×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Заплаха ли е ислямът? Според всеки втори германец – да!


Заплаха ли е ислямът? Според всеки втори германец – да!
Ключови думи: германци, ислям, флагман
14 Юли 2019, Неделя, 15:00 ч.
Автор: Флагман.бг

30% от източногерманците не искат мюсюлмани за съседи
 

Германците са толерантни, но все по-малко толерантни към исляма, показва половингодишния анализ на фондация Бертелсман. Проучването показва също така, че подкрепата за демокрацията сред германците е висока, пише Днес.бг.

Около половината гермаци възприемат исляма като заплаха за страната им. Още по-висок е процента на тези, които смятат исляма за заплаха в Източна Германия - 57%. За сравнение, резултатите от проучването сочат, че в Западна Германия този процет е около 50, сочат резултатите от проучването "Идеологическо разнообразие и Демокрация".

Очевидно много хора възприемат исляма по-малко като религия, и повече като идеология, посочва експертът Ясмин ел Меноар. Социалният дебат и медийното отразяване също са поставили исляма в негативна светлина, посочва тя.

Въпреки това по-голямата част от германците -87%, са отворени към различни възгледи за света, посочва изследването. На фона на тези данни обаче едва всеки втори германец смята, че религиозния плурализъм обогатява обществото, пише "Der Tagesspiegel".

Скептицизмът не е равен на ислямофобия

Само една трета от населението на страната вижда исляма като обогатяващ обществото. За сметка на това християнството, юдеизма, хиндуизма и будизма се смятат за благоприятни за развитието на обществото.

Друго заключение от проучването показва, че личните впечатление от исляма намаляват негативните възгледи за религията. Хората, които редовно са имали контакт с представители на други религии по-рядко намират мюсюлманите за заплаха.

Хората, които обаче имат по-ограничени контакти с други религии, съзират заплаха в исляма.

Според Ясмин ел Меноар скептицизма по отношение на исляма представлява повод за притеснение.

"Съществуващите резерви създават платформа за крайнодесни популистки групи и партии", посочва експертът. Според нея страховете на хората могат да бъдат използвани и да обърнат скептицизма в абсолютно отричане.

"Точно тук идват практическите проекти, които могат да започнат и поощрят комуникацията и личните срещи", посочва тя

30% от хората в Източна Германия не желаят мюсюлмани за съседи

В Източна Германия, където има най-малко мюсюлманско население, резервите са още по-големи, отколкото в Западна. Според проучването, 30% от източногерманците и 16% от жителите на западна Германия, не желаят мюсюлмани за съседи. В национален план в Германия живеят около 5 млн. мюсюлмани, като 1,5 млн. от тях са в провинция Северен Рейн-Вестфалия.

И мюсюлманите разбраха, че нещо в исляма не е наред

Скептицизмът към исляма обаче не е равнозначен на ислямофобията, признава Ясмин ел Меноар. Въпреки това 13% от германците искат да се спре с имиграцията на хора от основно мюсюлмански държави. 

Широко одобрение за демокрацията, независимо от религията

Демократичните ценности и принципи са широко приети от германците, без значение от религията - дали юдаизъм, християнство или ислям. 89% от населението счита демокрацията като добра форма за управление на Германия.

Имиграцията и глобализацията са създали по-разнообразна религиозна картина в Германия, но те не дават отражение върху нагласите спрямо демокрацията, посочва анализът.

"Представители на която и да е религия могат да бъдат добри демократи", пишат авторите на проучването.


 


В категории: Животът


6
Коментара
Флагман.БГ Цър Пър махна големите джуки Цър Пър махна големите джуки 31/12/2025, Сряда 16:41 0
Михаил ДИМИТРОВ Фики напира за Евровизия, Роксана - също Фики напира за Евровизия, Роксана - също 31/12/2025, Сряда 16:21 3
Тервел ИЛИЕВ България вече е Швейцария на Балканите България вече е Швейцария на Балканите 31/12/2025, Сряда 16:00 3
Тервел ИЛИЕВ Катастрофа с бебе в страната Катастрофа с бебе в страната 31/12/2025, Сряда 15:23 0
Тервел ИЛИЕВ Отиде си легенда на българския спорт Отиде си легенда на българския спорт 31/12/2025, Сряда 15:10 0
6
Коментара по темата
6.
Дернев
15.07.2019 09:40:48
0
0
Всяка религия която фанатизира хора и насърчава вражда и ненавис между тях, е опасна. Противопоставянето на религийте е връщане във времето. Има цивилиьовани норми и правила за поведение, които трябеа да се спзват от всички, живеещи в обществата, които са избрали този мачин на живот. Който иска да се приобщи, приема и правилата. И силната държава, а не религия, осигурява реда и контрола за това.
5.
ХХ
14.07.2019 18:55:03
0
6
Немското стадо са безродни, промити, нискообразовани, мързеливи и лъжливи говеда...
Безродни: бащата на нацията им, влечугото конрад аденауер, два пъти е отказвал обединение;
Промити: не си знаят историята, а и действителността поради цензурата;
Нискообразовани: всеки завършил висше у хас преди демокрацията ще го потвърди;
Мързеливи: даже във форума колегите го споделят;
Лъжливи: достатъчно е да се видят скандалите около бизнесмените им с ценностите.
4.
българин в Германия
14.07.2019 16:36:42
0
9
абе не знам, ама моя комшия е германец и си е кръстил рутера - антиислям. това е показателно какво им е мнението за резаците.
3.
може
14.07.2019 16:35:16
1
8
ако зависише от хората, исляма щеше да е забранен. ама за жалост не зависи.
2.
phah
14.07.2019 15:19:06
0
5
Добър ден Свате!
1.
може
14.07.2019 15:12:00
8
1
и така да кажем заплаха ли е християнството да за всеки мюсюлманин
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Нана Гладуиш с вино, хайвер и… кренвирши: „Да живее простотията!“ Нана Гладуиш с вино, хайвер и… кренвирши: „Да живее простотията!“ Гришо взе 500 000 лв. от държавата, но отказва да играе за България Гришо взе 500 000 лв. от държавата, но отказва да играе за България Националният отбор е преди исторически пробив, но без първата си ракета Лудостта на българина направи още по-богат собственика на "Тавекс" Лудостта на българина направи още по-богат собственика на "Тавекс" Тея са същите, които изкупиха тоалетната хартия по Ковид-а, коментират с ирония в социалните мрежи Фики напира за Евровизия, Роксана - също Фики напира за Евровизия, Роксана - също Петнадесетте артисти са: Керана и Космонавтите, Михаела Маринова, Михаела Филева, Молец, Роксана, Фики, DARA, Dara Ekimova, DIA, Elizabet, Innerglow, MONA, Preyah, VALL, Veniamin. България вече е Швейцария на Балканите България вече е Швейцария на Балканите Зимните курорти тази година вдигнаха здраво цените Само във Флагман.бг! Мъж ограби и изнасили бургазлийка на автогара "Запад" Само във Флагман.бг! Мъж ограби и изнасили бургазлийка на автогара "Запад" Първонално непознатият заговорил жертвата си, след което я ударил силно няколко пъти, докато я подчини Минус 25 градуса са регистрирани тази сутрин у нас Минус 25 градуса са регистрирани тази сутрин у нас Единственият град в страната, където живакът не падна под нулата, беше Ахтопол Проф. Боян Дуранкев: В България също има дебелашка корупция Проф. Боян Дуранкев: В България също има дебелашка корупция Затова не е чудно че толкова голям е напливът както към кметските постове, така и към НС, МС, държавни институции и т.н., коментира икономистът И банкоматите ще бъдат извън строя тази вечер И банкоматите ще бъдат извън строя тази вечер Повечето АТМ устройства няма да работят от 22 часа на 31 декември до 2 часа на 1 януари Населението на България вече е под 6,4 млн. души Населението на България вече е под 6,4 млн. души Това са последно публикуваните официални данни
Цър Пър махна големите джуки Цър Пър махна големите джуки Отношението на публиката към нея винаги е било крайно поляризирано Русия публикува видео със свален дрон - доказателство за украинска атака срещу Путин Русия публикува видео със свален дрон - доказателство за украинска атака срещу Путин Според руското военно ведомство, представените видеоматериали ясно показват безпилотен апарат, разбит от системите за противовъздушна отбрана Полша иска ЕС да разследва TikTok заради кампания с видеа, създадени от изкуствен интелект Полша иска ЕС да разследва TikTok заради кампания с видеа, създадени от изкуствен интелект В генерираните от ИИ видеоклипове млади жени правят изявления в подкрепа на излизането на Полша от ЕС или повтарят други крайнодесни послания Без гориво в полунощ на 31 декември: Бензиностанции затварят заради еврото Без гориво в полунощ на 31 декември: Бензиностанции затварят заради еврото Преходът към еврото изкарва бизнесът извън строя Медведев със смразяваща фраза за Зеленски Медведев със смразяваща фраза за Зеленски "Трябва да се крие до края на живота си", твърди руският висш политик Стилът на Донал Тръмп превърна хаоса в метод, а обидата - в стратегия Стилът на Донал Тръмп превърна хаоса в метод, а обидата - в стратегия Той не събира съюзници, не строи блокове и не кове дългосрочни планове. Той тества, натиска, разклаща – и гледа кой оцелява Руски олигарх се спаси с 10 млн. евро глоба - германската прокуратура слага край на делото Руски олигарх се спаси с 10 млн. евро глоба - германската прокуратура слага край на делото Металургичен магнат бе заподозрян, че е прехвърлил около 1,5 милиона евро чрез чуждестранни компании за управлението на два имота край Мюнхен и че не е декларирал ценности като бижута, картини и вина Отмъкнати са ценности за 30 млн. евро, при един от най-големите банкови обири в Германия  Отмъкнати са ценности за 30 млн. евро, при един от най-големите банкови обири в Германия  Разбити са над 3200 сейфа, а хиляди клиенти остават в неизвестност за съдбата на ценностите си Травмите на Джошуа от катастрофата може да се окажат доста по-сериозни Травмите на Джошуа от катастрофата може да се окажат доста по-сериозни Потенциални вътрешни наранявания и психологическа травма от смъртта на близки Перуански шамани виждат край на войната в Украйна през 2026 г. Перуански шамани виждат край на войната в Украйна през 2026 г. По време на традиционен новогодишен ритуал духовните водачи направиха прогнози за войни, лидери и глобални сътресения
Венци Стефанов, президент на Славия Венци Стефанов, президент на Славия Повече няма да позволя да ми се качват на главата. Виц на деня Виц на деня - Докторе, поисках самостоятелна стая! Защо до мен има някакъв човек?
- Госпожо, току що го родихте!
Виц на деня Виц на деня На 99% от жените започва да им се прави с*кс когато са на яхта! Статус във фейсбук Статус във фейсбук Изкуство е да намериш доброто в хората.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори