Дават на ловци от Бургаско по 150 лева за убиване на дива свиня заради чумата, но те отказват
Колегите не искат да стрелят по майки с малки прасета, възпира ги за лов и топлото време, каза Невен Каравасилев от Ловно-рибарския съюз „Лебед“
Министерството на земеделието реши да стимулира тройно ловци от Бургаско с по 150 лева за всяка убита в Странджа дива свиня, но повечето от тях отказват да ловуват.
„Мерките са закъснели, защото бяха първо полувинчати и второ, защото бяха почти насилствено принуждавани ловците през миналата година да излизат през лятото групово. Това не се получи заради нежеланието на част от колегите да стрелят по майки с малки прасета, второ заради топлото време“, заяви пред камерата на бТВ Невен Каравасилев от Ловно-рибарския съюз „Лебед“.
Наш ловец, застрелял свиня край Крушевец, донесе тази сутрин проба и сподели, че имала току-що родени прасета, добави той.
Според него, единственото решение е да се удължи ловният сезон за групов лов.
След откритото поредно огнище на африканска чума при домашните свине ловци от Бургаско тръгнаха на обход в горите на Странджа. Ловните дружинки претърсват за болни диви животни, каза пък водещият на „Тази сутрин“ по бТВ Антон Хекимян.
Дезинфекционната площадка край село Зидарово продължава да работи. Миналата седмица в странджанското село беше открито огнище на чума и всички домашни прасета бяха умъртвени, но карантинните мерки остават в сила.
„Оттук тръгват ловците, които всеки ден претърсват гората за болни прасета. Техните коли също минават през дезинфикционния пункт, преди да влязат в гората“, каза репортерът Лора Стаматис.
„Площта ни е 3 200 хектара пресечена местност, гора, дерета и земеделски земи. Обхождаме местата, където има калища, воднисти местности, защото там е възможно, ако има умрели животни, да ги намерим“, каза председателят на ловната дружинка в Зидарово Стоян Дженезов.
„Досега не сме намирали болни животни. Ако открием, трябва да сигнализираме органите на БАБХ и на Горското стопанство. Трябва да си запазим популацията. Важно е да не позволяваме да има болен дивеч“, каза още той.
До момента няма потвърдена положителна проба на чума при дивите прасета в района на Странджа. По-късно днес ще бъде проведено обучение с ловците от района как да реагират за справяне със заразата.
Затишие пред буря: Насладете се на слънцето днес
Дневен хороскоп за 27 май 2026: Стрелецът с шанс да разшири хоризонтите си и да сбъдне мечтите си
Косара от Ергенът с шокиращо разкритие за домашно насилие
26/05/2026, Вторник 22:00
0
На косъм от голяма трагедия: Кола се вряза в пълен с хора магазин във Враца
Бързо и сочно пиле на тиган с чесън и лимон: Лесна рецепта
Милиардерски син проговори за зловещата смърт на баща си
50 години хеви метъл: Iron Maiden напълни националния стадион в София
Черноморец ще представя Бургас във финалната четворка на държавното първенство по водна топка (ВИДЕО/СНИМКИ)
Иван Турицов от ЦСКА стяга куфарите за чужбина
Какво се случва в Габрово след бедствието
Сензация в Италия: Шави да вади Милан от кошмара
26/05/2026, Вторник 19:33
0
Смърт чрез Telegram: Как халюциногенен коктейл погуби тийнейджъри в Благоевград

Там са чумавите и ненаяли се говеда!
Лова трябва оттам да започне!
Тяхната семка уродлива...!!!
... а след като излязат? Или се знае, че в гората няма чума?!
Явно има чума и по рибата , гледам постоянно мрежи на вая и мандрата .... наистина няма така държава като нашата