Саудитска Арабия се намесва в избора за локация на нов завод на “Фолксваген”
Рияд може да субсидира всеки нов автомобил с най-малко 1000 долара за повече от 10 години
Досега България и Турция бяха фаворити за новия завод на „Фолксваген“. Анкара направи многобройни оферти на германския концерн, но според информация на ARD, сега двете държави могат да бъдат задминати от Саудитска Арабия.
България или Турция – в една от двете страни „Фолксваген“ иска да построи нов завод. Ниски заплати, ниски данъци, логистична връзка – всичко това е в полза на Маниса в Измир, големия турски пристанищен град на Егейско море.
Ако турската държава отправи примамливо предложение към германския автомобилен концерн, шансовете да спечели инвестицията значително ще се увеличат, твърдят добре запознати източници от правителството в Берлин. Тъй като федералното правителство на провинция Долна Саксония има позиции в надзорния съвет на „Фолксваген“, решението за местоположението на завода се разглежда политически като ясна стъпка към затоплянето на отношенията с правителството в Турция на фона на леко обтегнатите връзки между Анкара и Берлин.
Анкара иска да оскъпи строителството на завод на германския концерн. Над 100 милиона щатски долара субсидия, свободна собственост и логистична връзка са включени в офертата, заяви лобист пред ARD. Нещо повече – държавата иска да намали популярността на седаните „Пасат“ сред длъжностните лица и политиците си. Ако “Фолксваген” избере друго място, държавните служители в бъдеще ще карат вероятно повече „Тойота“, твърдят от Анкара.
От петък обаче отношението в централата на концерна във Волфсбург спрямо локацията на Егейско море е съвсем различно – вероятно заради намесата на нов и финансово силен играч.
Саудитска Арабия иска да изгради завод за автомобили в продължение на 25 години и страната може да победи всяка оферта, твърдят лобисти. Ангажиментът на Саудитска Арабия към автомобилния сектор се демонстрира от посещението на принц Мохамед бин Салман в Южна Корея. Там той подписа споразумение за икономическо сътрудничество за милиарди долари, както и договор с производителя на автомобили „Хюндай“.
Според информация на ARD, Саудитска Арабия има аргументи, които бордът на „Фолксваген“ не може да пренебрегне. Рияд може да субсидира всеки нов автомобил с най-малко 1000 долара за повече от 10 години. Държавата предлага петцифрен капацитет на производство на автомобили годишно. Данъкът върху продажбите е пет процента. Ще бъдат предоставени земя, сгради и съответната инфраструктура, както и обучение за персонала.
АПИ започна да чисти огромната сметка: Заварила 600 млн. евро неплатени задължения към пътните фирми
Крадци дебнат туристите край Варна: Изчезнаха 2800 евро от заключен автомобил
Бургазлии подмениха златен синджир за 4300 евро в куриерски офис в Ахелой
Тюркоазеният рай на Сардиния се задъхва: 6500 лодки превърнаха морето в паркинг
Емил Кошлуков за критиците на Бургас: Същите плюеха и DARA, после тя спечели Евровизия
Ланс сътвори сензация: С 10 души свали ПСЖ от трона и взе историческа купа
След загубената Евровизия: Къде са другите големи събития на София
Крум Савов срещна Путин на плажа в Слънчев бряг и веднага поиска снимка
Медиците от „Сърце и Мозък“ - Бургас с отворено писмо до Катя Ивкова: Липсва само едно - министърът да си свърши работата
Бургас се сбогува с Радко Дренчев: Семейството му организира панахида на 40-ия ден от кончината му
Бургас, време е за „Черноморец“! „Акулите“ излизат срещу ЦСКА II тази вечер на „Лазур“
Петко Костов оглави новата структура на „Прогресивна България“ в Малко Търново

Само гледайте как се прави външна политика...
А защо никой не казва ние защо ще отпаднем и какво ни липсва, за такава инвестиция
Много са умни даже - извикаха афроарабите да им онождат кравите, та да им подобрят сбъркания немски ген. Акъл си требе, ей!
Kакво си се загрижил ;) за немските говеда?! Афроарабите скоро ще им подобрят сбъркания ген.