×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

15,9 на сто от българите не декларират, че работят


15,9 на сто от българите не декларират, че работят
Делът на декларираната икономика в България е по-нисък спрямо Източна Европа
07 Юни 2019, Петък, 20:01 ч.

Недекларираната заетост ощетява данъчната и осигурителната система, работещите така не могат да се възползват от много права

Делът на декларираната икономика в България е по-нисък спрямо Източна Европа. У нас той е 16%, а в съседна Румъния - 29%. Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров на кръгла маса за превенцията и ограничаването на недекларираната заетост, съобщава БГНЕС. Участие в дискусията взеха финансовият министър Владислав Горанов и социалният министър Бисер Петков.

"Най-голям дял на неформалната икономика има в селското стопанство – 40-60%, и в строителството. Най-нисък е делът в индустрията – под 9%", продължи Димитров.

Добра тенденция е, че за последните години се отчита изсветляване на икономиката. Все още обаче 25% е сивата икономика, а загубите за бюджета са около 27-28 млрд. лева, отбеляза Димитров.

"Недекларираният труд е сериозен обществен проблем, който оказва изключително негативно въздействие върху данъчната и осигурителната системи на страната поради намалените приходи от данъци и осигурителни вноски. Всички негови проявления ощетяват работещите, тъй като те не могат да се ползват в пълна степен от защитните механизми на трудовото и осигурителното законодателство". Това заяви министърът на труда и социалната политика Бисер Петков при откриването на конференция на тема „Превенция и ограничаване на недекларираната заетост в България“, организирана от КНСБ. Сред негативните последици от недекларирания труд е и нелоялната конкуренция между предприятията. Некоректните фирми успяват да получат пазарно предимство за сметка на ощетяването на бюджета и работниците. "Поради това е необходимо да се засили обществената нетърпимост към проявите на недекларирания труд", добави той.

Министърът на труда отбеляза, че в проучванията се отбелязва тенденция за намаляване на процента на недекларирания труд и сивата икономика в България. "Това се отчита и от Европейската комисия, която премахна препоръката към държавата за намаляване на размера на недекларирания труд в спецпифичните препоръки в европейския семестър. По данни на Международната организация на труда делът на лицата в неформална заетост у нас е 15.9% при средно равнище за ЕС - 16.3%", посочи министър Петков.

Министър Петков посочи, че сред факторите за ограничаване на недекларираната заетост през годините е участието на социалните партньори при приемането на законодателните промени в тази област, както и партньорството между Главната инспекция по труда, Националната агенция за приходите и Националния осигурителен институт.

Той заяви, че ключово условие за ограничаване на недекларираната заетост в страната е полагането на съвместни усилия от страна на всички партньори за усъвършенстване на механизмите за превенция. "Намирам, че това е правилният път, за да се защитят правата на работниците, да се осигури честна конкуренция между предприятията и да се подобри стабилността на социалноосигурителната и здравноосигурителната система в България", каза в заключение министър Петков.


В категории: Бизнес


1
Коментара
1
Коментара по темата
1.
Hasan
07.06.2019 23:14:20
0
3
80% от работодателите не плащат осигуровки и не издават касови бележки!Вижте автомивките!Почнете от тази на Кауфланд
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
В Слънчака е страшен купон, но ако пострадате, ще трябва да се бръкнете дълбоко В Слънчака е страшен купон, но ако пострадате, ще трябва да се бръкнете дълбоко Прегледът за чужденци започва от 100 евро Хиляди бургазлии се събраха на Пантеона в Морската градина Хиляди бургазлии се събраха на Пантеона в Морската градина Причината ли!? Финалът на Световното първенство по футбол Докога ще умираме на „Тракия“? Решението пътува по релси, но държавата го пренебрегва Докога ще умираме на „Тракия“? Решението пътува по релси, но държавата го пренебрегва Европа качва товарите на влакове, а България продължава да трупа камиони, опашки и жертви върху асфалта На косъм от удар край Арбанаси: Шофьор засече кола при забранено изпреварване На косъм от удар край Арбанаси: Шофьор засече кола при забранено изпреварване Местни жители твърдят, че автомобилът редовно участва в нощни гонки край Велико Търново и Горна Оряховица Небето изсипа ледени късове колкото яйца над Плетена Небето изсипа ледени късове колкото яйца над Плетена Силната градушка удари благоевградското село в неделя, засега няма официални данни за щети Иран изнесе петрол за 6 млрд. долара в краткия прозорец без санкции Иран изнесе петрол за 6 млрд. долара в краткия прозорец без санкции Близо 70 млн. барела са напуснали страната с около 20 танкера, като основната част от суровината е насочена към Китай Денков: България изчезва от масата, където решават бъдещето на Европа Денков: България изчезва от масата, където решават бъдещето на Европа Бившият премиер видя пълно противоречие между позицията в Париж и декларацията с името на външния министър в Киев Най-бруталния убиец в новата история на Бургас Станимир Рагевски бил в бургаския затвор с таен телефон и 3 СИМ карти Най-бруталния убиец в новата история на Бургас Станимир Рагевски бил в бургаския затвор с таен телефон и 3 СИМ карти Служители на ГДИН са под проверка след откриването на три SIM карти у осъдения за две жестоки убийства Бургас вече с 12 дефибрилатора, един от тях е на остров Света Анастасия Бургас вече с 12 дефибрилатора, един от тях е на остров Света Анастасия Изградена е мрежа за първа реакция при внезапен сърдечен арест Една тайна добрина разплака Тони Димитрова пред цяла България Една тайна добрина разплака Тони Димитрова пред цяла България Певицата осигурила нужната сума за талантливата пианистка и едва накрая казала коя е
11 дни ол инклузив и бягство без плащане: Арестуваха семейство-тарикати на летището в Гран Канария 11 дни ол инклузив и бягство без плащане: Арестуваха семейство-тарикати на летището в Гран Канария Тричленно семейство натрупало сметка от 2100 паунда, оставило невалидна банкова карта и прекъснало връзката с хотела Нова световна корона за Меси? Неофициално е избран за №1 на Мондиал 2026 Нова световна корона за Меси? Неофициално е избран за №1 на Мондиал 2026 ФИФА още не е обявила победителя, а аржентинецът излиза срещу Испания с осем гола и четири асистенции Злато за грации от Бургас: Балетните таланти на НУМСИ покориха световната сцена в Дъблин Злато за грации от Бургас: Балетните таланти на НУМСИ покориха световната сцена в Дъблин Учениците се завърнаха от Dance World Cup 2026 с четири медала и три класирания сред първите пет Рояци гигантски скакалци налазиха Истанбул, свързват ги с миграция от Балканите Рояци гигантски скакалци налазиха Истанбул, свързват ги с миграция от Балканите Едрите насекоми се появяват край домовете предимно вечер, най-засегната е европейската част на мегаполиса Докато българските пенсионери си броят центовете, британските пенсионери имат поне по 500 хил. паунда в сметките Докато българските пенсионери си броят центовете, британските пенсионери имат поне по 500 хил. паунда в сметките Имотният бум и щедрите служебни схеми превърнаха бейби бумърите в заможно поколение, но бъдещите пенсионери са изправени пред друга реалност Славко Винчич прибира 60 000 долара само за финала на Мондиал 2026 Славко Винчич прибира 60 000 долара само за финала на Мондиал 2026 Общият хонорар на словенеца от турнира ще достигне около 140 000 долара, но ФИФА пази тарифите в тайна Ебола взе 893 жертви в ДР Конго, 86 нови случая са открити за ден Ебола взе 893 жертви в ДР Конго, 86 нови случая са открити за ден Броят на потвърдените заразени достигна 2267, а пренасянето на тела между отделни райони създава нов риск Меси разтърси Аржентина с послание преди финала: Написахме история, която никой няма да изтрие Меси разтърси Аржентина с послание преди финала: Написахме история, която никой няма да изтрие Капитанът постави общия път, трудните моменти и единството в отбора над спечелените трофеи САЩ удариха строяща се атомна централа в Иран, обяви Техеран САЩ удариха строяща се атомна централа в Иран, обяви Техеран Няколко снаряда са поразили площадката на АЕЦ Дарховин, но Вашингтон не е потвърдил атаката срещу ядрения обект От 18 месеца без работа до финал на Мондиала: Невероятният път на Луис де ла Фуенте От 18 месеца без работа до финал на Мондиала: Невероятният път на Луис де ла Фуенте Една малка обява във вестник променя живота на треньора, който изгради новото златно поколение на Испания
Доналд Тръмп Доналд Тръмп Колко хора загинаха за ден, управляван от заспалия Байдън Виц на деня Виц на деня Час по рисуване.
- Деца, нарисувайте членовете на вашето семейство...
След малко:
- Иванчооо, какво рисуваш, бе!?
Виц на деня Виц на деня Ходя си аз из парка и гледам един храст се клати. "Куче" викам си аз. "Не, разстройство" отвърна ми храстът... Статус във фейсбук Статус във фейсбук Отказах цигарите, защото реших да пуша само след секс
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори