Стената на язовира във Винарско пропукана, жителите на няколко села застрашени?
Най-опасното е, че има няколко села, които са под нивото на язовира, каза кметът Стойко Манев
Язовирът в бургаското село Винарско е един от водоемите в най-тежко състояние. Кметът Стойко Манев предупреди, че има опасност магистрала „Тракия“, която е на един километър от водоема и няколко села, да бъдат унищожени.
„Сега в момента нищо не работи. Всичко е ограбено, запушено“, заяви пред камерата на бТВ кметът на Винарско.
„Най-опасното е, че има няколко села, които са под нивото на язовира. Водата нищо не може да я спре. И селата, и магистралата може да бъдат унищожени“, добави той.
Изпусквателят и помпите на язовира не работят, а стената е пропукана.
Данни на Министерството на икономиката показват, че голяма част от язовирите у нас са опасни и имат нужда от ремонт, каза водещият на „Тази сутрин“ Антон Хекимян.
Общо язовирите в България са 6840, а нужда от ремонт имат 858 от тях. Спешно трябва да се ремонтират 416, а в критично състояние са 18 водоема, добави той.
От метрологичния и технически надзор признаха, че до миналата година дори не е било ясно колко точно са язовирите в страната. Надяват се до началото на есенните дъждове водоемите в най-тежко състояние да бъдат ремонтирани с пари от държавата.
„Това са сложни хидротехнически съоръжения. Не може да вкараш тежка инженерна техника. Опасност има. Вижте какво става с природата!“, каза заместник-директорът на ДАМТХ ген. Кирил Войнов.
Мъж претегли обувките си и замеря продавачка със сладолед в Монтана
Военният министър за самолетите на САЩ в Безмер: Пряка заплаха няма, но терористичен акт не е изключен
Ужас на купон: Баща изнасили 16-годишната приятелка на сина си
Кървава драма на плаж в чужбина: Убиха младеж пред очите на гаджето му
Скандалът с „райски газ“ зад волана в Пловдив извади наяве опасен абсурд в закона
Мистериозен хищник почина на 150 години, но роднините му остават господари на дълбините
Южна Америка се дави, Европа гори: Атмосферата затвори планетата в капан
18-годишна звезда загина в тежка катастрофа
Футболна бомба: Гуардиола на крачка от подпис със спящ гигант
21/07/2026, Вторник 19:00
0
Почина TikTok звезда
Узана Поляна Фест чупи рекорд с 25 отбора и 32 шахматисти
Българската нива задмина френската - 8679 евро за хектар
