×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Приспива ви се след хранене? На какво е симптом


12 Юни 2019, Сряда, 09:45 ч.
Автор: Нова тв

Това са само някои от индикаторите, че диабетът чука на вратата ви

Ако ви се приспива след хранене, имате желание да се отпуснете и се трупнали излишно тегло в областта на талията, това са само някои от индикаторите, че диабетът чука на вратата ви.

Диабетът е коварна болест на съвременната епоха, за която до голяма степен е виновно неправилното хранене, пише БГНЕС. Когато вече е факт, той не може да бъде излекуван, но може да се държи под контрол. Възможно е обаче да разпознаем навреме признаците на преддиабетно състояние - състоянието на повишени нива на глюкоза, което все още не може да се нарече диабет и което се развива постепенно в продължение на 10 и повече години.

На този етап от заболяването захарта може да се държи под контрол чрез промяна на начина на хранене, но е от решаващо значение да се разпознае навреме преддиабетния стадий, което често не е лесно, защото симптомите са скрити и дори цялостно ги няма. Ето защо експертите препоръчват нивата на кръвната захар да се измерват от тези, които смятат, че са здрави и нямат съмнения за диабет. Измерванията на глюкозата се препоръчват най-вече за хора на възраст над 45 години, хора с наднормено тегло и тези, при които са регистрирани рискови фактори за поява на диабет.

Признаци на преддиабет

Въпреки, че болестта се смята за "мълчалив убиец", защото няма очевидни симптоми, има признаци, които могат да ви помогнат да "диагностицирате" проблема, а след това да потърсите съвет от експерт, за да предотвратите по-сериозни последици за здравето си. Това са следните сигнали:

1. Приспива ви се след хранене - нормално е след тежка и мазна храна да ни се приспи, но ако забележите, че това се случва често или редовно, няма да е зле да отидете на лекар и да започнете да измервате нивата на кръвната си захар.

2. Желание за сладкиши и други въглехидрати може да е просто навик, но и признак на потенциално развитие на диабет.

3. Увеличаване на теглото и по-трудно отслабване - затлъстяването е рисков фактор за диабета, така че може да се каже, че всички хора с излишни килограми са в преддиабет. Намаляването на теглото чрез правилно хранене и физическата активност са много важна стъпка в превенцията на диабета.

4. Мастните отлагания около талията – напълняването е опасно при всички случаи, но ако получите напълняване точно в областта около кръста, има повишен риск от сърдечно-съдови заболявания и диабет.

5. Повишено кръвно налягане - ако в допълнение към затлъстяването имате повишен холестерол, триглицериди и кръвно налягане, има голяма вероятност да страдате от диабет. Правилната диета е решение на тези проблеми, така че не забравяйте да се консултирате с диетолог.

Изберете храни с нисък и среден гликемичен индекс

Гликемичният индекс показва скоростта, с която въглехидратите от храната повишават нивото на кръвната захар, варирайки от едно (най-ниската) до 100 (най-бързата), която отговаря на чиста глюкоза. И напълно здравите хора, и особено тези с висок риск от диабет, трябва да избягват храни с висок гликемичен индекс: сладко, бяло брашно, бяла паста и хляб, картофи, пържени храни, готови хранителни продукти, продукти с добавена царевица и глюкозен сироп, мармалад, консервирани плодове.

Предимство трябва да се дава на храни със среден и нисък гликемичен индекс. Храните със среден гликемичен индекс са: ориз и други зърнени култури, батати, по-неузрели банани, ябълков сок и ананас. Ниски гликемични индекси имат ябълките, крушите, пресните смокини, бадемите, зелето, броколите, марулята, пресните моркови, елда, леблебия, домати. 


В категории: Здраве


Коментари
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
България има 679 жилища на 1000 души, но цените продължават да растат България има 679 жилища на 1000 души, но цените продължават да растат Жилищният фонд вече надхвърля 4,36 млн. имота, но новото строителство и търсенето се концентрират в София, Пловдив, Варна и Бургас Следата към онкоболните: Разследват откъде фабриката за фентанил е вземала суровината Следата към онкоболните: Разследват откъде фабриката за фентанил е вземала суровината Една от проверяваните версии е свързана с медикаменти, съдържащи фентанил, но официално потвърждение засега няма Дунав падна до -104 см при Русе, кораб изпитва затруднения край Белене Дунав падна до -104 см при Русе, кораб изпитва затруднения край Белене Нивото се понижи с още 3 см, а ограниченията за газенето остават в сила по целия български участък на реката НОИ вече допуска и Revolut за изплащане на обезщетения НОИ вече допуска и Revolut за изплащане на обезщетения От 1 август личната сметка вече не е задължително да бъде при доставчик, установен в България - допустими са и сметки при платежни институции от ЕИП Христо Широков пред Флагман.бг: Не се укривам, до няколко часа съм в ГДБОП, за да дам показания Христо Широков пред Флагман.бг: Не се укривам, до няколко часа съм в ГДБОП, за да дам показания Не съм извършил никакво престъпление и ще го докажа пред съда. Истината е, че се опитват да ме мачкат по политически причини, каза областният лидер на ДПС Христо Широков Spice Music Festival започва, звезди от цял свят се събират на Морската гара в Бургас Spice Music Festival започва, звезди от цял свят се събират на Морската гара в Бургас Ще имаме страхотна вечер и хората ще са доволни, уверяват от The Underdog Project Бургас се готви за невиждано парти! Камелия, Фики и Емрах откриват MAX FEST Бургас се готви за невиждано парти! Камелия, Фики и Емрах откриват MAX FEST Втората вечер, 21 август ,ще гърми с хитовете на Симона, Лидия и Dj Дамян През август Община Созопол посвещава три поредни вечери на местните таланти През август Община Созопол посвещава три поредни вечери на местните таланти Запазете датите 16, 17 и 18 август, ще бъде интересно Джип срещу движението в аварийната лента на АМ Тракия Джип срещу движението в аварийната лента на АМ Тракия Видео показва опасната маневра край спрели автомобили, засега няма официални данни дали водачът е установен Избягал ли е от страната областният лидер на ДПС Христо Широков Избягал ли е от страната областният лидер на ДПС Христо Широков ГДБОП го търси, за да го арестува, оказа се, че е в Турция
Генералите изпревариха Зеленски по доверие в Украйна, Залужни е начело Генералите изпревариха Зеленски по доверие в Украйна, Залужни е начело Само 18% заявяват пълно доверие на президента, а освободеният военен министър Михайло Федоров вече е сред най-високо оценяваните фигури Пианистът Евгени Генчев излиза на сцената на първия подкаст на открито в Бургас Пианистът Евгени Генчев излиза на сцената на първия подкаст на открито в Бургас Срещата ще води дългогодишният журналист и един от най-разпознаваемите светски хроникьори в ефира Елизабет Методиева Тръмп подписа два нови указа за ограничаване на американското гражданство по рождение Тръмп подписа два нови указа за ограничаване на американското гражданство по рождение Единият документ е насочен срещу родилния туризъм и предвижда затягане на условията за издаване на визи Руски удари по складове ще вдигнат цените в Украйна, ефектът се очаква към зимата Руски удари по складове ще вдигнат цените в Украйна, ефектът се очаква към зимата Високата конкуренция засега задържа рязкото поскъпване, но бизнесът ще прехвърли загубите към потребителите Само Милена Милотинова иска „Евровизия“ в София Само Милена Милотинова иска „Евровизия“ в София Правителството и организаторите на фестивала предпочитат Бургас, но шефката на БНТ вече шести ден не отстъпва ЦСКА изигра най-добрия си мач от години и смаза Макаби с 3:0 ЦСКА изигра най-добрия си мач от години и смаза Макаби с 3:0 Ебонг, Годой и Цварц разкъсаха израелския гранд в Батуми и доближиха червените до плейофа на Лига Европа Западнонилската треска удари Гърция: 23 нови случая за седмица и шест жертви Западнонилската треска удари Гърция: 23 нови случая за седмица и шест жертви Осем пациенти са в интензивни отделения, а 54 от заразените са развили усложнения на централната нервна система NASA обясни защо почвата на Марс се затопля, а въздухът остава леден NASA обясни защо почвата на Марс се затопля, а въздухът остава леден Тънката атмосфера не пренася ефективно топлината и създава температурна разлика от десетки градуси само на метър над повърхността 10 тийнейджъри задържани, петима обвинени за убийството на Георги в Пловдив 10 тийнейджъри задържани, петима обвинени за убийството на Георги в Пловдив 37-годишният мъж бил извикан на Младежкия хълм от 17-годишно момиче, представяло се онлайн за 15-годишно Почина известен неврохирург Почина известен неврохирург Поклонението ще бъде на 8 август от 13:30 часа в храм Св. Седмочисленици
Бойко Борисов Бойко Борисов Аз няма да ставам президент, защото там няма какво да се работи Виц на деня Виц на деня - Случва ли се често да сте на различно мнение със жена ти?
- Да.
- И тя какво казва по въпроса?
- Нищо, тя не знае.
Виц на деня Виц на деня Млада спортистка към треньора си:
- Тренер, от тези хапчета, които ми даваш, започват да ми растат косми на места, на които на другите момичета не им растат!
- Е, на кои места ти растат косми?
- Ами по топките!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук От утре махат цените в лева и остават само тези в евро. Психически бях свикнал да ми е скъпо в една валута, сега ще трябва да ми е скъпо и в друга.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори