×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Без коли първа и втора категория в центъра на София
  • Мъж заплаши с лопата полицаи във Великотърновско
  • Започва продажбата на стартовите комплекти евромонети
  • Затвори родилното отделение в Севлиево
  • Сигнал за бомба затвори Прохода на Републиката
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Инвазията на тигровия комар е главно в Бургас, Созопол и Приморско, хапе по краката и само през деня


Инвазията на тигровия комар е главно в Бургас, Созопол и Приморско, хапе по краката и само през деня
Старите гуми, гробищата и мочурищата са привлекателни за тигровите комари
01 Юни 2019, Събота, 20:02 ч.
Автор: Лъчезар ЛИСИЦОВ

Характеризира се с висока пластичност и устойчивост по отношение на променящите се условия на средата, информират от РЗИ-Бургас

По всичко личи, че и това лято бургазлии ще бъдат хапани от новите за региона тигрови комари. „Флагман” установи още в началото на май тяхната поредна инвазия.

С каква информация разполага Регионалната здравна инспекция (РЗИ-Бургас)?

„Териториалното разположение на област Бургас е свързано с наличието на Черноморска граница, много водни басейни - реки, езера, блата, дерета, множеството защитени територии, постоянни и временни биотопи. Климатът в региона се характеризира като влажен субтропичен с морско и континентално влияние”, информира д-р Георги Паздеров – директор на РЗИ-Бургас, след запитване на „Флагман”.

В региона 63 биотопа на различни видове комари подлежат на наблюдение. Рискова зона за активността на комарите са гробищните паркове по населените места, за което надлежно е уведомена местната власт и съответните фирми за ДДД /дезинфекция, дезинсекция, дератизация/ дейности за извършване на регулярни обработки на тези терени.

„През лятото на 2014 г. за първи път е доказано наличието на Тигров комар в гр. Бургас. През м. септември 2015 г. е установен друг ареал на разпространение на Тигров комар – община Приморско. През последните години находките показват инвазията му в старите огнища – Бургас, Созопол, Приморско и биотрансмисията му в останалите общини”, информират още от РЗИ-Бургас.

Местата, които обича да обитава тигровият комар, са отводнителни шахти във вътрешни дворове, пред жилищни кооперации, магазини, шахти с изхвърлени опаковки от питиета, наводнени мазета, запушени улуци, терени до изоставени имоти с растителност и разхвърляни съдове със застояла вода и дворове, в които се съхранява вода на открито, употребявани автомобилни гуми.

„Комарите са опасни за човека насекоми, но болестите които пренасят се срещат главно в тропичните и субтропичните райони”, информира д-р Паздеров. 

Тигровите комари са особено агресивни и нападат на ята и за това могат да свидетелстват много хора, посетили гробищата на Бургас.

Дали обаче тези комари са по-опасни от другите, които традиционно се срещат в региона, от РЗИ-Бургас не отговарят.

„Комарите са повсеместно разпространени кръвосмучещи насекоми. Разпространени са по цялото земно кълбо с изключение на зоните с вечен лед”, информира д-р Георги Паздеров.

„Комарите са една от най-важните в епидемиологично отношение групи насекоми. Те са преносители на повече от 50 вирусни, бактериални инфекции и паразитози като малария, филариоза, вирусни енцефалити, жълта треска, денга, туларемия, западно – нилска треска, чикунгуня и др. За да се разболее човек, трябва да бъде ухапан от заразен комар.

Тигровите комари са с характерна черно-бяла окраска по тялото и крайниците. Произхождат от тропичните и субтропичните райони на Югоизточна Азия. Характеризират се с висока пластичност и устойчивост по отношение на променящите се условия на средата. За да се намали разпространението им, трябва да се атакуват ларвите им в езера, мочурища, локви и около реки и язовири още преди да са се излюпили. Яйцата си снасят близо до водоеми, места с вода, като стари гуми, саксии, чешми, басейни, фонтани и др. Тигровият комар, ако е заразен, може да пренася опасни вирусни и паразитни заболявания по хората и домашните животни, сред които: зика, жълта треска, енцефалит Сейнт Луис, западнонилски енцефалит, чикунгуня, денга и др.”

Хората трябва да знаят, че тигровият комар хапе само през деня, максимум до коляното, тъй като е дребен и лети ниско.

За защита както от обикновените, така и от тигровите комари следва да се използват репелентни препарати, да се поставят защитни мрежи на прозорците, за да се предотврати влизането им в домовете, редовно трябва да се почистват улуците от листа и попаднали в тях отпадъци, посочват от РЗИ-Бургас.

Какви мерки са предприети по проблема?

„Ежегодно се извършват наблюдения, проучвания, регистриране на нови природни огнища, теренни изследвания. РЗИ-Бургас организира и участва в провеждания мониторинг преди дезинсекционни обработки на рискови терени в населени места и проконтролира ефективността на проведените мероприятия. При този контрол участие взимат представители на общините от региона при Дирекция “Екология“, както и служители от ДДД сектора”, посочват от РЗИ-Бургас.

„Във връзка с настъпване на активния период за биологична активност на комари, РЗИ изпраща уведомителни писма до кметовете на всички общини, с цел провеждане на навременни профилактични и изтребителни дейности. Периодично се изискват: информация за навременно сключване на договорите с фирми за ДДД обработки, план - програмата на съответната община, съобразена с характера на населеното място, график на ДДД обработките, копие от потвърдителните протоколи след обработките, необходими за извършване на контрол от РЗИ. За цялостната организация и ефективното провеждане на ДДД дейностите срещу векторите в урбанизираните територии на Бургаска област е много важно навременно обявяване на обществените поръчки, за провеждане на първите обработки срещу тези вредители”, се казва още в отговора на институцията до „Флагман”.

Критично изказване в тази връзка пък наскоро имаше директорът на Националния център за заразни и паразитни болести Тодор Кантарджиев. Той намекна, че институциите у нас вършат формално задълженията си в борбата с комарите.

„Трябва да се изтребят ларвите на комарите, а не да се прави после пиар с пръскане в облаците срещу рояците, което е нискоефективно. Много лесно се дават пари неефективно“, коментира проф. Кантарджиев.


В категории: Здраве


Лъчезар ЛИСИЦОВ Автор
Лъчезар ЛИСИЦОВ
10
Коментара
Флагман.БГ Инсултът настъпва внезапно-как да се предпазиш Инсултът настъпва внезапно-как да се предпазиш 01/12/2025, Понеделник 13:50 0
Флагман.БГ Ето защо Алисия не ходи по мачове  Ето защо Алисия не ходи по мачове  01/12/2025, Понеделник 13:40 0
10
Коментара по темата
10.
do valeri ot bidona
02.06.2019 17:33:59
0
0
ako e hapal flagman i uhape teb, posle she pishesh statii za men kak sam si potroshil kolata
9.
Бате гого
02.06.2019 12:01:39
0
5
Кмета се занимава само с политика няма време да напръска срещу комарите в ??? Най добрия град за живеене???
8.
Ne
02.06.2019 11:24:13
0
4
Не знам какво пръскат, ама в Морската около Езерото е кошмар. Самото езеро защо не се обработва? Защо не се вкарва морска вода, за да не се заблатява? Ей такива въпроси, ама на общината им е през оная работа...
7.
Валери
02.06.2019 10:32:01
0
5
За един прЕател да попитам.
Ако тигровия комар ухапе някой от Флагман
и след това мен, дали и аз ще стана тъпанар?
6.
*********
02.06.2019 09:50:15
0
1
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
5.
Koko Djambo
02.06.2019 07:44:14
0
9
Ми пръскайте бе бетери!
4.
Гошо
01.06.2019 23:47:38
2
15
Въпрос с повишена трудност!
Щом тигровия комар хапе под коляното, има ли опасност да ме охапе по кожения инструмент?
Понеже ми е под коляното. За това питам!
3.
фенчо
01.06.2019 23:24:35
1
11
Това, че тигровият комар хапе само до коляно, не знам как го измислиха. А в Бургас уж пръска ха, но май наистина PR си направиха.
2.
Куку
01.06.2019 23:01:44
3
4
И кво?
Сечено на Созопол и Приморско...
То колкото няма туристи и колкото куц сезон се очертава, хептен е*ахте мамата на хората.
"Патриотичен" сайт!
1.
...
01.06.2019 22:39:45
0
11
Кой ги пише тези неграмотни статии,тип превод с гугъл?
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Атижа показа новата си руса коса, докато се натиска с Азис в тоалетната Атижа показа новата си руса коса, докато се натиска с Азис в тоалетната Двамата не спират с еротичните кадри в мрежата Мъж заплаши с нож кондукторка във влак, крещял ѝ: Остави ме на мира, всичките ще ви заколя Мъж заплаши с нож кондукторка във влак, крещял ѝ: Остави ме на мира, всичките ще ви заколя Пътникът е криминални прояви и е осъждан, задръжан е за 72 часа Бачкаме 10 години за 90 кв.м. в София, ако даваме цялата си заплата Бачкаме 10 години за 90 кв.м. в София, ако даваме цялата си заплата Спипаха контрабандни над тон дизелово гориво и над 100 литра ракия при акция край Плевен Спипаха контрабандни над тон дизелово гориво и над 100 литра ракия при акция край Плевен Полиция и митничари иззеха над 1300 литра дизел, 130 литра ракия и цигари без бандерол,  задържан е и мъж с кокаин в жк. „Сторгозия“ Елхата в Несебър грейва днес – коледната магия започва с крокодилче и писма до Дядо Коледа Елхата в Несебър грейва днес – коледната магия започва с крокодилче и писма до Дядо Коледа Театрално представление, бляскаво осветление и пощенска кутия за мечти ще зарадват малчуганите на пл. „Жулиета Шишманова“ СДВР затяга мерките за протеста-изграждат се КПП-та СДВР затяга мерките за протеста-изграждат се КПП-та Комисар Николов апелира към СО при ескалация на напрежението да прекрати протеста Протестът събуди GenZ и това е лоша новина за политическия елит Протестът събуди GenZ и това е лоша новина за политическия елит Надига се вълна, която може да промени из основи политическата система, която познаваме днес Инсултът настъпва внезапно-как да се предпазиш Инсултът настъпва внезапно-как да се предпазиш Рисковете, които подценяваме всеки ден Ето защо Алисия не ходи по мачове  Ето защо Алисия не ходи по мачове  В какво се крие причината за решението и България се топи-населението в трудоспособна възраст е намаляло с 19,1% България се топи-населението в трудоспособна възраст е намаляло с 19,1% Икономически неактивните лица, които не учат и не работят, са над 600 000
Доналд Тръмп си е направил ЯМР, обеща да покаже резултатите Доналд Тръмп си е направил ЯМР, обеща да покаже резултатите Президентът на САЩ уверява, че е в отлично здраве, не уточнява коя част от тялото му е била проверявана Как Майкъл Фейгън се промъкна до леглото на британската кралица - една невероятна история Как Майкъл Фейгън се промъкна до леглото на британската кралица - една невероятна история Инцидентът довел до пълна ревизия на кралската охрана, а Майкъл Фейгън не бил обвинен във взлом, тъй като по онова време това било гражданско, а не наказателно нарушение Ванеса Хъджънс отново майка на 36 Ванеса Хъджънс отново майка на 36 Известната актриса и певица посрещна второто си дете със съпруга си, професионалния бейзболист Коул Тъкър  Подробности за масовата стрелба по време на детско парти Подробности за масовата стрелба по време на детско парти Тотален ужас вместо празник Хеликоптер се разби фатално в Централна Европа Хеликоптер се разби фатално в Централна Европа Трагедията близо до Жешов Любов и късмет за Овена, Девата да избягва конфликтите! Любов и късмет за Овена, Девата да избягва конфликтите! Хороскоп за деня – 1 декември 2025, понеделник Драмата във Ф1 е пълна, всичко ще се реши в последния момент Драмата във Ф1 е пълна, всичко ще се реши в последния момент Норис води, но Верстапен не се предава Смях и подигравки: реакции за новата академия на Клаус Шваб Смях и подигравки: реакции за новата академия на Клаус Шваб Инициативата на 87-годишния милиардер е отчаян опит да се върне в голямата игра, откъдето го отстраниха Мощен протест на фермери до България Мощен протест на фермери до България В Гърция Казахстан критикува Украйна за атаката срещу петролен терминал на Черно море Казахстан критикува Украйна за атаката срещу петролен терминал на Черно море От своя страна руското МВнР обяви, че ще уведоми международни платформи
Мартин Куванджиев, предприемач Мартин Куванджиев, предприемач Един политик трябва да е като рок звезда - да му искат автографи, а не да търсят саморазправа Виц на деня Виц на деня - Скъпа, имам две новини - лоша и хубава.
- Казвай!
- Реших да те напусна!
- А сега кажи лошата!
Виц на деня Виц на деня - Кога индийката е готова за с*кс?
- Когато червената точка на челото и светне в зелено.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Дай на някого една риба и ще го нахраниш за един ден. Научи го да лови риба и ще чукаш жена му всеки уикенд.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори