×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

БСП показва възходящ тренд в Бургаско, на кметските избори бихме подкрепили и външни за партията изявени личности


БСП показва възходящ тренд в Бургаско, на кметските избори бихме подкрепили и външни за партията изявени личности
Като знам правилата в управляващата партия, Димитър Николов пак ще се кандидатира за кмет на Бургас, прогнозира Петър Кънев
31 Май 2019, Петък, 15:48 ч.
Автор: Лъчезар ЛИСИЦОВ, снимка: Авторът

Най-решаващ на евроизборите беше административният натиск и организираният вот, смята депутатът от „БСП за България“

Петър Кънев е на 65 г., депутат четвърти мандат от БСП. Водач на червената листа в Бургаска област на последните два парламентарни вота. Потърсихме го за политически коментар по повод преминалите евроизбори.

- Г-н Кънев, какъв е Вашият анализ за представянето на БСП в Бургаска област на преминалите евроизбори?

- Аз искам да благодаря на „Флагман“, защото вчера (вторник – б.а.) излезе един според мен много професионално направен анализ на постигнатото от БСП на тези избори в Бургаска област. Много приятно впечатлен съм от това, което прочетох, защото в анализа никъде нямаше внушения или манипулации, а беше просто един набор от числа, които показаха, че действително БСП в региона върви в един възходящ тренд. Ще спомена само две числа. Вдигнахме общия брой гласували за нас с над 3000 човека в сравнение с предишните евроизбори. И само преди две години разликата между БСП и ГЕРБ беше над 20%, а в момента е само 8%. За мен резултатът е добър като работа на всички структури в Бургаска област.

- Защо обаче в национален план БСП пак не успя да победи ГЕРБ?

- Тепърва ще се правят сериозни анализи. Но на мен ми се струва, че започнахме доста рано нашата кампания – електоратът ни се поумори. Второ, малко изгубихме баланса с добрите и лошите новини. Мисля, че малко прекалихме с негативната енергия, която привнасяхме. И трето, може би пък малко пренебрегнахме предупрежденията, че само един „Апартаментгейт“ трудно ще донесе победата. Но действително за втори път, имайки предвид и парламентарните избори през 2017 г., при едни сравнително добри позиции в началото на кампанията приключваме със загуба. От друга страна, без да звучи като някакъв популизъм, ние сме единствената партия, която увеличи с около 50 000 гласа резултата си в сравнение с предишните евроизбори. ГЕРБ падат с близо 100 000, при ДПС също има много сериозен спад. Да, колкото и да ни се искаше да имаме шест представители в Европа, те са само пет, но пък досега бяха четири. Така че има плюсове, с които излизаме от тази кампания. Според мен не успяхме да уцелим баланса, но мога твърдо да кажа, че т. нар. корпоративен вот отдавна вече не е вот на корпорациите, а е вот, който се организира от всяка една управляваща партия с хора, които са на заплата или под влияние под някаква форма – финансова или друга, на кметове, общински, областни, държавни структури и т.н. И този път това беше много силно изразено. Дай Боже следващия път да победим!

- Дали беше решаващ обаче този корпоративен вот?

- За мен най-решаващ беше административният натиск и организираният вот.

- По време на кампанията успяхте ли да обходите много места в Бургаска област?

- Бяхме почти навсякъде. Може би съм в дълг само на Руен, но знаете, че там традиционно ДПС си присъстват много силно. Факт е, че в пет общини БСП е първа политическа сила. В две други общини - Средец и Камено, разликата между нас и ГЕРБ е около 100 гласа. Това показва, че БСП е в един възходящ тренд, но бихме подкрепили и външни за партията изявени личности. Според мен причините са две - действително сериозната работа на ръководството и на всички структури на БСП в областта; но втората и по-сериозна за мен е ерозията в управляващата партия. Десет години във властта неминуемо водят до една ерозия в доверието. Като добавим и скандалите, нещата за кметските избори стават сложни за предвиждане.

- Какви са Ви впечатленията от работата на структурите на БСП?

- След края на тази изключително тежка кампания искам да им благодаря. Пет години вече работя с колегите от областната и общинските структури на БСП в Бургаско. Впечатлен съм от изключителния хъс и желание за пробив, които всички те имаха в тази кампания. Не успяхме, но резултатът, който постигнахме в Бургаска област, мисля, че е обнадеждаващ.

- А променят ли се настроенията сред избирателите? Какви са Вашите впечатления?

- Избирателите до голяма степен, като изключим твърдите ядра (тези 2 милиона, които гласуваха все пак на тези избори) са отчаяни от политическата класа. Вие сами го виждате. Аз нямам никакво друго обяснение защо във Франция, Германия, Италия, даже и в съседна Румъния гласуват по над 50%, а в България - едва около 30%. Всички ние трябва да се замислим защо е така и докога ще продължи това.

- На кои места в Бургаско виждате открояващи се политически лидери от БСП с потенциал на управленци?

- На този въпрос съвсем естествено няма да ви отговоря конкретно. Но истината е, че в няколко общини разполагаме с много силни хора. При всички случаи на бъдещите номинации за кметските избори ще разчитаме на изявени членове на нашата партия, на нашите лидери, които могат да получат широка подкрепа.

- Ако Димитър Николов не се кандидатира за четвърти мандат, ще се увеличат ли шансовете на БСП да спечели кметските избори в Бургас?

- Като знам правилата на работа в управляващата партия, въпросът ви е излишен и риторичен?

- Защо? Смятате, че Николов пак ще се кандидатира ли?

- Да, естествено.




Лъчезар ЛИСИЦОВ Автор
Лъчезар ЛИСИЦОВ
6
Коментара
Димитър КИРЯКОВ До два месеца закриват българска онлайн медия До два месеца закриват българска онлайн медия 08/02/2026, Неделя 21:00 2
Тервел ИЛИЕВ Внезапно почина национален селекционер Внезапно почина национален селекционер 08/02/2026, Неделя 20:43 0
6
Коментара по темата
6.
Ole male
03.06.2019 19:37:26
0
4
Prikazki ot 1001 nocht! Prazni obechtaniia ot Kurnelka. Tozi jivee sas spomeni predi 100 godini!
5.
До 2
31.05.2019 23:52:58
1
3
Я разгледай по-добре циганските секции за кого са гласували, или направо отивай на очен лекар.
4.
Дернев
31.05.2019 18:11:08
8
4
Изкарат ли правилните хора напред, като К. Паскалев за техен лидер, вярващи ще има и победата им е сигурна. Защото, ако в някоя партия има капацитет да върне държавата в държавата, това е само БСП. Но не начело с тези, които я съсипаха.
3.
*********
31.05.2019 17:35:54
2
2
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
2.
Ротшилд
31.05.2019 16:35:30
9
15
Трзи 3000 гласове в повече са от циганите, които на предишните евроизбори са били непълнолетни. На тези избори вече имащи право да гласуват, дават своя продаден вот. Навсякъде в Бургаска област в различните общини, градове, секции, където БСП печелят или не губят с много от ГЕРБ, това се случва само където гласуват цигани. Това е равносметката от последните евроизбори. На местните избори, които предстоят, тъй като вота няма да е разпръснат заради многото партии, БСП могат да вземат максимум 2-3 общини. ДПС Руен и Сунгурларе, а всички останали са отново на ГЕРБ.
1.
*********
31.05.2019 16:23:52
2
5
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
2,4 г. затвор за Хакан, който не спря на знак "Стоп" и уби Красимира и Халил от Сунгурларе 2,4 г. затвор за Хакан, който не спря на знак "Стоп" и уби Красимира и Халил от Сунгурларе Наложено му е и наказание "лишаване от право да управлява моторно превозно средство“ за срок от пет години, посочват от Апелативния съд в Бургас Това чакаха поколения шофьори - изграждат най-модерния полигон в България край ж.к. "Меден рудник" Това чакаха поколения шофьори - изграждат най-модерния полигон в България край ж.к. "Меден рудник" След години търсене на терен общината стартира проект за Регионален център по пътна безопасност До два месеца закриват българска онлайн медия До два месеца закриват българска онлайн медия Това идва на фона на закриването на румънската секция на медията, финансирана от Конгреса на Съединените щати Още два пистолета открити в кемпера на Ивайло Калушев, проверяват дали с тях са били извършени другите убийства Още два пистолета открити в кемпера на Ивайло Калушев, проверяват дали с тях са били извършени другите убийства Тримата са били добре облечени, а в автомобила е имало храна, множество бутилки вода, както и батерии за мобилни телефони, които обаче са били изключени Получавали са заплахи, че ще ги разстрелят, твърди приятел на един от убитите в хижа "Петрохан" Получавали