×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Новата агенция на ЕС срещу прането на пари може да заработи през 2028 г.
  • Разговорите в Абу Даби за край на войната в Украйна продължават
  • Венецуелското правителство освободи още затворници
  • Скандал в НС: Покушение ли е сънародниците ни зад граница да финансират предсрочните избори?
  • Продължава издирването на собственика на хижа "Петрохан" и още две лица
  • Инцидент край остров Хиос: Най-малко 15 мигранти са загинали
  • Буря нанесе щети на гръцкия остров Корфу
  • Българските заводи вдигат най-много цените
  • Благородните метали и петролът с понижение, медта също поевтинява
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Предсрочните избори в Гърция: Промяна на промяната


Предсрочните избори в Гърция: Промяна на промяната
Гръцкият премиер Ципрас се бори за политическо оцеляване
07 Юли 2019, Неделя, 13:45 ч.
Автор: Флагман.БГ

Ципрас дойде на власт на вълната на протестен вот срещу традиционните партии, но сега страната е напът да се върне към статуквото

Промяна и след това промяна на промяната. Така най-точно може да се опише ситуацията в Гърция, където на 7 юли предстоят предсрочни избори. Премиерът Алексис Ципрас и неговата лява партия СИРИЗА дойдоха на власт под формата на протестен вот срещу традиционните формации. Но сега страната вероятно ще се завърне към статуквото, пише capital.bg

Социологическите проучвания показват, че консервативната "Нова демокрация" на Кириакос Мицотакис има преднина от 9 пункта, или между 35.4 и 40.4% от вота в навечерието на изборите в неделя. Какви са причините за това според разочарованите симпатизанти на Ципрас обобщава бившият партиен активист Андреас Цанаварис пред AFP: "През 2015 г. СИРИЗА представляваше политическото обновление. Сега е партия като всяка друга."

Ципрас свика предсрочния вот след загубата от "Нова демокрация" на неговата СИРИЗА в европейските и местните избори през май. Според анализаторите много гърци са изпитали гняв и са почувствали, че гордостта им е наранена заради продължаващите мерки за икономии и сключеното споразумение за името със Северна Македония. "СИРИЗА наруши няколко обещания и смаза надеждите на избирателите си. Тя бе принудена да следва политика на икономии, която тежко засегна средната класа", заявява пред AFP политическият анализатор Георгиус Флесас.

Партията на Ципрас дойде на власт през 2015 г., изисквайки прекратяване на стриктното затягане на колана, което Атина бе принудена да предприеме като условие за спасителната програма. В крайна сметка обаче й се наложи да се придържа към него, спазвайки изискванията на международните кредитори. Експертите се обединяват около мнението, че обявените точно преди евровота данъчни съкращения и пенсионни надбавки са предотвратили по-голямо изборно поражение тогава за Ципрас, но не са успели да го спасят.

Димитрис Христопулос от департамента по политически науки в атинския Panteion University има малко по-различно мнение. "По време на този период, който в Гърция наричаме "криза", максималната продължителност на правителство е по-малко от един мандат. Фактът, че Ципрас ще завърши цял мандат, за мен е постижение. Така че трябва да поставяме в контекст какво се случва сега и какво се случва по принцип. Няма нужда от специална причина за разочарованието на гърците. Очевидно Ципрас и водещият екип на СИРИЗА не направиха много, за да получат по-голямо одобрение. Те изпълняваха политиката на спасителното споразумение. Премиерът просто трябваше да спазва това, което направиха другите", казва Христопулос пред "Капитал".

Според социологическата агенция ALCO най-вероятният сценарий на 7 юли е Мицотакис да спечели мнозинство. Той призовава избирателите да му дадат победа с категоричен резултат, но не крие, че е отворен и към сключването на съюзи. "Смятам, че ще стане това, което, изглежда, сочат повечето проучвания – че "Нова демокрация" ще бъде много близо не само до това да бъде първа, но и да има достатъчно гласове в парламента, за да разполага със самостоятелна възможност да управлява страната през следващите години", посочва пред Reuters политическият анализатор Теодоре Кулумбис.

Икономическата трансформация на Ципрас

В икономически план Гърция стана известна като "проблемното дете" и "болния човек" на ЕС и близо десетилетие, след като се наложи спасителна програма през 2010 г., тя остава една от най-поляризиращите теми в Европа. Ципрас твърди, че е "премиерът, извадил страната от схемите, в които ни вкараха моите предшественици". Под управлението на СИРИЗА Атина приключи своята последна икономическа програма миналата година и според анализ на DW гръцкият министър-председател е претърпял промяна "до степен, в която много европейски лидери, включително германският канцлер Меркел, която преди заплашваше да го изхвърли от еврозоната, сега го хвалят като съюзник". За някои в ЕС тази икономическа трансформация на Ципрас от ляв радикал до спазващ икономиите екипен играч е пример как популистите стават по-умерени, когато вземат властта, заради дисциплиниращия ефект на пазарите. "Но това е опасен извод, тъй като дава измамното чувство за сигурност", коментира пред The Atlantic Катрин Фиши от британския аналитичен институт Counterpoint. Според нея ситуацията не е приложима навсякъде и например италианският вицепремиер Матео Салвини би станал по-умерен, в това число и икономически, само ако това е в негов интерес, не на Европа.

"Това, което се случи с икономиката по време на СИРИЗА, е нещо, което вече се случваше и преди това правителство, а именно икономическо стабилизиране. Днес ставащото след управлението на Ципрас е нормализиране на това, което преди се наричаше "криза", тоест интеграция на кризата в нормалността на нашия живот", твърди Димитрис Христопулос.

Според Мицотакис първото нещо, необходимо за стимулиране на икономическия растеж, е стабилно правителство и силно мнозинство в следващия парламент. "Ако успеем да постигнем тази цел, това ще изпрати ясен сигнал, че имаме четири години пред нас без никакви допълнителни избори, за да изпълним плановете си", казва той пред Reuters. И допълва, че единственият начин за насочването на гръцката икономика по различна траектория е чрез реформи и инвестиции. Освен това обещава да намали корпоративния данък от 28% на 20% и данъка върху дивидентите от 10% на 5% през следващите две години, както и да обмисли орязване на данъка върху доходите и на ДДС. Програмата му включва повече работни места, повече фондове и помощ от ЕС за бежанския поток и разблокиране на приватизацията. Планира и провеждането на преговори с европейските кредитори за намаляване на целите от 3.5% за гръцкия годишен първичен излишък за 2020-2022 г.

Мицотакис може да стане първият премиер на еднопартийно правителство от близо десетилетие, което би му позволило да изпълнява програмата си без много политически ограничения. Зависи как ще се възползва от това.


В категории: Политика


Коментари
Тервел ИЛИЕВ Докога продължават проливните дъждове у нас Докога продължават проливните дъждове у нас 05/02/2026, Четвъртък 21:20 0
Тервел ИЛИЕВ В България изхвърляме огромно количество храна В България изхвърляме огромно количество храна 05/02/2026, Четвъртък 20:40 0
Тервел ИЛИЕВ В дома на варненец са открити 5 вида наркотици В дома на варненец са открити 5 вида наркотици 05/02/2026, Четвъртък 20:00 0
Тервел ИЛИЕВ Тази красавица може да е звездата на Олимпиадата Тази красавица може да е звездата на Олимпиадата 05/02/2026, Четвъртък 19:00 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
„Всичко е музика“ събира трио DÉJÀ VU и Симфониета Враца на сцената в Бургас „Всичко е музика“ събира трио DÉJÀ VU и Симфониета Враца на сцената в Бургас Концерт спектакълът ще прозвучи на 27 февруари в Културен дом НХК с диригент Цанислав Петков КЕВР ще сваля електромери, за да замерва дали отчитат правилно КЕВР ще сваля електромери, за да замерва дали отчитат правилно Ще се анализира и дали количеството електроенергия, закупено от дружествата, съответства на фактурираната към клиентите Бургаски депутат ще сезира Конституционния съд заради промените в Изборния кодекс Бургаски депутат ще сезира Конституционния съд заради промените в Изборния кодекс Той опроверга думите на Драгомир Стойнев от БСП, че не трябвало да финансираме някого, който не си плащал данъците в България Атанас Зафиров сложил край на сектантството в БСП, готов е да се оттегли Атанас Зафиров сложил край на сектантството в БСП, готов е да се оттегли Ако Конгресът ми прекрати правомощията, няма да се кандидатирам отново за председател, сподели той Динамиката на автентичния стил и манията по втората употреба, която ни обединява в това да сме си ние Динамиката на автентичния стил и манията по втората употреба, която ни обединява в това да сме си ние От бабиния гардероб до бутиковите витрини, как пазаруването на употребявани дрехи вече не е нужда, а философия отвъд модата  Министерството на туризма представя България на едно от най-големите  изложения в Турция и региона Министерството на туризма представя България на едно от най-големите изложения в Турция и региона Страната показва целогодишния си туристически потенциал на EMITT 2026 Британският премиер се извини за назначението на Питър Манделсън след нови разкрития за връзки с Епстийн Британският премиер се извини за назначението на Питър Манделсън след нови разкрития за връзки с Епстийн Киър Стармър пое политическа отговорност и увери, че ще работи за справедливост за жертвите на сексуално насилие  Вино, любов и история в етнографския музей по случай Трифон Зарезан и Свети Валентин Вино, любов и история в етнографския музей по случай Трифон Зарезан и Свети Валентин От 9 до 14 февруари влюбените двойки ще получават чаша червено вино с билета си за Етнографската експозиция Мощно гори плажният бар "Лагуна" в Слънчев бряг, под дъжда (ВИДЕО) Мощно гори плажният бар "Лагуна" в Слънчев бряг, под дъжда (ВИДЕО) На Централния плаж до дискотека "Лазур" е истински екшън в момента Съдбовна вечер е 5 февруари за пет зодии н Съдбовна вечер е 5 февруари за пет зодии н Астролози отчитат период на яснота, завършек и подготовка за ново начало, когато Меркурий е в последния градус на Водолей
Костадинов предяви териториални претенции към Русия Костадинов предяви териториални претенции към Русия Той изреди българските държави по света: Татарстан, Кабардино-Балкария, Чувашия, все руски републики Община Царево стартира проект за грижа за детското здраве Община Царево стартира проект за грижа за детското здраве С над 230 хил. лв. безвъзмездно финансиране се обновява медицинският център и се оборудват педиатрични кабинети Мелания Тръмп води усилени преговори с екипа на Путин за връщането на украински деца Мелания Тръмп води усилени преговори с екипа на Путин за връщането на украински деца Към днешна дата 15 деца са успешно върнати в Украйна, откакто тя започна застъпничеството си, включително седем през декември. Българин получи присъда в Белгия за измама на проститутка, случаят е квалифициран като изнасилване Българин получи присъда в Белгия за измама на проститутка, случаят е квалифициран като изнасилване Апелативният съд в Антверпен приема, че заблуждението при плащане води до липса на съгласие за полов акт Бруклин Бекъм се разочарова от баща си - премахна татуировката на ръката си, посветена на Дейвид Бруклин Бекъм се разочарова от баща си - премахна татуировката на ръката си, посветена на Дейвид Надписът „татко“ вече не присъства на тялото му на фона на задълбочаващия се семеен конфликт Бургас на туристическа борса №1 у нас, акцент са големите спортни събития Бургас на туристическа борса №1 у нас, акцент са големите спортни събития На щанда ще бъде показан нов виртуален асистент в помощ на туристите за откриване на интересна локация или събитие в зоната на община Бургас, с опция за разширение за цялата област Русия твърди, че може да превърне гълъбите в киборги, ще ги праща на разузнаване на фронта Русия твърди, че може да превърне гълъбите в киборги, ще ги праща на разузнаване на фронта Малки електроди се вмъкват през черепите на птиците и се свързват със стимулатор, монтиран на главите им, което позволява на операторите да ги направляват наляво или надясно чрез дистанционно управление 32-годишен е задържан за хвърлянето на граната в дома на Здравко Чолич в Белград  32-годишен е задържан за хвърлянето на граната в дома на Здравко Чолич в Белград  Единият заподозрян е арестуван, а втори се издирва след експлозията в дома на известния певецю Наследството на Карл Лагерфелд предизвика война, само котката "Шупет" е в безопасност Наследството на Карл Лагерфелд предизвика война, само котката "Шупет" е в безопасност Завещанието на легендарния немски дизайнер е оспорено от неизвестен ищец Прокуратурата претърси 8 адреса заради скритата камера в АГ кабинет Прокуратурата претърси 8 адреса заради скритата камера в АГ кабинет Министерство на здравеопазването вчера потвърди, че при проверка е установено наличието на камера в кабинета
Зорница РУСИНОВА, Икономически съвет Зорница РУСИНОВА, Икономически съвет Цените се покачват и това притеснява хората
Виц на деня Виц на деня Двама мъже си говорят:
- Когато искам с*кс, само свирвам и тя идва...
- А, когато тя иска?
- Идва и ме пита "Свирна ли, или така ми се стори?"
Виц на деня Виц на деня - Тате, как се казва жена, която не я боли главата?
- Любовница, сине...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Много ергени мечтаят за красива, умна и грижовна съпруга. Много женени мъже мечтаят за същото.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори