Спешни мерки в Каблешково: С 500 безплатни ваксини спасяват близките до заразените с Хепатит А
Епидемията не е тръгнала от водата, а по битов път - от сградата на читалището в града
Община Поморие и РЗИ-Бургас предприеха спешни мерки по справянето на проблема с жълтеницата в Каблешково. Лично кметът Иван Алексиев е разпоредил да бъдат закупени 500 ваксини срещу Хепатит А и незабавно да бъдат ваксинирани хората, които живеят в близост до огнищата на заразата.
За последния месец има 3 случая на заразени деца, а последните пет месеца броят им е 21 души. По данни на здравната инспекция епидемията е тръгнала по битов път – от сградата на читалището, в което децата са имали извънкласни занимания за лятото.
Жители на Каблешково бият тревога: Жълтеница обхваща района, 16 души вече са заразени
„Предприели сме незабавни мерки, веднага получихме и пълно съдействие от Община Поморие. Зам.-кметът е разпоредил да се преустанови работата на читалището. Вече е дезинфекцирано съвместно с Общината, която има договор с фирма. Дезинфекция е извършена и в детската градина, градските градинки и обществените сгради. 90% от заразените са от ромската махала. В дома на всяко дете също е извършена проверка по какъв път е заразено”, каза пред наш репортер директорът на РЗИ-Бургас д-р Георги Паздеров.
Той съобщи, че около 500 ваксини ще бъдат закупени със съдействието лично на кмета Иван Алексиев и ще бъдат ваксинирани хората в съседство на заразените, както и всички желаещи.
„Епидемията не е от водата, от нея са взети проби още в началото на месеца, когато са зачестили случаите на Хепатит А. Резултатите показват, че коли-формите във водата са завишени. Предписали сме на кметицата да сложи табели, че водата не бива да се пие. Може би именно тези табели са навели жителите на мисълта, че заразата идва от водата”, коментира още директорът на РЗИ-Бургас д-р Георги Паздеров.
Застраховат за 1 милион кола, купена за 400 долара - причината е изумителна
Неустоими шоколадови бисквитки с къпини и лешници
Министърът на енергетиката Трайчо Трайков отбеляза 150-годишнината от Априлското въстание
Президентът Илияна Йотова с първи коментар след изборите
Иван Димов се сбори с голяма звезда в щангите, надеждите за Лос Анджелис са огромни
Тръмп подкрепя ускорените изследвания на психеделични вещества за лечение
Защо шофьорите масово крият ключовете от колата си в микровълновата
Плащаме по € 110 за първо море през май
Напусна ни Георги Георгиев - Джони, фотожурналистът, който запечата началото на демократичните промени
Сричащият депутат Стефан Апостолов измести по преференции Росен Желязков в Благоевград
Япония алармира за повишен риск от "огромно" вторично земетресение
Няма да повярвате какво откриха в съблекалня на футболното игрище (СНИМКА)

Да, предприети са спешни мерки, ама за друго……
ПИКа ще е август месец
...ne toi i vsichki v obshtinata sa suvarasheni....bezgreshni..