са заплахи, че ще ги разстрелят, твърди приятел на един от убитите в хижа "Петрохан" Дечо вложи всичките си спестявания, за да могат да спрат това, което се случва там. Той купуваше дронa - струваше около 80 хил. лева", каза Мартин Гръбчев Внезапно почина национален селекционер Внезапно почина национален селекционер Илиян Василев е първият български хандбалист играл във френския елит Калушев е гръмнат от службите като Трактора и Нотариуса, смята Илиян Василев Калушев е гръмнат от службите като Трактора и Нотариуса, смята Илиян Василев Бившият посланик в Москва е убеден, че държавата стои зад касапницата в Петрохан Калушев е имал изразена форма на педофилия, смята топ криминалистът Ботьо Ботев Калушев е имал изразена форма на педофилия, смята топ криминалистът Ботьо Ботев Много странни неща има в самото начало. Труповете намерени пред хижата, като за показ. Хижата запалена, но не напълно изгоряла, коментира криминалистът 87-годишната естрадна звезда Мими Николова се пусна по минижуп 87-годишната естрадна звезда Мими Николова се пусна по минижуп България – държавата на временно изпълняващите длъжността България – държавата на временно изпълняващите длъжността Имаме правителство в оставка, което управлява временно, докато чака да види кой ще спечели изборите напролет и дали той няма да управлява… пак временно
В този български град честваха рожден ден на дупка В този български град честваха рожден ден на дупка Вместо традиционните жалби, гражданите съставиха официален поздравителен адрес, в който иронично благодарят за „постоянството“ на местната власт До 15 години без социални мрежи? Чехия готви прецедент в ЕС До 15 години без социални мрежи? Чехия готви прецедент в ЕС Във видеообръщение Бабиш сподели, че е разговарял с експерти, според които социалните медии са „ужасно вредни за подрастващите“ VW плаща, за да си тръгнат: Ранна пенсия за 35 хил. служители VW плаща, за да си тръгнат: Ранна пенсия за 35 хил. служители Те ще напуснат 10 години по-рано  Кк България се оказа замесена в аферата „Епстийн“ Кк България се оказа замесена в аферата „Епстийн“ Това е скандалът на века, обяви Жени Калканджиева  От Сакскобургготски до Шаолин: необичайният път на княз Симеон-Хасан От Сакскобургготски до Шаолин: необичайният път на княз Симеон-Хасан Синът на княгиня Калина Сакскобургготска и изследователя и пътешественик Китин Муньос е прекарал близо два месеца в подножието на планината Суншан, в провинция Хънан Щастлива съм, че не осъзнава: Ема Хеминг за битката на Брус Уилис с деменцията Щастлива съм, че не осъзнава: Ема Хеминг за битката на Брус Уилис с деменцията Съпругата на Брус Уилис проговори за най-тежката истина около деменцията му Иран с нова заплаха към САЩ: Ще ударим американските бази, ако бъдем нападнати Иран с нова заплаха към САЩ: Ще ударим американските бази, ако бъдем нападнати Техеран и Вашингтон продължават ядрените преговори, но „червените линии“ на Иран остават непроменени Лавина във Високите Татри отне живота на двама унгарски туристи Лавина във Високите Татри отне живота на двама унгарски туристи Инцидентът става при влошено време, въпреки официално обявена ниска лавинна опасност Любовна афера между учителка и ученик завърши с условна присъда Любовна афера между учителка и ученик завърши с условна присъда Случаят във Вашингтон повдига отново въпроса за границите и злоупотребата с доверие в училищата Заплашиха с убийство вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс Заплашиха с убийство вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс Федерално жури повдигна обвинения срещу 33-годишен мъж от Охайо след сигнал за директна заплаха
Корнелия Нинова Корнелия Нинова Борисов, Пеевски и Радев се борят за концесията в БСП Виц на деня Виц на деня Габровец чете книга и от време на време гаси и светва отново лампата.
- Какво правиш? - пита го жена му...
- Мога да прелиствам страниците и на тъмно...
Виц на деня Виц на деня Учените от БАН са успели да кръстосат крака и седят така по цял ден! Статус във фейсбук Статус във фейсбук Който не пие от кръчмата, ще пие от аптеката.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори