Несебър отбеляза Деня на Ботев
Точно в 12 часа прозвучаха сирените – сигнал за едноминутно мълчание в памет на героите
Представители на Общинска администрация, общински съветници, общественици организации и граждани поднесоха венци и цветя в знак на признателност, почит и преклонение пред паметника на Христо Ботев.
Така Несебър почете днес Деня на Ботев и загиналите за свободата и независимостта на България. Сред присъстващите беше и председателят на ОбС Несебър г-н Румен Кулев.
След като по традиция точно в 12 часа прозвучаха сирените – сигнал за едноминутно мълчание в памет на героите, Златин Чаушев, началник-отдел „Несебър-Световно наследство“ припомни в кратко, но наситено със силни послания и цитати от гениалния Ботев слово за делата и заветите на предците ни.Той подчерта, че докато ние почитаме и помним героите си, ще ни има като нация.
За първи път 2 юни се отбелязва през 1884 г. във Враца и Пловдив. Официално обаче Денят за всенародна почит към героите започва през 1901 г., когато на тържествата на връх Вола присъстват живи Ботеви четници. На 2 юни 1948 г. точно в 12.00 ч. е даден първият сигнал за едноминутно мълчание в цялата страна. Денят на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България е обявен с решение на Министерския съвет от 31 май 1993 г.
Прасковата - сладка, сочна и само 39 калории на 100 грама: Какво всъщност дава на организма
Шок на спирка в „Меден рудник“: Сгащиха 16-годишна с чашка, пълна с 60 грама пико
Лютеницата загуби битката за буркана: Ето коя зимнина българите правят най-често
Сменят формулата за минималната заплата: Какво се готви за доходите от 2027 г.
10/08/2026, Понеделник 21:00
7
Елтън Джон остана сляп с едното око: На 79 години музикалната легенда води най-тежката си битка
Яхтата на Зукърбърг не откликна на сигнал за помощ, друг кораб спаси лодката
17-годишната Виктория Ангелова е световна шампионка на троен скок
Ники Кънчев се раздел тайно. Водещият проговори за слуховете
Внезапно почина бивш репортер на Господари на ефира
Жегата се връща с пълна сила: Жълт код в 16 области, термометърът скача до 38 градуса
Пухкави мъфини с ягоди, боровинки и извара - изчезват още топли
Несебър остана в имотния елит: Премиум офертите вече гонят 3500 евро/кв.м
