×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Валери Симеонов и депутати от НФСБ с поредица от срещи с българите от Западните покрайнини


Валери Симеонов и депутати от НФСБ с поредица от срещи с българите от Западните покрайнини
В Зайчар българската делегация се включи в отбелязването на първата годишнина от създаването на Сръбско-българския културен център – Сдружение „Светлина“, и се срещна с наши сънародници от този район
14 Юли 2019, Неделя, 14:15 ч.
Автор: Флагман.бг

Посещението бе по покана на българското генерално консулство в Ниш и със съдействието на Културно-информационния център в Цариброд

Народните представители от НФСБ, водени от лидера на партията Валери Симеонов, проведоха срещи с български общности в Западните покрайнини в петък и събота. В основата на разговорите бяха проблемите, поставени от нашите сънародници там. Това е поредна среща, тъй като през последните две години НФСБ постави като свой приоритет и пое като ангажимент подпомагането на нашите сънародници там и защитата на интересите на българските общности.

Посещението бе по покана на българското генерално консулство в Ниш и със съдействието на Културно-информационния център в Цариброд.

Народните представители Валери Симеонов, Валентин Касабов, Христиан Митев, Георги Колев, Петър Петров, Росен Живков и областният координатор на НФСБ Венера Тодорова разговаряха с българските общности в различни селища от община Сурдулица. В Зайчар българската делегация се включи в отбелязването на първата годишнина от създаването на Сръбско-българския културен център – Сдружение „Светлина“, и се срещна с наши сънародници от този район.  

„За първи път парламентарна делегация в такъв мащаб е на такава сериозна обиколка в Западните покрайнини“, каза Валери Симеонов. Той подчерта, че всичко това става с изключителното съдействие на секретаря на КИЦ „Цариброд“ Далибор Миланов -  „един истински българин, който работи всеотдайно за съхранение на българската идентичност в Западните покрайнини“.

От своя страна Далибор Миланов добави, че депутатите на НФСБ са хората, които винаги откликват на поканите и проблемите на българите в Западните покрайнини. „Надяваме се така да работим и занапред, защото така се решават наши проблеми“, каза Далибор Миланов.

„Ние все още сме в дълг към българите от Западните покрайнини, тъй като близо век нашата държава не обръща полагащото се внимание на общностите ни в Сърбия. Следим процесите на демократизация в Сърбия, тъй като с тях стават възможни тези сдружения, на базата на които българите могат да заявят, че са малцинство и имат правото на защита на своите интереси. Вече имаме два Културно-информационни центъра в Цариброд и Босилеград, които са официално признати и поддържани от  България. Имаме сдружение в Зайчар и във Враня. Радостното е, че този процес продължава и има инициативи за създаване на такива центрове. В наше лице имате приятели и пълна подкрепа от законодателната и изпълнителна власт в България, доколкото можем да окажем съдействие по проблемите, които поставяте“. Това подчерта Валери Симеонов пред българите в Зайчар по време на отбелязването на първата годишнина от създаването на Културния център там.

Той обаче не скри, че проблемите в Западните покрайнини все още са тежки, защото не са решавани с десетилетия и защото сръбската държава не е особено благосклонна към българското малцинство, и все още е твърде далеч от общоприетите схващания за демократична държава като се меси в процесите при българските малцинствени общности, опитва се да влияе, разделя хората.

„Въпреки това ние сме длъжни да положим всички усилия за увеличаване броя на културно-информационните центрове в Сърбия. Такъв център трябва да бъде открит в Ниш, където живеят над 10 000 българи, в Враня има – но той не се финансира от българската държава, а съществува благодарение даренията на патриоти от региона. В Сурдулица също трябва да се открие такъв център, защото и тук има проблеми със защита интересите на общността“, коментира Валери Симеонов. Той добави и необходимостта от откриването на неделни училища в местата с българско население.

Като втора група проблеми той очерта свързаните с икономическото положение. Западните покрайнини са район, умишлено занемарен от сръбската държава и страдащ от тежки демографски проблеми. „Тук са живели над 100 000 българи, сега вече са 15 000“, каза Валери Симеонов и като основна причина посочи голямата безработица. По думите му българската държава все още е пасивна по отношение на насърчаване на местния бизнес и работата по съвместни трансгранични проекти. Депутатите от НФСБ са поели ангажимент да се намесят в този процес.

„Има натрупани проблеми и с получаването на българско гражданство поради бездействието на Агенцията за българите в чужбина след този удар, който беше нанесен с все още недоказани обвинения от Прокуратурата. Повече от година хора, чиито майки, бащи и дядовци са българи, не могат да получат удостоверение за произход“, каза Валери Симеонов. Той и депутатите от НФСБ са поели ангажимент да разговарят за това с Министерство на правосъдието и с Президентството.

 


В категории: Политика


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
4
Коментара
Флагман.БГ Мъж намушка с нож трима души в Швейцария Мъж намушка с нож трима души в Швейцария 28/05/2026, Четвъртък 15:00 0
Флагман.БГ Путин: Критиците на Русия не се справят добре Путин: Критиците на Русия не се справят добре 28/05/2026, Четвъртък 14:20 0
4
Коментара по темата
4.
حماس
14.07.2019 20:25:43
0
0
Cigana zad Hristian Mitev kakav sa qvqva na Horizonta
3.
Шезлонга
14.07.2019 17:45:30
0
2
Ходят да лъжат хората само с глуписти надявам се да не влязат вече че само тюмбели храни народа безполезни същества!
2.
Ташокура
14.07.2019 15:17:03
1
64
Екскурзиянти! Партийната субсидия... дамм...!!Обаче резултати няма. Само празни петрЕотични лафове. Преди няколко години Волен-болен заведе неговите хрантутници чак във "Варадеро" на плаж - уж че по патрЕотични дела. Сега и тези като тях. Поне не не отидоха оттатък екватора. По-скромни са. Засега!!!
1.
Kiro
14.07.2019 15:07:53
1
60
Sme6nici sa golemi Valerko po dobre se skrii niakade
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Демерджиев: Край Варна е направен опит в Република България да се създаде самостоятелна територия Демерджиев: Край Варна е направен опит в Република България да се създаде самостоятелна територия „Прогресивна България” заяви още на изборите ясната воля да разгради олигархичния модел и да се бори с корупцията - това и ще направим, каза силовият министър Пътническият влак за Бургас пламна край Стралджа, вижте видео Пътническият влак за Бургас пламна край Стралджа, вижте видео От БДЖ потвърдиха на инцидента с пътнически влак №80141 Мнозинството обърна с хастара правилника на Народното събрание, наложи брутално сито за опозицията Мнозинството обърна с хастара правилника на Народното събрание, наложи брутално сито за опозицията Малките партии в 52-рото НС остават с вързани ръце – вече никой не може самостоятелно да иска разследвания и временни комисии Созопол съгради своя символ - скулптура на Спасителя Созопол съгради своя символ - скулптура на Спасителя Официалната церемония по откриването на композицията ще е на 30 май от 17 ч,  на източния бряг на плаж "Хармани", в близост до древния некропол "Виа Сакра" Демерджиев: Кметът на Кърджали е разпитан по проверка за обществена поръчка за над 5 млн. лева Демерджиев: Кметът на Кърджали е разпитан по проверка за обществена поръчка за над 5 млн. лева МВР проверява данни за влияние при избора на изпълнител и неизпълнени дейности по договор с голяма стойност Извънредно! Арестуваха кмета на Кърджали Ерол Мюмюн (ВИДЕО) Извънредно! Арестуваха кмета на Кърджали Ерол Мюмюн (ВИДЕО) Пред сградата на Областната дирекция на полицията са се събрали привърженици на ДПС Дилърите на дрога вече не са на улицата, а в телефона на децата Дилърите на дрога вече не са на улицата, а в телефона на децата Експерти предупреждават, че дилърите вече търсят контакт с деца директно през телефоните им, а възрастта на първи досег с дрога продължава да пада Общинската съветничка от Възраждане: Защо не подкрепих „Евровизия“ в Бургас ли? Ще ви кажа друг път! Общинската съветничка от Възраждане: Защо не подкрепих „Евровизия“ в Бургас ли? Ще ви кажа друг път! Едно е да си против по идеологически причини, а съвсем различно е да го правиш напук, просто защото случайно си попаднал някъде, без да имаш сериозна обществена подкрепа зад гърба си, смятат аналзиатори  В Лудогорец си скубят косите, отказали да вземат Веласкес преди две години В Лудогорец си скубят косите, отказали да вземат Веласкес преди две години Орлите сега търсят испански специалист Световна футболна икона пристига в Бургас: Неманя Видич подкрепя "Мача на Надеждата" Световна футболна икона пристига в Бургас: Неманя Видич подкрепя "Мача на Надеждата" Мачът на надеждата е на 6 юни в 17 часа 
Веселин Пренеров от трибуната на ОбС: Загърбваме егото и суетата, Бургас има исторически шанс за Евровизия Веселин Пренеров от трибуната на ОбС: Загърбваме егото и суетата, Бургас има исторически шанс за Евровизия Местният парламент даде мощен символен знак, че градът е готов за най-мащабния музикален форум Лоша новина за българските отбори, само Левски има шанс за пробив в евротурнирите, смята суперкомпютър Лоша новина за българските отбори, само Левски има шанс за пробив в евротурнирите, смята суперкомпютър Според предвижданията, водените от Хулио Веласкес „сини“ ще си осигурят място в основната схема на третия по сила турнир на УЕФА Лигата на конференциите Дипломатически покер: Проект за мир предвижда отваряне на Ормузкия проток, Белият дом отрича Дипломатически покер: Проект за мир предвижда отваряне на Ормузкия проток, Белият дом отрича Корпусът на гвардейците на ислямската революция обяви, че нова директна война със САЩ е малко вероятна поради „слабостта на врага“ Румен Радев в Париж: Първо да гарантираме стандарта на живот на българите и после на Украйна! Румен Радев в Париж: Първо да гарантираме стандарта на живот на българите и после на Украйна! Премиерът очаква френски влакове до август, говори за модернизация на армията ни и за нови позиции за бившата съветска република Бивш шеф иронизира новото Ферари: Това със сигурност е кола, която поне китайците няма да копират Бивш шеф иронизира новото Ферари: Това със сигурност е кола, която поне китайците няма да копират Критиките към първия електромобил на италианците не стихват Плъзна извратена мания сред милионерите: Богаташи се подмладяват с мазнини от покойници Плъзна извратена мания сред милионерите: Богаташи се подмладяват с мазнини от покойници Цената на процедурите варира от 10 000 до 100 000 долара Новият унгарски премиер Петер Мадяр намали заплатата си наполовина и предприе мащабни антикорупционни реформи Новият унгарски премиер Петер Мадяр намали заплатата си наполовина и предприе мащабни антикорупционни реформи Правителството в Будапеща предлага мандат до осем години и започва спешни преговори в Брюксел за отблокиране на милиарди евро от европейските фондове Три интересни събития за деня на детето в Несебър Три интересни събития за деня на детето в Несебър Страхотна програма в Несебър  Платформа за работа въвежда ограничение за обяви със заплати под 1200 евро Платформа за работа въвежда ограничение за обяви със заплати под 1200 евро Промяната е свързана с тенденцията за по-голяма прозрачност на възнагражденията и по-добри условия на труд Поставят 181 млн. души от Африка под карантина, за да спрат разпространението на ебола Поставят 181 млн. души от Африка под карантина, за да спрат разпространението на ебола До момента е известно, че са загинали поне 220 от новия щам на вируса, но това е публично обявената бройка. Неофицилано може и да са хиляди, смъртността при това заболяване е над 50 %
Дара Дара Бях на зверски режим, няма магия, а само работа и постоянство Виц на деня Виц на деня Директор яростно се чеше между краката и казва на заместника си:
- Трябва да уволним секретарката.
Заместникът също чешейки се:
- Отдавна трябваше да го направим...
Виц на деня Виц на деня Как действа алкохола при мъжете и жените:
Той - пие едно, две, три и забравя...
Тя - пие едно, две, три, че като си спомни..
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Гинеколог - човек, който търси проблеми там, където другите намират радости.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори