Само 3 паралелки след 7 клас се закриват в Бургаско, Компютърното училище в топ 3 на най-желаните в града
Най-предпочитани са ППМГ „Акад. Никола Обрешков”, Немската и Търговската гимназия, както и новата елитна Професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации
Резултатите от първото класиране след 7 клас за Бургас и региона са ясни. От РУО-Бургас са извели официалната статистика на матурите за завършване на основно образование. Само три паралелки в града и региона ще бъдат закрити.
Те са музикалната паралелка на СОУ „Димчо Дебелянов”, като децата, които са се записали в нея, ще бъдат пренасочени към СОУ „Добри Чинтулов”; една в СОУ „Йордан Йовков”, където тази за пръв път бе обявен прием след 7 клас; както и една в училището в кв. Черно море. Това каза пред Флагман.БГ зам.-кметът на Бургас по култура и образование Йорданка Ананиева.
Четирима седмокласници са получили между 0 и 1 точки на матурите по Български език и литература, а петима по математика, което за поредна година е показателно, че българските ученици стават все по слаби в точните науки. Въпреки това Бургас може да се похвали с цели 15 пълни шестици по математика и само една по БЕЛ.
„Най-желани, както обичайно, са Немската гимназия, Търговската гимназия и ППМГ „Акад. Никола Обрешков”. В топ 3 по желания е и ПГКПИ – компютърната гимназия, което е много добър знак”, коментира още Йорданка Ананиева.
За да участват във второ класиране, учениците трябва да подадат заявления в училищата, в които са приети.
Хубавото е, че на второ класиране те могат да опитат да влязат в училища, които са само нагоре в списъците им с предпочитания. Казано с други думи – при второ класиране седмокласниците запазват позицията си там, където са вече приети и рискът да попаднат в по-нежелано от тях училище или паралелка, е на практика е нулев.
Официалните статистики на РУО-Бургас можете да видите ТУК (БЕЛ) и ТУК (математика)
Прием по училища - ТУК
Ако все още не сте разбрали дали вашият седмокласник е приет, проверка можете да направите ТУК, използвайки входящ номер и код за достъп.
Арестуваха за наркотици най-известният турски актьор
Фалшиви евро банкноти заливат България чрез интернет поръчки
Орбан: На изборите тази година ще се реши дали Унгария ще стане имигрантска държава
Ема Хеминг обяви, че ще дари мозъка на Брус Уилис за наука след смъртта му
10/01/2026, Събота 21:00
0
Най-добре платените професии в България през 2025 г.
Борисов: Убеден съм, че ГЕРБ ще бъде първа политическа сила на следващите избори
Защо котките следват стопаните си навсякъде
Снеговалежи в Смолянско създават зимна обстановка по проходите
Уейн Рууни на ръба на сълзите, след като брат му сътвори сензацията на века във ФА Къп
Научно потвърдена тайна за по-тънка талия и ползите за здравето
Мощен циклон със сняг и поледици навлиза в България
Половината от левовете вече са изтеглени от оборот

Догодина още 10...