Заплаха по e-mail-а: Искат от изнудваните $1200, за да не покажат на приятелите им, че гледат порно
Измамниците изпращали на жертвата паролата на e-mail-a му и твърдели, че вирус е активирал уебкамерата докато гледа порно
Заради фишинг атаки чрез електронната поща българи са принудени да плащат по 1200 долара. Измамниците изнудват потребителите, като експлоатират страха от разкриване на най-интимните им моменти. Подобни случаи има вече регистрирани в България, каза водещият на „Тази сутрин“ Антон Хекимян.
Потребители получават e-mail с някои от действителните си пароли съобщение, че компютърът им има вирус, активирал уебкамерата, докато гледат сайтове за възрастни.
Експертът по киберсигурност и защита на личните данни Станислав Атанасов и негови приятели получили писма, в които пише, че трябва да платят откуп от 1400 долара. Заплашили ги, че видеото ще бъде ще бъде разпространено до всички от контактните им листи в социалните мрежи.
Колкото и да е странно, явно имат твърде голяма публика, заради много пробиви, обясни Атанасов.
„Имал съм няколко случая. Разубеждавал съм хората да не плащат искания откуп, защото това е празна заплаха“, добави той.
За да бъде достоверно съобщението, се ползва истинска парола на потребителя, до когото е e-mail-a. Тя е налична в бзата данни с изтекли пароли в тъмния Интернет, след като много сайтове и платформи бяха пробити.
„Този тип кибератаки са много опасни, защото експлоатират директно човешките слабости и пороци. На първо място е страха, срама и суетата“, каза пък експертът по киберсигурност и защита на личните данни Ваня Палейкова
Съветът на специалистите е паролите да се сменят често и в новите да има букви, цифри и символи. Паролата трябва да е дълга поне 12 знака, за да е надеждна.
Повече от 6 милиона творци по света с призив към ЮНЕСКО за регулация на АI
Златна монета от IX век постави нови въпроси за връзките между викингите и християнството
Петролът поевтиня рязко след oблокирането на Ормузкия проток от Иран
Времето се обръща утре: чакат ни валежи, на места и градушки
Чувствам се свободна, но истината е по-ужасна, отколкото си представях
Доналд Тръмп: Американската блокада ще остане в сила, докато Иран не сключи сделка за прекратяване на войната
Ученици от ПГСАГ „Кольо Фичето“ влязоха в прокуратурата и научиха как се разследват престъпления
Сладолед с раци, бихте ли пробвали?
1 млн. българи тръгват на път за Деня на труда
Средният доход достига 14 403 лв. през 2025 година
Златния елексир за по-добър сън и намаляване на стреса
Всеки българин изхвърля средно по 94 кг храна годишно
