Спор в ОбС-Средец! Да се продадат ли активи на болницата, за да се строи частен хоспис?
Капиталът ще намалее с 84 хил. лв., а важното вътрешно отделение ще се премести на четвъртия етаж от съществуващата сграда след основен ремонт
Сградата на старата болница в Средец, която се намира на гърба на МБАЛ-а в града и в която се помещава Отделението по вътрешни болести, ще се превърне в частен хоспис. Предложението бе разгледано днес на сесията на Общинския съвет и въпреки че то е внесено като докладна записка от кмета Иван Жабов, на практика идва от частна фирма, която е изявила желание ползва сградата.
За целта активите на МБАЛ „Средец“ ще се намалят с 84 хил.лв. а отделението ще се премести на четвъртия етаж в основната сграда. За жалост това бе достатъчно ясно заявено в докладната записка и предизвика сериозна дискусия. Тя бе поведена от БСП.
„Намаляте капитала с 84 хил.лв. А ако не се състои продажбата, премахнатият актив на болницата ще се възвърне ли пак в нейно притежание? Не съм икономист, но мисля, че това е адекватен въпрос – реално намаляме стойността на болницата, сградата не се продава и тя остава към МБАЛ „Средец“, но с намален бюджет?“, поде Румен Чанков.Отговор на тези въпроси така и не бе даден.
Активни в дискусията бяха и общинските съветници от местната коалиция на НФСБ и СЕК. „Досега нито на комисии, нито тук на сесията сме изслушали управителя на болницата. Смятам, че е редно да разберем и какво той мисли по въпроса“, включи се Таня Тодорова.
„Процедурата е направена на юруш, с извинение. При провал на търга какво става после? Активите на сградата няма да са собственост на МБАЛ-а, а там е Вътрешното отделение, което ще стане собственост на общината?“, коментира и Живко Гърков. Той настоя, че никъде в докладната не е описано ясно каква е ползата на общината от този процес и поиска максимална яснота, защото подобни действия „предизвикват съмнение“.
Кметът обясни, че Отделението по вътрешни болести категорично няма да бъде закрито. Инвеститорът, който иска старата сграда, е заявил, че ще направи ремонт на четвъртия етаж на МБАЛ „Средец“, където то ще бъде преместено. Чак тогава ще се прехвърли и собствеността.
В крайна сметка този отговор изглежда задоволи опозиционерите и гласуването протече почти единодушно с 11 от 13 гласа „ЗА“.
Подробности за МБАЛ-„Средец“ и за други важни теми за града очаквайте след малко в ексклузивно интервю с кмета Иван Жабов пред Флагман.БГ!
ФК „Нефтохимик“ започва лятна подготовка и планира шест контролни срещи
Махнаха Тома Белев, Зелените останаха само с Даниела Божинова
Продавач-консултант е хитът на пазара на труда, бизнесът дава до 1500 евро заплата
Киър Стармър подаде оставка след едва 23 месеца като премиер на Великобритания
Магия край Бургас: Делфини изнесоха приказен спектакъл пред бургазлия с джет
Млад шофьор извърши над 50 нарушения на пътя, КАТ масово наказва „тарикати“ по магистралите
Арестуваха китайски шпионин в София
Платната отново изпълват Бургаския залив: Регата „Черноморец Бургас 2026“ се завръща
Ранен мъж е арестуван за убийство след смъртоносно намушкване край Crystal Palace
Тръмп: Войната в Украйна можеше да приключи за ден, ако руските танкове бяха останали на магистралата към Киев
Добрата екипировка не спасила туристката в Пирин, кучето ѝ насочило спасителите
Прочистване или брутален шантаж? Адв. Екимджиев взриви ефира с истината за СРС-тата в съдебната система
