Стотици миряни посрещнаха благодатния огън на Божи гроб
Тайнственото чудо, с което ще започнат Великденските празници, ще се случи в църквата „Възкресение Христово“ в Йерусалим
Стотици миряни посрещнаха Благодатния огън, който ще слезе в ръцете на Йерусалимския патриарх на Велика събота, съобщава Ройтерс.
Тайнственото чудо, с което ще започнат Великденските празници, се случи в църквата „Възкресение Христово“ в Йерусалим.
Контролът на храма – една от най-големите светини на християнския свят, е поделен между три православни деноминации - гръцката, арменската и римокатолическата. Ключовете от Божи гроб се държат от мюсюлманин, чието семейство от поколения се счита за неутрално и отговаря за опазването на светинята.
Синя светлина се появява в гробницата на Исус Христос обикновено от мраморната плоча, покриваща мястото, върху което се смята, че е било положено тялото на Спасителя за погребение. От нея ще бъде запалена свещта, която ще пренесе Благодатния огън.
Православните християни твърдят, че това запалване става по свръхестествен начин. Този огън в първите минути след запалването има уникалното свойство да не излъчва топлина и да не изгаря. Според традицията на православието Свещеният или Благодатният огън е чудо, което се случва всяка година в деня преди Великден.
Храмът на Божи гроб в Йерусалим е мястото, където, според Светото писание, е бил разпънат, погребан и после е възкръснал Исус Христос.
Мястото било открито от пратеници на римския император Константин три века по-късно, а към 335 г. там е построен т.нар. първи храм на Божи гроб, който днес се е разраснал в обширен архитектурен комплекс.
Той включва хълма Голгота, параклисът в центъра на храма, скриващ пещерата с Божи гроб, подземния Храм на животворящия кръст, храм "Св. Елена" и няколко параклиса.
Когато липсата на болка е най-опасна: Защо задухът може да означава прекаран инфаркт
Луди цени: 3200 долара за билет за мача Португалия – Хърватия
7-годишната Никол от Кърджали е открита мъртва в Адана, задържаха майка ѝ и съпруга ѝ
Община Айтос изгради нов Дом за възрастни хора (СНИМКИ)
Кой е Вадим Ермолаев, украинският олигарх, ранен при експлозията в Монако
Александър Урумов представя в Бургас романа си "Пилат"
На 18 юли световната класа муай-тай идва в Бургас за MAX FIGHT 66
БАН удостои президента Илияна Йотова с почетното звание „Доктор хонорис кауза“
The Sun: Съкрушителните удари на Киев могат да принудят Путин да спре войната до месеци
Извънземното, което бързо завладя НБА
С класически автомобили и благотворителна кауза Бургас посреща 19-ия Ретро парад
Спират тировете по магистралата заради жегата
