Букет от емоции на 16-я Фестивал на зелениката в природен парк „Странджа”
Хиляди любители на природата и туризма се събраха в с.Кости
Фестивалът на зелениката за 16-и пореден път събра тази година в царевското с. Кости хиляди любители на природата и туризма. Официалният старт на двудневната проява даде инж. Румяна Цвяткова -директор на ПП „Странджа“. Букет от емоции поднесе денят – слънце, дъжд, вкусна храна, сувенири, страхотни преходи из вековните гори на Странджа. И навсякъде зеленика!
Официални гости на откриването бяха заместник областните управители на Бургас- проф. Севдалина Турманова, Владимир Крумов, депутатите Ивелина Василева - председател на ПК Комисия по околната среда и водите в НС и Диана Саватева, чийто корен е от селото, кметът на Малко Търново-Илиян Янчев, зам.-кмета на Царево- Георги Стоянов.
По време на откриването депутатът от 44 НС на РБългария Ивелина Василева припомни, че този празник трябва да се поддържа и развива, защото е уникален за Европа. Дирекцията на Парка награди с плакет за особени заслуги към Парка инж. Владимир Димитров-автор на идеята ТУР Странджа бивш директор на Природния парк, който и сам разработва туристически маршрути.
Вторият плакет отиде при инж. Цветомир Генов- директор на ДГС Кости. А третият плакет беше за дамите от Сороптимист интернешънъл – клон Бургас, които са редовни дарители на парковата дирекция. Награди бяха раздадени на отличените участниците в традиционния кулинарен конкурс и щафетното бягане организирано от СНЦ „Зелен Странджа”.
Стотици извървяха 5-те маршрута, които предложи през първия ден Дирекцията на ПП „Странджа”. Едната от групите имаше късмета да премине през най-стария резерват в България – Силкосия, който тази година става на 88 години. Обявен е за защитен зона през 1933 г. най-вече заради Странджанската зеленика, която в естествено местообитание се среща само и единствено в Странджа.
Сменят формулата за минималната заплата: Какво се готви за доходите от 2027 г.
Прасковата - сладка, сочна и само 39 калории на 100 грама: Какво всъщност дава на организма
Шок на спирка в „Меден рудник“: Сгащиха 16-годишна с чашка, пълна с 60 грама пико
Лютеницата загуби битката за буркана: Ето коя зимнина българите правят най-често
Сменят формулата за минималната заплата: Какво се готви за доходите от 2027 г.
10/08/2026, Понеделник 21:00
7
Елтън Джон остана сляп с едното око: На 79 години музикалната легенда води най-тежката си битка
Яхтата на Зукърбърг не откликна на сигнал за помощ, друг кораб спаси лодката
17-годишната Виктория Ангелова е световна шампионка на троен скок
Ники Кънчев се раздел тайно. Водещият проговори за слуховете
Внезапно почина бивш репортер на Господари на ефира
Жегата се връща с пълна сила: Жълт код в 16 области, термометърът скача до 38 градуса
Пухкави мъфини с ягоди, боровинки и извара - изчезват още топли
Несебър остана в имотния елит: Премиум офертите вече гонят 3500 евро/кв.м
