×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Защо сериалът за Чернобил е толкова успешен?


15 Юни 2019, Събота, 20:20 ч.
Автор: Ивайло Дичев, DW

Много мнения бяха изказани за това дали действителността във филма е реалистично показана - че тогава в СССР нямало тениски и ходели по потници или че не можело партиен деец да пие водка на работното си място

Различни са версиите за края на комунизма. Едни подчертават политиката на човешките права на слабия президент Картър, укрепила дисидентските движения в лагера. Други величаят покерджийския блъф на силния Рейгън за стратегическата отбранителна система "Звездни войни", която изнерви Съветите и ги накара да хвърлят картите. Сериалът на НВО ни припомня една трета версия, която бяхме позабравили: аварията в Чернобил; посочвал я е впрочем и самият Горбачов. Тя показа, че системата е дълбоко неадекватна и вече застрашава не само себе си, но и света.

"Чернобил" и комунизмът

Много мнения бяха изказани за това дали действителността във филма е реалистично показана - че тогава в СССР нямало тениски и ходели по потници или че не можело партиен деец да пие водка на работното си място. (За тениските не съм сигурен как беше; водката мен лично ме убеждава). По-сериозната критика върви в посока на централния конфликт между смелия индивид и системата - той, казват, бил характеристика на англосаксонката култура и звучал привнесено в съветската действителност. Може би има нещо такова: сериалът така или иначе е предназначен за глобална публика. Но като се замислиш, защо да е толкова различна Русия? Какъв персонаж беше физикът-дисидент Сахаров, революционерът по неволя Клим Сангин на Горки, близкият до декабристите Пушкин, затвореният в психиатрия Чаадаев? С какво физикът Легасов е различен като типаж от Чеховия доктор Рагин ("Палата номер 6"), който започва да съчувства на психично болните си пациенти и в последна сметка бива затворен при тях?

Художественият образ предполага дистанция и обобщение. Не знам дали точно така е изглеждала ядрената централа, но комбинацията от обективно остаряла техника, грозни блокове и осветление, което убива цветовете, ми внушава усещане за убогост. Всичко е направено евтино и набързо. Това е впрочем резултат от благородната цел, която комунизмът си поставя, поне от Хрушчов нататък - спешно да задоволи "растящите потребности" на народа. Строи неугледни панелки, произвежда развалящи се Москвичи, но когато почне да произвежда и евтини атомни централи, става страшно.

Самата авария ни дава идея за основния проблем в тази система: информацията. Причините за нея са много - от недомислица в технологията до човешка грешка. Въпросът е, че обществото е така устроено, че деецът А не може да вдигне телефона и да съобщи на дееца Б: имаме такъв и такъв проблем. Намесват се идеологически ритуали, изпълнение на планове, западният империализъм, та дори самият Ленин. Резултатът е престъпната първомайска манифестация, когато хиляди граждани в Киев, Минск, та чак в София получиха високи дози на облъчване.

Представяте си колко неадекватна би била тази система днес, след дигиталната революция? Един изследовател писа, че американският интернет успял, защото действал "комунистически" - потребителите споделяли безкористно информация; обратно, съветският забоксувал, защото в него действали вълчи капиталистически закони - всеки се страхувал от всеки и пазел информацията само за себе си.

Ужасна система, която ражда героизъм

Не разбирам защо сериалът предизвика тази яростна реакция на русофилите в България, пък и в самата Русия, където готвели ответен сериал с агент на ЦРУ, който ще се окаже виновен за взрива. Огромният му успех се дължи именно на това, че наред с обречената система, той показва невероятния героизъм на съветските хора, който - да ме прощавате за патетиката! – не мога да не асоциирам с Отечествената война. Когато Сталин, поделил Европа с Хитлер и обезглавил армията си, хвърля народите на СССР в чудовищно изпитание, те го преодоляват въпреки грешките и диктатурата му.

Силата на филма е в това, че в този героизъм няма патетика - нито съветска, нито холивудска. Нещата са някак всекидневно двусмислени. Хората хем знаят какво рискуват, хем не съвсем, защото радиацията е невидима. Бабата, видяла и фашисти, и комунисти, отказва да се евакуира пред тази невидима заплаха. Заместник-премиерът Шчербина, изпратен на място, научава едва от учения, че ще умре до две години, което и става. Миньорите, повикани да копаят под централата, се досещат, че на тази дълбочина няма как да са защитени и все пак продължават работата. Наред с преливането между знание и незнание е сложното отношение между принуда и доброволчество. Пак асоциация с войната: хем саможертва, хем политкомисарят е отзад с пистолета.

Удивителна е сцената, в която трябва да се намерят трима за отпушване на шлюзовете, така че радиоактивната вода да изтече, преди да бъде предизвикан нов взрив. На Горбачов го казват в пряк текст: искаме разрешение да изпратим на смърт трима души; той маха с ръка, какво са трима при толкова застрашени. Физикът Легасов, заеквайки, опитва да предложи на работниците 400 рубли награда и някакви облаги, но желаещи няма. Тогава партийният човек взима думата и залага на нещо съвсем различно: просто трябва да се направи, за да не умрат милиони хора. И сега вдигат ръка трима - Баранов, Беспалов и Ананенко; поради странната рулетка на радиационното заразяване само първият ще загине.

Няма роботи, затова на терена ще бъдат пратени "биороботи", сиреч войници. Няма защитни дрехи, миньорите работят чисто голи. Наместо евакуация - блокиране на населението в района, защото престижа на държавата е по-важен от живота на гражданите. Ужасна, нечовешка система, която ражда героизъм отчасти именно поради своята неразвитост. Само защо се наложи той да бъде възпят от американска кабелна телевизия? Не знаем дори истинския брой на жертвите. На мястото на аварията със средства на ликвидаторите и спестен материал от бетонния саркофаг днес има скромен паметник с нескромното заглавие "На тези, които спасиха света". Няма защо да се подиграваме на руския месианизъм, светът наистина беше под заплаха. Въпросът е дали пък не беше по-добре да беше нямало от какво да се спасява?

България и "Чернобил"

В България филмът разбуди очаквани реакции срещу проекта "Белене". Може би помните състоянието на централата "Козлодуй" в началото на 90-те и как повярвахме на "Ку-ку"-шегата, че там е станала авария. Вероятно не е вече същото днес, когато сме плътно контролирани от ЕС, но усещането за това, че в ядрената енергия има нещо неуправляемо и надчовешко отново се събуди. И че държавица като България, където не се знае дори кой отговаря за язовирите, може би по-добре да не се захваща с неща, които не са ѝ по силите. Впрочем, успехът на филма е свързан и с мощната зелена вълна в цяла Европа днес.

Друг ефект, това е бумът на селфи-туризма, нараснал под прякото въздйстиве на сериала. Прекрасни девойки позират сред мъртвите блокове на Припят, напуснатите детски площадки, подивялата растителност, младежи се правят на мутанти, които ви дебнат в радиоактивната зона. Тази естетизация вероятно е знак за това, че аварията, а заедно с нея и безотговорният идеологичеки режим, който я направи възможна, са отишли безвъзвратно в миналото. Дали пък не избързваме, драги туристи?

Б. ред. - Статията е от Дойче веле.


