×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Ваксинирането срещу варицела става задължително от юли
  • Военни конвои на НАТО се движат по пътищата на страната
  • Повече от 50 000 души са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
  • Германия отчете температурен рекорд за всички времена с 41,3 градуса по Целзий
  • Екстремно горещо време днес, температурите скачат до 36 градуса
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Спомени от соца: Когато самолетният билет от София до Бургас струваше 22 лв.


11 Май 2019, Събота, 08:25 ч.

Минималната заплата беше 120 лева, но през 1989 г. я направиха 140

По времето на социализма цените се определяха от Комитет по цените, затворен през 1988 г. Цените се водеха народни, съобщава retro.bg.

Помня, че кифлата струваше 15 ст., баничката със сирене – от 15 до 20 ст. Бозата – 6-15-30 ст. според шишето. Виното също беше по джоба на всеки. Бялото – 97 ст., и червеното толкова.

Коняк „Златна котва“ беше 3,90 лв. бутилката. Ракия плодова – 3,90 лв., сливова – 4,90 - 5,10 лв. Лимонадата струваше 5 ст., оранжадата – 9 ст., швепсът и кока-колата – 15 ст.

През последните 5-6 години преди 1990-а прясното мляко струваше 30 ст., киселото – 18 ст. без бурканчето, 22 с бурканче или в кофичка. Краве сиренето беше 2,60.

Минималната заплата действително беше 120 лева, но през 1989 г. я направиха 140. Билет за самолет София – Бургас в края на 80-те струваше 22 лева.

Билетът за кино струваше 0,25 лв. (20 стотинки на първи ред, 35 ст. в ложите), а входът за театър беше 1 лв. Така всяко семейство можеше да си позволи тези културни развлечения.


В категории: Ретро Флагман


30
Коментара
30
Коментара по темата
30.
Боби
13.05.2019 07:42:17
6
6
Тогава имахме 10 млд $ дълг, сега имаме 30 млд € ! ! !
Тогава освен циганите, никой друг не ровеше по казаните, а сега е масово явление!
Тогава ключа за в къщи го оставяхме под плачето пред вратата и никой не влезе да краде /имахме видео/, сега с метална врата с тройно заключване и сот и 2 пъти ми разбиват апартамента!
Тогава всяка година ходихме по 2 пъти на почивка /зима и лято/ по 15 дни, сега на 5-6 год ходим 1 път за 10 дни!
Още много мога да пиша, но е безсмислено.
Айде много поздрави на всички!
29.
056
13.05.2019 06:51:05
2
5
Не би трябвало да се прехласваме по соца. Беше скъпо и имаше дефицит на стоки. Липсваха елементарни стоки - от тоалетна хартия до най-обикновено бельо. За прословутите плодове и зеленчуци мога да кажа, че в магазина бяха полуразкапани и скъпи - вкусните бяха от градината на баба. За да си купиш свястна риза трябваха 'връзки' и струваше 8 - 10 лв., на фона на заплата от 120 лв. прекалено скъпо. Масово се крадеше от предприятията и се правеха услуги на разменни начала. Моралът и нравите сега са резултат от соца - връзкарството и нашия човек. Сакън да не кажеш нещо по-свободно - караш казармата като трудовак. Това беше мракобесен период за България, които върнаха страната 100 години назад във всяко оттошение.
28.
Фанта до 14
11.05.2019 18:36:16
1
13
Ти си много ПРОСТ.Германия след две загубени войни и санкции как е?Много си КУХ!Явно майкати е забременяла с теб от среща на комунистическата партия.
27.
Смут
11.05.2019 18:17:16
1
4
Всичките тия вкусни неща , които ядяхме бяха от двора на баба и дядо. Хем на двора работеха и пълниха буркани, и хем на ТКЗС-то. От ТКЗС всичко отиваше за СССР, а всичко от двора в буркани.
26.
До 22-ри
11.05.2019 17:13:05
3
17
Наборе,изобщо не чуваш петела.Рожба си соц.политикономиката.Пазарна,но СВОБОДНА,а не затворена.Всички бяхме в СИВ,който беше затворен в рамките на соц.страните!!!България на СССР,Полша на Унгария и т.н до ФАЛИТА НА СОЦ.ЛАГЕРА.Обществото се развива в ПАЗАРНА ИКОНОМИКА.Може,но до известен период.Стига сте промивали мозъците на хората.Нефт от СССР безплатно до фалита на СССР.Какво произвеждаше завод"Г.Димитров"-пирони,телени огради,чугунени радиатори.На пазара не му трябват пирони,чуг.радиатори и фалираш.Нови технологии.Защо не си с телевизор "Темп"",а "Сони"",защо не си с пералня"Перла"04,а с"Candi"".СВОБОДЕН ПАЗАР.Кога ядеше домати-2 месеца,а сега целогодишно.Кога щеше да видиш света и той тебе-никога./ако те пуснеше ДС/.Кога щеше да гледаш Англ.мачове-никога/само на кинопрегледа/.Хайде стига популизъм!!!За сведение-роден съм 1954год.
25.
Анти Фейкнюз
11.05.2019 16:53:42
2
10
Да и масово залатите бяха 80 - 100 лв... Ефтина едиотска пропаганда
24.
хм
11.05.2019 16:32:55
3
22
като слушам чичковците от миналото имам чувството, че ако не бяхме съветска губерния, щяхме още да орем с волове, да си светим с газени ламби и какви ли не други тъпотии. интересно защо тези които имаха щастието да не са социалистически държави не са на това положение, ами са с години напред. и сега ние трябва да ги догонваме.
23.
nedevbs
11.05.2019 15:53:41
1
15
Този лъже.Самолетния билет, струваше 20 лева.И за други цени лъже.Явно не си спомняш много добре наборе.
22.
до 19
11.05.2019 15:32:33
8
4
Виж сега идиоте,
Когато няма внос на чужди плодове или каквито и да е стоки или вноса е силно ограничен, това се нарича пазарна и производствена политика и тя е много правилна. По този начин се стимулира българското производство, печелят производителите и всички в който са в дадения сектор на производство, отварят се много работни места около конкретно производство, така българите печелят и българската икономика се развива. Когато има внос, чуждото производство върви, чужденците печелят, чуждата икономика се развива.
21.
до 19
11.05.2019 15:11:20
17
6
Кой го ебе за фалшивите и гадни евтини портокали бе, като имаше евтини натурални и вкусни пъпеши, дини, праскови, кайсии, грозде, круши, ябълки, череши, ягоди, малини, къпини, вишни, смокини, сливи, дюли. Портокала не може да стъпи и на малкия пръст на тези плодове.
Всеки един от тях е 100 пъти по-вкусен, по-качествен и по-скъп от шибания гаден портокал. Опашка за портокали вика хахахаха! Отиди да видиш любимия ти скъпоценен портокал колко струва - 1 лев килото, черешите са 80 лв. Аман от малоумници.
20.
До 16
11.05.2019 14:51:56
1
24
И какъв точно беше в Солниците? Ако след 89-та беше решил да инвестриаш време в себе си и да учиш разни ИТ хави сега нямаше да ревеш за несправедливата история:) Затова разни пишлеменца на по 20 ще взимат по 5-6к а ти ще ревеш колко по добре беше едно време. Беше щото и най-големия тъпак беше наравно с другите. Затова свестните и умни хора се махана от тук. И незнам какво ревеш като всичките във власта пак са от БКП/ДС ?
19.
Да се смевш ли, да плачеш ки
11.05.2019 14:44:45
1
20
А хроничния дефицит, а черния пазар, а опашките за банани и потрокали по Коледа и Нова година, а вноските за автомобил(15 години минимум чакане), а, а, а........
Айде моля.ви се. Някои помним какво беше. Тея ги разправяйте на.дечурлигата. Уф, аман от мантри.
18.
До "оня""
11.05.2019 13:41:14
5
21
Прав сте!!На хора със закостеняли мозъци,промити от червената пропаганда не се обеснява,защото няма да Ви разберат.В-к "Работническо дело"- машината на пропагандата струваше 3 ст.Хартия,печатане,човешки труд,транспорт-със самолет до Бургас,пак транспорт до РЕП,продавач и цена 3ст.СУПСИДИЯ ОТ ДЪРЖАВАТА-НАШИЯ ТРУД.Идва 90 год.Връщайте заема от 10 МИЛИАРДА ДОЛАРА-ФАЛИТ НА ДЪРЖАВАТА!!!!!До там ни докара РАЗВИТИЯ СОЦИАЛИЗЪМ,ДРУГАРИ ШУМКАРИ С ОВЧИТЕ ГЛАВИ И ШАПКИ С ВТОРИ КЛАС ОБРАЗОВАНИЕ.ПОСИПЕТЕ СИ ГЛАВИТЕ С ПЕПЕЛ И НИ ОСТАВЕТЕ ДА ЖИВЕЕМ СВОБОДНО!!!
17.
ОНЯ
11.05.2019 12:51:52
2
18
Тъпанар ,транспорта и основните храни в потребителската кошница бяха изкуствено субсидирани и реално платени с ангария по ученически ,студентски и войнишки бригади...Къде са солниците сега,няма ги фалирали ...Явно и заплатата ти е била субсидирана ,пък за патологичните кражби въобще и дума не обелваш...
16.
КОМУНИСТ
11.05.2019 12:07:18
26
17
Билетче за транспорта преди 89та 6 стотинки ! Заплатата ми в Черноморски солници 230лв ! Билетчето сега 1.50 ! Заплатата ми сега 800лв ! Въпрос към малоумните капиталисти и фашисти ! Колко пъти се е вдигнало билетчето от тогава ??? Отговор 25 пъти. Още един въпрос към кретените антикомунисти ! КОЛКО ТРЯБВА ДА Е ЗАПЛАТАТА СЕГА КАТО СЕ ИМА ПРЕДВИД ТОЗИ НЕОСПОРИМ ФАКТ ОТ УВЕЛИЧЕНИЕТО НА ТРАНСПОРТА А И ВСИЧКО ОСТАНАЛО С 25 ПЪТИ ???? ОТГОВОР 200ЛВ. ПО 25 ПЪТИ =!!!! ВНИМАНИЕ ОЛИГОФРЕНИ !!!!! 5000 лв
15.
Treb
11.05.2019 12:01:41
3
18
Уважаеми другарю,

Апологиите на социализма са тотално безсмислени. Комунистическите статистици непрекъснато сравняваха развитието на България с това през 1939 г. Колкото и безмислено да беше това продължи до 1989 г.
14.
ДО 11
11.05.2019 11:24:37
25
16
Какво е това сравнение бе овчи?
България излиза от 5 вековно турско робство, балканска война, а после и от двете световни войни....разграбена, бомбандирана, малтретирана, с 4,8 милиона народ съсредоточен предимно по селата, горите, балканите и нивите. Какво очакваш да е в началото на 50-те, да има аутобани, небостъргачи и молове ли?
ТЪПАК
13.
ОНЯ
11.05.2019 10:52:04
7
18
В момента цена на билет София-Бургас от 29 Euro.Мурзилажа да вади калкулаторите и да смята.
12.
Сабри Бей от дс дпс(доносническа партия на сатанат
11.05.2019 10:36:54
17
4
Гара Буново БУМ
11.
Требор
11.05.2019 10:31:19
7
22
Интересно защо не пишете за социализма в началото на 50-те години, когато мизерията е била повсеместна!
10.
TWICER
11.05.2019 10:26:07
6
8
ВНУШЕНИЕТО Е ПРИЙОМ НА ГЕОПОЛИТИЧЕСКОТО СТАТУКВО ЗА ВЪЗДЕЙСТВИЕ НА ОБЩЕСТВЕНОСТТА ПРИ УТВЪРЖДАВАНЕ НА ФОРМАТА НА УПРАВЛЕНИЕ.АПРОПО ЗАПЛАТИТЕ СЛЕД 1979г. БЯХА ОТ 200-400лв. А СЛЕД 1988г. ОТ 250-44Олв. В ПОСОЧЕНИТЕ ЦЕНИ НА СТОКИ И УСЛУГИ ПРЕОБЛАДАВАТ ТЕЗИ СЛЕД 1985г. ! ! ! !
9.
Тервел
11.05.2019 10:23:40
8
17
Една сиренка (кифла със сирене) през 1988 г струваше 8 стотинки, сега струва 1 лв. Това прави 12,5 пъти разлика. Следователно 1 лв. през 1988 г, има стойността на 12,50 лв през 2019 г. , респективно заплата от 120 лв. (каквато получаваха почти всички българи) през 1988 г. се равнява на заплата от 1500 лв сега през 2019 г. Разликата ясно се вижда, но тук има и друго... грамажа на сиренката от 1988 г е почти два пъти повече от тази сега. От там изниква още един въпрос...Какво е качеството на продуктите в една сиренка от 1988 г. и в сиренката сега през 2019 г, ако изобщо това жалко подобие през 2019 г. можем да го наречем "сиренка"?
8.
къде е демокрацията на народа
11.05.2019 10:20:51
6
15
преди:
връшаш едно буркаече от кисело мляко, добавяш 2 ст и си купуваш една боза.
сега:
маназините не приемат амбалаж.
НО, имаш право да пътуваш до австралия.
7.
Ибрикчия
11.05.2019 10:11:22
3
24
Ми то освен до София къде другаде можеше да летиш свободно със самолет без да ти проверяват роднините
6.
Истината
11.05.2019 10:09:43
1
19
Е все пак въздушния транспорт не бе толкова развит преди 30 години както е днес и не смятам, че има основание за сравнение особено на база цени. А за сигурност на полетите и самолетите, скорост и заплащане да не говорим. Ясно ни е, че флагман се опитват пак да настроят комунисти срещу демократи
5.
до 4
11.05.2019 09:53:33
5
19
той мърда ли още?
4.
Яааааа...
11.05.2019 09:31:46
8
35
Сега има авиокомпании с които за същата цена може да летиш на 10 пъти по-голямо разстояние.
Сега спирам, за да дам поле за изява на оня нещастник с басните за киселото мляко, баничката и "чистите" зеленчуци - пълни с нитрати и окъпани с "братски" комунистически радиоактивен дъжд от Чернобил.
3.
*********
11.05.2019 09:01:01
0
1
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
2.
*********
11.05.2019 08:55:26
2
1
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
1.
Да Иванчева
11.05.2019 08:49:21
20
9
Някой знае ли, с кой номер в бюлетината за гласуване е Иванчева?
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Мъж скочи от терасата си в бургаски жк "Зорница", падна върху Ауди (СНИМКИ) Мъж скочи от терасата си в бургаски жк "Зорница", падна върху Ауди (СНИМКИ) Починал е на място Бакшиш засне спяща клиентка и я превърна в зрелище в TikTok (ВИДЕО) Бакшиш засне спяща клиентка и я превърна в зрелище в TikTok (ВИДЕО) 21-годишната жена не е давала съгласие за публикуване на видеото, всичко започва от паднала батерия на телефон Кошмар! Дете и баща му пострадаха при инцидент с атракционна люлка, скъсала се метална тръба Кошмар! Дете и баща му пострадаха при инцидент с атракционна люлка, скъсала се метална тръба Двуместната им седалка се сгромолясала на земята от 2 метра височина Бивш министър на ГЕРБ обяви кандидатурата си за президент Бивш министър на ГЕРБ обяви кандидатурата си за президент Интригата около вота се заплита Учен: ИИ най-вероятно ще е последното изобретение на човека (ВИДЕО) Учен: ИИ най-вероятно ще е последното изобретение на човека (ВИДЕО) Роман Ямполски твърди, че най-опасният ИИ няма да изглежда като злодей, а като система, която човекът вече не разбира Трагедия в Айтоско: 56-годишен моторист загина при зловещ инцидент в село Чукарка Трагедия в Айтоско: 56-годишен моторист загина при зловещ инцидент в село Чукарка В момента тялото на загиналия мъж е откарано за съдебно-медицинска експертиза Смърт в багажника на път за морето: Хванаха дилъри с чудовищно количество фентанил на АМ Тракия Смърт в багажника на път за морето: Хванаха дилъри с чудовищно количество фентанил на АМ Тракия При зрелищна акция край Трилистник полицията иззе половин килограм прах с изключително висока токсичност, предназначен за Черноморието Ауди катастрофира на входа на Подземната улица в Бургас Ауди катастрофира на входа на Подземната улица в Бургас Щетите са изцяло материални Жълт код за жега в 14 области, юли идва с бури и градушки Жълт код за жега в 14 области, юли идва с бури и градушки В неделя температурите ще стигнат до 37 градуса, а по Дунав до вторник се чакат 40 Почина бивш депутат Почина бивш депутат Последното сбогом с Юлий Славов ще бъде утре, 28 юни, от 12:00 часа в църквата на Централните пловдивски гробища
Жертвите във Венецуела може да се окажат 70 пъти повече от официалните данни Жертвите във Венецуела може да се окажат 70 пъти повече от официалните данни Докато Каракас съобщава за малко над 1400 загинали, американските сеизмолози предупреждават за невиждана катастрофа от 123 години насам 80 години от създаването на Веспа 80 години от създаването на Веспа Това е истинско бижу, което се превърна в емблема за Италия Израел атакува Южен Ливан с дрон ден след историческия пакт в САЩ Израел атакува Южен Ливан с дрон ден след историческия пакт в САЩ Споразумение за мир между САЩ, Израел и Ливан бе подписано на 26 юни във Вашингтон   С кола или рейс до морето? 13 евро повече за гориво в резервоара от София до Бургас С кола или рейс до морето? 13 евро повече за гориво в резервоара от София до Бургас Ако има трайно примирие в Близкия изток, цените може да паднат в разгара на лятото, прогнозират от петролната и газова асоциация  Супер звезда идва на Макс файт в Бургас Супер звезда идва на Макс файт в Бургас  Бурак редовно играе срещу най-големите имена в муай-тай включително мач за титлата на RWS Жега като за Апокалипсис: Германците развиха „ковид психоза“ и опразниха супермаркетите при 40°C Жега като за Апокалипсис: Германците развиха „ковид психоза“ и опразниха супермаркетите при 40°C Рафтовете за охладени продукти – сирена, млечни стоки, тесто и готови храни – са брутално ометени до шушка Хотелиери от Северното Черноморие: Толкова зле не е било досега, пускаме отстъпки между 20 и 40% Хотелиери от Северното Черноморие: Толкова зле не е било досега, пускаме отстъпки между 20 и 40% Има 35% по-малко туристи по Северното Черноморие в сравнение със същия месец на миналата година Почина голямият турски актьор Кадир Инанър, дори Ердоган скърби за него Почина голямият турски актьор Кадир Инанър, дори Ердоган скърби за него Той беше един от известните турски актьори, чиито филми десетилетия наред се излъчваха по телевизията не само в Турция, но и в България Зрелищно меле блокира ключов булевард в София: Автомобил се преобърна след мощен удар отзад Зрелищно меле блокира ключов булевард в София: Автомобил се преобърна след мощен удар отзад Сблъсъкът е възникнал, след като лек автомобил „Ауди“ е блъснал отзад движещо се пред него „Пежо“, като силата на удара е била толкова голяма, че едната кола се е преобърнала по таван на пътното платно Родители на съд за убийство: Оставеният да умре 7-годишен Каспър тежал стряскащите 116 килограма Родители на съд за убийство: Оставеният да умре 7-годишен Каспър тежал стряскащите 116 килограма Докато изолираното от света момченце издъхвало от сърдечна недостатъчност в Мичиган, майка му и баща му извикали ветеринар за семейното куче, но не и лекар за собствения си син
Деница САЧЕВА, депутат от ПП ГЕРБ Деница САЧЕВА, депутат от ПП ГЕРБ Пиша среден 3 на Бюджет 2026 Виц на деня Виц на деня Срещат се двама:
- Как си?
- Пил съм и по-добре...
Виц на деня Виц на деня Между приятелки:
- Мъжът ми иска да се облека като медицинска сестра, за да му изпълня една фантазия.
- Каква?
- Че е здравно осигурен.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Когато една жена спре да яде след 18.00, в 19.00 почва да гризе съпруга си!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори