Какво се случва с изоставеното дете в Пловдив
Майката пък е заявила, че няма намерение да се грижи за бебето си, но не е попълнила декларация, за да бъде вписано то в регистъра за пълно осиновяване
Родителите на момченцето, което бе изоставен на паргинг до Централна гара в Пловдив, все още не са потърсили детето си. Според съседи бащата изобщо не се е прибирал, след като е излязъл от ареста, съобщава "Трафик". Той е бил търсен многократно от социални работници. Майката пък е заявила, че няма намерение да се грижи за бебето си, но не е попълнила декларация, за да бъде вписано то в регистъра за пълно осиновяване. Другите близки на семейството също не желаят да полагат грижи за него. Ако не се намери майката, за да подпише декларация, трябва да изтече 6-месечен срок, преди детето да бъде вписано в регистъра, обясни директорът на Агенция "Социално подпомагане" Надя Танева. Това гласят законовите разпоредби.
Припомняме, че момченцето бе открит на 24 април на паркинга на Централна гара. Майката Галя го бе изоставила поради финансови причини. Тя решила да избяга в родното си село, след като изоставила детето, но преди това се върнала да види дали детето е там. Побягнала, след като видяла полиция на мястото. След като полицията разпространи снимката на бебето, в Четвърто районно се е появил гражданин, който е разпознал детето от репортажи в медиите. То е родено на 28 декември 2018 година в Пловдив. Майка му Галя е от село Обручище, Стара Загора, а баща му Григор от Аджисана в Пловдив. Галя има още едно дете на 4-5 години, което също е било изоставено. Галя също бе задържана, а след това - освободена от ареста срещу подписка. Повдигнато й е обвинение, че е оставила без надзор детето си, като с това е създала опасност за физическото и психическото му здраве. Жената е заминала за Стара Загора, където живее майка й. Бабата твърди, че дъщеря й няма капацитет да се грижи за децата си. Самата тя отглежда другото й 5-годишно дете. Междувремено малкият бе изписан от болницата и е настанен в приемно семейство, малко след Великденските празници.
В разговора си с наш репортер директорът на "Социално подпомагане" Надя Танева уточни още, че мярката, напоследък определяна като "отнемане" на дете, би могла да бъде предприета в строго определени от закона случаи. "За всички деца има няколко мерки за закрила. Първата е да потърсим разширения семеен кръг. Детето би могло да се настани при близките с мярка за закрила по Закона на закрила на детето, след като има съдебно решение. Ако няма желаещи близки и роднини, следващата мярка е приемно семейство. Ако биологичните родители подпишат пред нотариус декларация в присъствието на социален работник, че няма да се грижи за това дете, то се вписва в регистъра за пълно осиновяване", обясни тя. Тя допълни, че приемната грижа би могла да бъде временна мярка. В тези случаи социалните работници, заедно с биологичното и приемното семейство, се намират в постоянна връзка. След това детето се реинтегрира в семейството. Преди на детето да бъде наложена мярка за закрила, всичко това минава през полицията. Действията се предприемат посредством полицейска мярка, работи се с екип от специалисти. Това няма как да се случи на своя глава, изтъкна Танева.
Когато приятелството стане интимно: 5 съвета как да не го развалиш
Кои са най-романтичните и кои най-малко романтичните зодии
Мика Зайкова: Най-бедни сме в ЕС, но държим едни от най-добре платените депутати
Световното влиза в решаваща серия от мачове (ПРОГРАМА 22.06-28.06)
Внепазно почина собственикът на голяма верига хранителни магазини
Ирански медии: Ормузкият проток няма да бъде отворен, докато има боеве в Ливан
Скрит риск дебне Черноморието под земята
Скъпите полети и горива пренареждат лятната ваканция в САЩ
Гръцки остров пусна първия AI туристически гид
"Фантастичен Бургас“ се завръща с второ издание, посветено на паметта на Любен Дилов-син
АПИ уточни: Пострадалите край Ботевград не са служители на Агенцията
Тръмп предупреди, че ако Иран затвори Ормузкия проток, „ще ги взриви от бой“