В категории: Животът


5
Коментара
5
Коментара по темата
5.
Това Фукушима яде ли се, пие ли се?
17.06.2019 22:50:02
0
2
Алоооооооооооо четвърти !!!
Ти от коя землянка изпълзя бе? Не хапчета ти трябват на тебе, ами доста от липсващия ти интелект и информираност, какво се случва по света по-далече от носа ти.
4.
До 3
17.06.2019 19:55:24
5
1
Я си пий хапчетата. Кво цунами?
3.
Ай стига
16.06.2019 09:25:06
1
5
До коментар 1 вече има гугал,ако не си разбрал ,филм за аварията в мексиканският залив има и то много добър,това че не си го гледал не значи ,че няма,за фокушима също,но във фокушима не е авария а е цунами което удари централата ,а не авария така че има голяма разлика ,четете и не пишете глупости защото ставате смешни.
2.
коко
16.06.2019 03:02:05
2
2
В Козлодуй днес ще се натъкнете на същия манталитет, точно както си е описано във филма. Рискът си остава и днес и никой няма да ви предупреди за него. И същите хора искат да строят Белене с 20 милиарда от данъкоплатците.
1.
Кой какво печели?
15.06.2019 23:26:31
7
5
Успешен е защото са наляти пари и маркетинга си е свършил работата. На мен ми прилича като изпълнение на НПО и част от полутика придължаваща идеите на студената война. Защо не направят и такъв филм за Фукушима или за аварията в мексиканския залув?
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
НАП след ареста за рушвет в Черноморец: Ще бъдем абсолютно безкомпромисни НАП след ареста за рушвет в Черноморец: Ще бъдем абсолютно безкомпромисни Националната агенция за приходите (НАП) остро осъди поведението, за което двамата инспектори са разследвани Телефонът става личен портфейл: карта, книжка, фишове и данъци на един екран Телефонът става личен портфейл: карта, книжка, фишове и данъци на един екран Законопроектът отваря път към електронна легитимация, плащане на задължения и безплатен електронен подпис за лични цели Иво Мирчев: При Радев няма калинки - само копринки! Иво Мирчев: При Радев няма калинки - само копринки! Румен Радев и Бойко Борисов не са готови за президентските избори, защото не са обявили кандидатите си, смята сълидерът на "Да, България" Сливен тапицира два хълма със слънчеви панели за 30 години Сливен тапицира два хълма със слънчеви панели за 30 години Според документите, бивш съветник от ГЕРБ е превърнал входа на града в подобие на извънземна база Карнобат сложи фотоволтаици върху 6 социални центъра и купи електромобил Карнобат сложи фотоволтаици върху 6 социални центъра и купи електромобил Инвестицията за над 385 хил. евро ще намали сметките за ток и гориво на седем социални услуги Празненствата край аязмото до Пещерско започнаха с водосвет, стотици вярващи се къпят за здраве Празненствата край аязмото до Пещерско започнаха с водосвет, стотици вярващи се къпят за здраве Три казана с курбан врят на поляната, подредени до тях са десетки маси и пейки Време е държавата да прехвърли рибарското пристанище на Община Созопол Време е държавата да прехвърли рибарското пристанище на Община Созопол Къде е специфичната дейност по обезпечаването на рибните ресурси, която се извършва на това пристанище, запита кметът на Созопол Бургаската пианистка Вирджиния Спиридонова покори престижна сцена в Норвегия Бургаската пианистка Вирджиния Спиридонова покори престижна сцена в Норвегия Възпитаничката на НУМСИ бе единствената избрана за солист на фестивалния оркестър сред близо 150 млади музиканти САЩ предупредиха за достоверна заплаха в Акаба, Йордания отрече евакуация САЩ предупредиха за достоверна заплаха в Акаба, Йордания отрече евакуация Американското посолство призова гражданите си да стоят далеч от летището и пристанището, но Аман обяви, че двата обекта работят нормално Борисов за президентския вот: Ромският вот ще е изцяло за Прогресивна България Борисов за президентския вот: Ромският вот ще е изцяло за Прогресивна България Божествена двойка да излезе срещу тази комбинация, няма спечелване, смята лидерът на ГЕРБ
Злато за грации от Бургас: Балетните таланти на НУМСИ покориха световната сцена в Дъблин Злато за грации от Бургас: Балетните таланти на НУМСИ покориха световната сцена в Дъблин Учениците се завърнаха от Dance World Cup 2026 с четири медала и три класирания сред първите пет Рояци гигантски скакалци налазиха Истанбул, свързват ги с миграция от Балканите Рояци гигантски скакалци налазиха Истанбул, свързват ги с миграция от Балканите Едрите насекоми се появяват край домовете предимно вечер, най-засегната е европейската част на мегаполиса Докато българските пенсионери си броят центовете, британските пенсионери имат поне по 500 хил. паунда в сметките Докато българските пенсионери си броят центовете, британските пенсионери имат поне по 500 хил. паунда в сметките Имотният бум и щедрите служебни схеми превърнаха бейби бумърите в заможно поколение, но бъдещите пенсионери са изправени пред друга реалност Славко Винчич прибира 60 000 долара само за финала на Мондиал 2026 Славко Винчич прибира 60 000 долара само за финала на Мондиал 2026 Общият хонорар на словенеца от турнира ще достигне около 140 000 долара, но ФИФА пази тарифите в тайна Ебола взе 893 жертви в ДР Конго, 86 нови случая са открити за ден Ебола взе 893 жертви в ДР Конго, 86 нови случая са открити за ден Броят на потвърдените заразени достигна 2267, а пренасянето на тела между отделни райони създава нов риск Меси разтърси Аржентина с послание преди финала: Написахме история, която никой няма да изтрие Меси разтърси Аржентина с послание преди финала: Написахме история, която никой няма да изтрие Капитанът постави общия път, трудните моменти и единството в отбора над спечелените трофеи САЩ удариха строяща се атомна централа в Иран, обяви Техеран САЩ удариха строяща се атомна централа в Иран, обяви Техеран Няколко снаряда са поразили площадката на АЕЦ Дарховин, но Вашингтон не е потвърдил атаката срещу ядрения обект От 18 месеца без работа до финал на Мондиала: Невероятният път на Луис де ла Фуенте От 18 месеца без работа до финал на Мондиала: Невероятният път на Луис де ла Фуенте Една малка обява във вестник променя живота на треньора, който изгради новото златно поколение на Испания След Коста дел Кроко: Имот на същия руски бизнес кръг отива на търг за 750 хил. евро След Коста дел Кроко: Имот на същия руски бизнес кръг отива на търг за 750 хил. евро Призрачният хотел в Добростан води към холдинга на Константин Циганов, оставил недовършения бетонен град край Царево Париж удря празните апартаменти: Данъкът скача до 60% Париж удря празните апартаменти: Данъкът скача до 60% Френската столица се надява да върне 20 000 жилища на пазара, но опозицията предупреждава, че максималната ставка е натиск, а не стимул
Доналд Тръмп Доналд Тръмп Колко хора загинаха за ден, управляван от заспалия Байдън Виц на деня Виц на деня Час по рисуване.
- Деца, нарисувайте членовете на вашето семейство...
След малко:
- Иванчооо, какво рисуваш, бе!?
Виц на деня Виц на деня Ходя си аз из парка и гледам един храст се клати. "Куче" викам си аз. "Не, разстройство" отвърна ми храстът... Статус във фейсбук Статус във фейсбук Отказах цигарите, защото реших да пуша само след секс
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори