Пожарът в "Нотр Дам" е частично овладян
Все още има опасност от рухване на емблематичната парижка катедрала
Пожар изпепели емблематичната парижка катедрала "Нотр Дам". Огънят срина 93-метровата кула и унищожи голяма част от дървената конструкция на сградата. Стотици огнеборци се бориха със стихията през цялата нощ, един от тях е пострадал, съобщава БНТ.
Тази сутрин беше съобщено, че пожарът е частично овладян и двете кули на "Нотр Дам" са спасени. Президентът Макрон отмени планираната си за снощи реч по телевизията и изрази увереност, че с общи усилия, блясъкът на катедралата ще бъде върнат.
Трагедията е неописуема! "Нотр Дам" се разпада (НА ЖИВО)
Хиляди парижани с ужас наблюдаваха как един от символите на Франция е погълнат от пламъците. Огънят тръгва от горните тавански помещения, където тече реновация на стойност 6 млн. евро. Според разследването, става дума за инцидент. На този етап се изключва версия за умишлен палеж. За час изгоряха историческият връх и камбанарията на катедралата.
Огънят проникна и в двете централни кули, но пожарникарите успяха да го овладеят. Почти напълно е унищожена дървената вътрешна част на катедралата. Съобщава се, че олтарът е запазен. Поради ремонтната дейност 16-те медни статуи бяха демонтирани още преди седмица. Все още не е известно колко от останалите вътре в "Нотр Дам" произведения на изкуството са засегнати.
Пожарът избухва малко преди 19 ч местно време - след като катедралата е затворена за посетители. Жителите на намиращите се в близост сгради са евакуирани.
Повече от 500 пожарникари се включиха в потушаването на стихията. Пламъците обаче дълго време бяха недостъпни за екипите. Гасене по въздуха не бе възможно, поради риск да рухне цялата сграда.
Към хилядите хора по бреговете на Сена се присъедини и френският президент Еманюел Макрон, който не успя да скрие емоциите си. Той изрази увереност, че с общи усилия и международна финансова помощ, някогашният блясък на "Нотр Дам" ще се върне.
Емоциите тази нощ взеха връх. Част от хората запяха химна, а други се молеха символът на Франция да оцелее.
Първият камък на катедралата "Нотр Дам" е поставен през 1163 г. Изграждането продължава през по-голямата част от следващия век. Реставрации и допълнения към структурата са правени през 17-и и 18-и век. За последно понася по-сериозни щети по време на Френската революция. Оцелява през двете Световни войни без разрушения.
"Нотр Дам" е част от културно-историческото наследство на ЮНЕСКО. Всяка година е посещаван от над 16 млн. души.
Прасковата - сладка, сочна и само 39 калории на 100 грама: Какво всъщност дава на организма
Шок на спирка в „Меден рудник“: Сгащиха 16-годишна с чашка, пълна с 60 грама пико
Лютеницата загуби битката за буркана: Ето коя зимнина българите правят най-често
Сменят формулата за минималната заплата: Какво се готви за доходите от 2027 г.
10/08/2026, Понеделник 21:00
7
Елтън Джон остана сляп с едното око: На 79 години музикалната легенда води най-тежката си битка
Яхтата на Зукърбърг не откликна на сигнал за помощ, друг кораб спаси лодката
17-годишната Виктория Ангелова е световна шампионка на троен скок
Ники Кънчев се раздел тайно. Водещият проговори за слуховете
Внезапно почина бивш репортер на Господари на ефира
Жегата се връща с пълна сила: Жълт код в 16 области, термометърът скача до 38 градуса
Пухкави мъфини с ягоди, боровинки и извара - изчезват още топли
Несебър остана в имотния елит: Премиум офертите вече гонят 3500 евро/кв.м
