Спор в ОбС-Средец! Да се продадат ли активи на болницата, за да се строи частен хоспис?
Капиталът ще намалее с 84 хил. лв., а важното вътрешно отделение ще се премести на четвъртия етаж от съществуващата сграда след основен ремонт
Сградата на старата болница в Средец, която се намира на гърба на МБАЛ-а в града и в която се помещава Отделението по вътрешни болести, ще се превърне в частен хоспис. Предложението бе разгледано днес на сесията на Общинския съвет и въпреки че то е внесено като докладна записка от кмета Иван Жабов, на практика идва от частна фирма, която е изявила желание ползва сградата.
За целта активите на МБАЛ „Средец“ ще се намалят с 84 хил.лв. а отделението ще се премести на четвъртия етаж в основната сграда. За жалост това бе достатъчно ясно заявено в докладната записка и предизвика сериозна дискусия. Тя бе поведена от БСП.
„Намаляте капитала с 84 хил.лв. А ако не се състои продажбата, премахнатият актив на болницата ще се възвърне ли пак в нейно притежание? Не съм икономист, но мисля, че това е адекватен въпрос – реално намаляме стойността на болницата, сградата не се продава и тя остава към МБАЛ „Средец“, но с намален бюджет?“, поде Румен Чанков.Отговор на тези въпроси така и не бе даден.
Активни в дискусията бяха и общинските съветници от местната коалиция на НФСБ и СЕК. „Досега нито на комисии, нито тук на сесията сме изслушали управителя на болницата. Смятам, че е редно да разберем и какво той мисли по въпроса“, включи се Таня Тодорова.
„Процедурата е направена на юруш, с извинение. При провал на търга какво става после? Активите на сградата няма да са собственост на МБАЛ-а, а там е Вътрешното отделение, което ще стане собственост на общината?“, коментира и Живко Гърков. Той настоя, че никъде в докладната не е описано ясно каква е ползата на общината от този процес и поиска максимална яснота, защото подобни действия „предизвикват съмнение“.
Кметът обясни, че Отделението по вътрешни болести категорично няма да бъде закрито. Инвеститорът, който иска старата сграда, е заявил, че ще направи ремонт на четвъртия етаж на МБАЛ „Средец“, където то ще бъде преместено. Чак тогава ще се прехвърли и собствеността.
В крайна сметка този отговор изглежда задоволи опозиционерите и гласуването протече почти единодушно с 11 от 13 гласа „ЗА“.
Подробности за МБАЛ-„Средец“ и за други важни теми за града очаквайте след малко в ексклузивно интервю с кмета Иван Жабов пред Флагман.БГ!
Виктория Капитонова отпразнува рожден ден с равносметка за личния си живот
Близките на загиналите индийци на „Челопешко шосе“ крият трагедията от майката на единия
България е на 57-о място сред 69 държави в световната класация за конкурентоспособност
Предварителните поръчки за GTA VI започват днес, гответе портфейлите
Мариус Куркински се завръща в Бургас с нов моноспектакъл
Полиция влезе в офис на жена, представяла се за адвокат в Кюстендил
Бургас и Братислава свързват усилия за развитие на професионалното образование
Фланелки на Бербатов, Видич и Джо Харт в благотворителен търг на Фондация "Стилиян Петров"
Мартин Димитров: Финансовият план за 2026 г. ни вкарва в спирала от инфлация и рекорден дълг
САЩ изпращат спасители в Каракас
Дневен хороскоп за 25 юни 2026: Любовни обрати за Телеца и Рибите, Козирогът защитава принципите си
Преди да се съблечеш: 11 неща, които променят секса напълно
Кои са най-трудните за разбиране зодии
