресират повече от съпрузите, отколкото от децата
Омъжените жени под такъв стрес страдат в пъти повече от главоболия, умора, както и проблеми с гнева
Натовареността на съпругите е огромна, тъй като се грижат едновременно за кариерата си, родителството, както и своя брак, пише Дарик.
Омъжените жени под такъв стрес страдат в пъти повече от главоболия, умора, както и проблеми с гнева. Грижата за децата също може да се окаже огромен стресов фактор. Ново проучване обаче показва, че съпрузите допринасят много повече за стреса на техните жени, отколкото децата.
46% от респондентките отговарят, че малчуганите създават далеч по-малко напрежение от мъжете, като това не е свързано нито с тормоз, нито с изневяра.
Резултатите от проучването показват, че 75% от отговорилите жени са отговорни както с родителските грижи, така и с домакинската работа. При това положение обаче се установява защо съпрузите са по-голям стресов фактор – вероятно недостатъчното споделяне на отговорностите на родител, както и работата вкъщи.
По-любопитен нюанс от изследваното е една от многото посочени от жените причини да се чувстват стресирани от мъжете им – защото поведението им било детско, посочват анкетираните.
Друг аспект е липсата на време за покриване на всички задължения, частично защото не получават достатъчно подкрепа.
Стресът от своя страна може да бъде предизвика и гузна съвест. Ако съпругите поемат почти всички задължения по децата, домакинството и работата, тогава цялата отговорност се стоварва на плещите им и ако нещо се обърка, те отключват чувство на вина.
Какви мерки да се вземат при такива ситуации?
Най-лесният и очевиден отговор е мъжът да се занимава малко повече с домакинство. Споделянето на домакинската работа е една от предпоставките за успешен брак.
Двойките трябва да оценяват повече взаимните си усилия, защото всяка една работа е ценна, дори да не е свързана пряко с припечелване на пари. Когато задачите се делят наполовина, те ще бъдат свършени по-бързо и така ще могат да прекарват повече време заедно.
Най-добрите аматьори в България се събират в Бургас за ERA Black Sea Open
Хеликоптер евакуира жена с 65% изгаряния, след като колата ѝ пламна на бензиностанция
Мъжете, които не ви уважават, правят тези неща
Валери Божинов се връща във Флоренция за вековния юбилей на Фиорентина
Димитър Николов: Преди три години тук беше блато, а днес - 600 дка модерна индустриална зона
На 28 август идва почти Кървава Луна, от България ще видим само началото
Скопие праща нов посланик у нас
Жегата остава: До 36 градуса в сряда, на места ще превали
Бургас събира експерти и иноватори в образованието на XVII Научно-практически форум
Хакаинде Хичилема спечели втори президентски мандат в Замбия
Тръмп нарече Ормузкия проток нова американска територия и показа карта
