×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Молдова официално започна преговори за присъединяване към Европейския съюз
  • Цените на петрола продължават да падат след новините за примирие
  • ЦИК призовава да не променят Изборния кодекс
  • Тръмп покани новия иракски премиер в Белия дом през юли
  • Земетресение с магнитуд 6,7 бе регистрирано на индонезийския остров Сулавеси
  • Зеленски предлага среща на Путин в САЩ
  • Седем медала и две титли на Световното първенство за спортисти със Синдром на Даун
  • Арестуваха четирима българи за контрабанда на цигари за над 2,8 млн. евро в Румъния
  • Край на войната: САЩ и Иран подписаха меморандум за разбирателство
  • Ед Шийрън си взема почивка от музиката, за да се отдаде на бащинството
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

1,5 млн. българи болни от затлъстяване, на водеща позиция сме в ЕС


1,5 млн. българи болни от затлъстяване, на водеща позиция сме в ЕС
Страната ни е на едно от водещите места по честотата на затлъстяването в детска възраст
15 Април 2019, Понеделник, 15:58 ч.

Център за лечение на затлъстяването ще се бори с проблема 

По данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването (EASO), приблизително 1,5 милиона от българите са със свръх наднормено тегло и страната ни е на едно от водещите места по честотата на затлъстяването в детска възраст сред страните от ЕС.

Въпреки тенденциите на затлъстяване на населението, до момента в България не съществуваше структура, която да се ангажира цялостно и дългосрочно с грижата за пациентите с болестно затлъстяване и чийто екип да избира оптималния терапевтичен подход за всеки индивидуален случай.

Поради високата честота на болестно затлъстяване сред българите, за което вече съществува ефективна профилактика и съвременно лечение, и високото професионално ниво на специалистите в УМБАЛ "Александровска", EASO одобри кандидатурата на болницата за статут на акредитиран Център за лечение на затлъстяването.

Той ще бъде първият в България функционален експертен център за обучение, развитие и подобряване на диагностиката, лечението и обгрижването на пациенти с наднормено тегло и затлъстяване, съобщиха от пресцентъра на лечебното заведение. Лечението на затлъстяването е комплексно и дългосрочно, и няма универсален подход, валиден за всички. В тази връзка, през 2016г. в УМБАЛ "Александровска" бе сформиран екип от експерти (ендокринолог, кардиолог, пулмолог, диетолог, гастроентеролог, психолог и хирург), който създаде протоколи за поведение и лечение при пациенти със затлъстяване, подлежащи на бариатрична хирургия.

Това включва промяна на хранителните навици, диетичен режим, физическа активност, поведенческа психотерапия, медикаменти и като крайна мярка - бариатрична хирургия. За период от две години в програмата са включени повече от 150 пациенти, подходящи за оперативно лечение. Направени са 50 операции – "безкръвно" (лапароскопски), с 0% смъртност, 51 кг. средна загуба на тегло до първата година след интервенцията и ремисия на придружаващите заболявания като захарен диабет тип 2, хипертония, сънна апнея, пише Днес.бг

Пациентите се проследяват и обгрижват компетентно, имат осигурен достъп до екипа през цялото време на лечението, преди и след интервенцията, и са със значително подобрено здраве, самочувствие и качество на живот. Въз основа на постигнатите резултати за двугодишния период от време на изпитване на програмата, ръководството на болницата предприе процедура УМБАЛ "Александровска" да бъде призната от EASO за Референтен център за лечение на затлъстяването. Кандидатурата получи одобрение и към момента "Александровска" единствена в страната притежава този сертификат. 


В категории: Здраве


5
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Защо Gen Z плаща за тишина Защо Gen Z плаща за тишина 16/06/2026, Вторник 18:20 0
5
Коментара по темата
5.
Койчо
16.04.2019 09:15:27
0
0
Като нямаме държава, която да се грижи за хората. Има потребители и електорат, колкото по-прости са, толкова по-добре. На лъжците и измамниците им викат политици, ПиАри, журналисти и меринджей....
4.
Георги
16.04.2019 07:19:02
1
2
Е нормално е,първо по магазините храна няма,там са боклуци пълни със боя,соя,ГМО,палмово масло и всякакъв друг пълнеж,народа неможе просто да си позволи истинска храна и се тъпче с кайма за 5лв/кг,кисело мляко което не се разваля защото мляко вътре няма.Отделно фейсбука,таблета и телефона не искат много калории ... та и по зле ще става.
3.
do 1.
15.04.2019 21:42:33
1
2
edin muj ako e nad 100 kila i trqbwa da mu wdiga6 6kembeto ,za da mu go nameri6 e po dobre da kara6 na suho.
2.
baihui
15.04.2019 17:26:09
1
0
Като ядем краварски боклуци, така ще е!
1.
Генийът
15.04.2019 16:26:28
1
4
Браво,най-накрая да сме първи и ние по нещо,но как няма да сме нали тука под 100 килограма човек ако е не е никакъв мъж,нищо че сте по метър и 60 и сте 100 кила и не сте си виждали х*я от 25 години,вие сте истински мъже да знаете и не може да изкачите 5 етажа без да фърлите дробът.Един мъж ако е под 100 кила значи е или болен или беден,стара българска велика поговорка
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Теч на милиони в 240 неработещи болници? Повече пари за качествените шефове поиска бивш министър Теч на милиони в 240 неработещи болници? Повече пари за качествените шефове поиска бивш министър Спирането на парите на тези, които съществуват само заради собствения си бизнесплан, е спешна политика, а не разказа, че някой взимал голяма заплата, за да може в кръчмата да го псуват, каза той Кой ни тласка към война със Северна Македония? Каракачанов: Вървим по руско-украинския сценарий Кой ни тласка към война със Северна Македония? Каракачанов: Вървим по руско-украинския сценарий Той упрекна бившият премиер Кирил Петков, че е предал националните ни интереси като е обяснявал в Скопие, че въпреки рамковата позиция, да ги пусне в ЕС Уникално видео с участниците в "Прайда" - вижте какво казаха Уникално видео с участниците в "Прайда" - вижте какво казаха Какво мислят участниците в "София Прайд" - за възможността да имат деца и "тежко скучните" от Парада на семейството Напрежение в Свети Влас заради украински свещеник, митрополит Арсений го защити Напрежение в Свети Влас заради украински свещеник, митрополит Арсений го защити Докато местните миряни се готвят за протест в неделната сутрин, Сливенската епархия обяви, че няма да се огъне пред никакъв обществен натиск „Двигателят на времето“ събра иновативни училища в Бургас! „Двигателят на времето“ събра иновативни училища в Бургас! Регионален образователен форум по Национална програма „Иновации в действие“ обедини образователни институции, университети и ученици в тридневна среща за обмен на добри практики и модерни решения в обучението Товарен влекач се заклещи на моста край Китен, шофьорът забравил да прибере гондолата Товарен влекач се заклещи на моста край Китен, шофьорът забравил да прибере гондолата Заради инцидента дясната лента за движение е блокирана Една дългогодишна мечта вече е реалност: Руенското село Дъскотна има нов парк Една дългогодишна мечта вече е реалност: Руенското село Дъскотна има нов парк Община Руен с нова крачка към модерна селищна среда България е сред страните с най-добро качество на водите за къпане в ЕС България е сред страните с най-добро качество на водите за къпане в ЕС Оценката и интерактивната карта, изготвени от Европейската агенция за околна среда (ЕАОС) в сътрудничество с Комисията Автомобил блъсна 4-годишно дете до площадка в Девин Автомобил блъсна 4-годишно дете до площадка в Девин Водачът е тестван за алкохол и наркотици - пробите са отрицателни Кадрова рокада по Черноморието: ОДБХ-Бургас има нов директор, експерт от системата замени д-р Димитър Германов Кадрова рокада по Черноморието: ОДБХ-Бургас има нов директор, експерт от системата замени д-р Димитър Германов Мария Петрова застава начело на ведомството след серия от административни промени в региона
Ще улесни ли Европейският парламент фалшификаторите на българската история? Ще улесни ли Европейският парламент фалшификаторите на българската история? Докладчикът Томас Вайс поиска поправката, поощряваща работата на историческата комисия, да отпадне от доклада за напредъка на Скопие за членство в ЕС Мъж получи погрешна диагноза за рак и премина през седемгодишно ненужно лечение Мъж получи погрешна диагноза за рак и премина през седемгодишно ненужно лечение Пациентът заведе иск за сериозна лекарска небрежност след 42 излишни медицински процедури B-52 се разби в американска военновъздушната база Едуардс B-52 се разби в американска военновъздушната база Едуардс Бомбардировачът, способен да носи ядрено оръжие, е паднал на летището малко след излитане Ценопад след сделката на Тръмп с Иран, но мирът в Близкия изток май е невъзможен Ценопад след сделката на Тръмп с Иран, но мирът в Близкия изток май е невъзможен Дори този петък в Женева да бъде подписано споразумението, едва ли ще се сложи край на войната, защото управляващите в Израел обявиха, че няма да го спазват – няма да изтеглят ЦАХАЛ от Ливан Реферите на Световното първенство по футбол прибират по над $100 000 Реферите на Световното първенство по футбол прибират по над $100 000 Това е минималната премия за главните съдии от Мондиал 2026 21-годишната Мария загина при бънджи скок от мост, забравиха да й сложат въже 21-годишната Мария загина при бънджи скок от мост, забравиха да й сложат въже Тя е паднала от около 40 метра (131 фута) височина Аз ще бъда най-отпред: Пеевски разсея слуховете за оттегляне и проведе чистка в ДПС Аз ще бъда най-отпред: Пеевски разсея слуховете за оттегляне и проведе чистка в ДПС Напук на разпада в регионалните структури, лидерът бетонира властта си и пенсионира Йордан Цонев и Хамид Хамид от тясното партийно ръководство Фестивалът Етносфера продължава с Ден на ромската култура Фестивалът Етносфера продължава с Ден на ромската култура Днес фестивалът принадлежи на ромската култура - жива, пламенна и неудържима Война между двете камари в Лондон: Депутатите заобикалят Лордовете, за да узаконят правото на смърт Война между двете камари в Лондон: Депутатите заобикалят Лордовете, за да узаконят правото на смърт Историческият законопроект за асистираното умиране се завръща с процедурен коз, който елиминира ветото на „неизбраното малцинство“ Звездата Оливър Трий загина при самолетна катастрофа Звездата Оливър Трий загина при самолетна катастрофа Два хеликоптера се сблъскаха над Рио де Жанейро в неделя сутринта и се разбиха в западната зона на града, при което загинаха всичките шест души на борда, включително Трие
Доналд Тръмп Доналд Тръмп Кораби, палете двигателите си. Нека потече петрол Виц на деня Виц на деня Двама си говорят:
- Къде ще ходиш на почивка тази година?
- На Кушадасъ, че за Созопол нямам толкова пари...
Виц на деня Виц на деня Мъж при гадателка:
- Утре ще умре вашата тъща.
- Това го знам. Интересува ме дали ще ме хванат.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Всеки упорит мъж може да постигне всичко, което иска жената.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори