Първият български аниматор, номиниран за награда Оскар - Тео Ушев идва в Бургас
Той ще гостува в морския град на 20-ти и 21-ви юли
Първият български аниматор, номиниран за награда Оскар -Теодор Ушев ще гостува в Бургас през юли. Популярният творец за първи път ще организира мастерклас в България. Той ще бъде в морския град на 20-ти и 21-ви юли по покана на Община Бургас и организаторите от Международен филмов фестивал Бургас.
Двудневният майсторски клас е озаглавен "В мрежата на следобедните сънища" и ще се състои в Културен център "Морско казино". Заглавието препраща към един от най-емблематичните филми на киноавангарда "Meshes of the Afternoon" на Мая Дерен.
Програмата ще се реализира в две части. В първата през призмата на собствения си опит и практики Тео Ушев ще трасира техники и методи за създаване на филми - стереоскопично кино, виртуална реалност.
След това ще се проведе дискусия относно създаването на филм - от идеята, през реализацията до промотирането и представянето му пред публика. Във втората част, преминавайки през някои от най-забележителните произведения на експерименталното и ненаративно кино, ще се анализират отделните компоненти: идея, конструкция, ритъм, монтаж, звук, визуални решения, безкамерно кино, виртуална реалност. Теодор Ушев е носител на 80 награди за своите филми.
През 2018 година българинът получи почетната награда на Френската академия за филмово изкуство "Сезар" - за филма си "Сляпата Вайша". Късометражният анимационен филм по разказ на Георги Господинов е отличен със златен медальон, произведен в Парижкия монетен двор.
Това е поредното признание за Теодор Ушев и "Сляпата Вайша" след номинацията за "Оскар" през 2017 г., номинацията за "Кристална мечка" от "Берлинале" през 2016 г., канадската награда "Canadian Screen" и награди от международните филмови фестивали в Отава и Чикаго.
За информация и записване за мастер класа на Теодор Ушев: [email protected]
Кристиано Роналдо и разбитото Ferrari - инцидентът, който може да промени всичко
Мис Андреа „надебеляла“ за една нощ
Кой поръча Митко Маймуняка и защо убийството още не е разкрито
Цял регион е пред екокатастрофа, голям язовир е на път да пресъхне
Спортно училище „Юрий Гагарин“ отличи своите шампиони за 2025 г.
Вечеряйте между 17 и 19 ч. през зимата, за да сте здрави
Ромина скъса с русото: Вече е фатална брюнетка
Важна новина за тези, които планират да направят инвестиции в имоти
Общински съветник от СДС стана председател на БСП - Видин
Откриха паметник на Левски в Италия
Уникално представление отбелязва 100 години на Георги Парцалев
Слави Ангелов: Задържаха шефа на Пето районно управление заради разчистване на сметки
