За първи път осигуряват спасители на най-посещаваните неохраняеми плажове в Бургаско
Това се случва за първи път, откакто областните администрации имат ангажимент да обезпечават водното спасяване на неохраняемите ивици
Действията, които предприе областният управител Вълчо Чолаков за обезпечаване със спасители на най-посещаваните неохраняеми плажове в област Бургас, се увенчаха с успех. Бургаският губернатор е разпоредил всички процедури да бъдат подготвени още през зимата, за да се гарантира навременото им провеждане преди старта на летния сезон.
Активна кореспонденция се е водила и с бюрата по труда в страната за намиране на спасители, проведени са редица срещи със структури и организации, имащи отношение към водното спасяване. Резултатът от кампанията, която е предприел Чолаков, е, че девет от девет плажа без стопани ще посрещнат сезона със спасители.
Плажните ивици "Иракли” и "Несебър изток” в община Несебър, “Поморие-север” в община Поморие, “Атанасовка коса” без част 1, “Крайморие-юг 2”, “Росенец - изток” в община Бургас, “Алепу” в община Созопол и плажовете “Корал” и “Резово” в община Царево са обезпечени с водно спасяване от 1-ви юни. Това се случва за първи път, откакто областните администрации имат ангажимент да обезпечават водното спасяване на неохраняемите ивици. Справка в годините назад показва липса на кандидати за осигуряване на дейността, както и процедури провеждащи се през целия летен сезон. Според експерти причината за успеха през настоящата година да се намерят спасители навреме за всички обявени плажни ивици, е добрата организация на обществените поръчки, които е провела Областна администрация.
„Няма прецедент. Свършили сме си работата. Така трябва да се работи по принцип“, коментира областният управител.
Фирмите, които ще отговарят за водното спасяване на деветте плажа, са: “Паммар 95.84“ ЕООД, “Филиус” ООД, “Интернешанъл Уотър Рескю“ ЕООД.
На 7 от плажните ивици ще има по 1 спасителен пост с двама спасители през месеците юни и септември и 2 спасителни поста с по двама спасители за месеците юли и август.
Само „Несебър изток” и ‘Резово” поради малката си площ ще останат с по един спасителен пост през целия летен сезон.
Проверка на служители от Областна администрация на деветте плажа показа, че спасителите вече са на постовете си, а изпълнителите са поставили необходимото оборудване.
„Министерство на туризма ни съдейства много като оформи своевременно всичко, което ни беше необходимо като информация оттам, за да проведем процедурите. Налице е добра комуникация между тях и нас, натрупахме опит, изчистихме моменти, които в предходни години създаваха пречки”, допълни Чолаков. Той изрази надеждата си за един успешен летен сезон без инциденти.
Левски е шампион след 17 години чакане: 27-ата титла се върна на Герена
Правителство до дни? Прогресивна България няма да бави мандата
Фалит на авиокомпания в САЩ: Скъпото гориво удря евтините полети
Село, изгоряло до последната къща, оживя във възстановка на Априлското въстание
Трагедия в Петрич: Прокурор заспа и автомобилът му падна в дере, жена загина
Бандити превзеха танкер край Йемен, плавателният съд поел към Сомалия
Иван Гайков: Пред Община Приморско се откриват сериозни възможности за развитие
Китай се опълчи на САЩ: Няма да спазваме санкциите за иранския петрол
Тръмп изтегля 5000 американски войници от Германия след остър спор с Мерц
Плувец мина 55 км сред 5500 крокодила и счупи световен рекорд
Китът Тими вече е на свобода след спасителна акция край Германия
Крис и Юлиян от „Молец“ се готвят за турне с „Параклис“
