×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

След предложение на бургаски депутат: До три заплати глоба, ако неволно разкриеш тайна на шефа


След предложение на бургаски депутат: До три заплати глоба, ако неволно разкриеш тайна на шефа
Поправката в Закона за търговската тайна, внесена от Христиан Митев (вдясно), бе одобрена единодушно от пленарната зала
27 Март 2019, Сряда, 16:52 ч.
Автор: Лъчезар ЛИСИЦОВ

Законът е приет на второ четене, чака указа на президента

До три заплати може да бъдат глобявани служители, ако неумишлено придобият чувствителна търговска информация на своя работодател в разрез с правилата. Това предвижда изцяло новият Закон за защита на търговската тайна.

Служителите и работниците носят отговорност за вредите, настъпили вследствие на неправомерно придобиване, използване или разкриване на търговска тайна на техен работодател, в размер на не повече от трикратния размер на уговореното трудово възнаграждение, когато не са действали умишлено”, е текстът, приет на второ четене от Народното събрание миналата седмица.

Любопитно е, че основният законопроект, гласуван на първо четене, предвиждаше обратното: „Служителите и работниците не носят отговорност за вредите, настъпили вследствие на неправомерно придобиване, използване или разкриване на търговска тайна на техен работодател, когато не са действали умишлено.”

Законопроектът бе внесен от Министерски съвет.

Промяната, касаеща глобите за работниците, нарушили търговската тайна неумишлено, е дошла от бургаския депутат от „Обединени патриоти” Христиан Митев.

На второ четене тя е приета единодушно – 77 гласа „за” от 77 гласували, показва справка със стенограмата от 21 март – четвъртък.

В момента законът е в президентството, където чака обнародване. Указ все още не е издаден.

„Приетият на второ четене на 21.03.2019 г. от Народното събрание Закон за защита на търговската тайна е постъпил в Администрацията на президента. В момента тече предвиденият в Конституцията 15-дневен срок за обнародване в „Държавен вестник”, съобщиха днес за „Флагман” от пресцентъра на държавния глава.

Президентът има право да наложи вето, но засега няма такива индикации.

Според писмените мотиви на МС, новият закон ще доведе до нарастване на иновациите, на печалбите за предприятията, както и до намаляване на значителни разходи за защита на търговските тайни и увеличаване на стимулите за бизнеса.


В категории: Бизнес


Подпалиха колата на водещ политик
Подпалиха колата на водещ политик 03/11/2025, Понеделник 22:00 0
Фатална катастрофа в България
Фатална катастрофа в България 03/11/2025, Понеделник 21:30 0
Какво се случва с Покровск?
Какво се случва с Покровск? 03/11/2025, Понеделник 21:00 3
Тервел ИЛИЕВ Обявиха Идеалния футболен отбор Обявиха Идеалния футболен отбор 03/11/2025, Понеделник 20:29 0
Пребиха български кмет
Пребиха български кмет 03/11/2025, Понеделник 19:00 1
Нова дръзка кражба в Париж
Нова дръзка кражба в Париж 03/11/2025, Понеделник 18:33 2
11
Коментара по темата
11.
Мехехехее
28.03.2019 11:48:43
0
1
В същото време, касовият апарат казва всичко на НАП! Баси ташака!
10.
*********
28.03.2019 08:07:15
0
1
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
9.
мъдро предложение..
27.03.2019 23:34:10
0
2
а когато шефа използва лична информация на работника реализира печалба и забрави да каже едно благодаря. Цял ред малки фирми се занимават с тази работа целенасочено, назначават постоянно нови хора и се опитват да релизират идеите и контакти им без да им платят заслуженото. Така е например в имотния сектор.
8.
Толя
27.03.2019 20:14:02
0
0
сещам се за такива човекоподобни.
7.
Аз
27.03.2019 19:57:24
0
3
Ами в Бургас: от общ Работник до ИТ специалистите (повечето) = на практика заплатата е една и съща. А, работодателите даващи по-малко им виждам обявите в jobs-a и alo-то , през 2 месеца ( някои от тях и през 1 седмица). Един много известен кол център - през ден два, макар много да го лансирате!
Защо завършващите елитни гимназии= половината в София, другата половина емигрират?!?
.....
6.
Некой
27.03.2019 19:43:42
0
1
ще да е разкрил тайните на чичо Валери!
5.
Кога
27.03.2019 19:23:41
0
33
Аз предлагам на тоя дупетата. Закъснение на заплата глоба на дупетата. Вън от парламента или тези тикви не разбраха за кого работят. За народа. И народа ще каже колко и закон глоба. Само глупави закони кои от по глупав. Абе Ния Тея по какви критерии ги избираме.
4.
bai kosta
27.03.2019 18:59:51
0
53
Що така бе,шефа да не е с два чифта мъде?
3.
Лапайте ве
27.03.2019 18:02:00
0
17
Не знам къв олиговрен тряя да си да останеш да бачкаш 3 месеца без пари на някой помияр.
2.
???
27.03.2019 17:59:31
0
59
Още малко и по 100 тояги на голо пред колектива.Вярно е, че глупостта ходи при хората,ане при животните,но явно при депутатите е диагноза.
1.
Аа
27.03.2019 17:41:41
1
86
И как ще ме накара да му платя е малумници. Само докато каже глоба и ще му кажа да си работи от утре той и сбогом Терминал 2, да ви еба майката, копелета мръсни!!!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Бюджет 2026 с рекордни приходи и разходи, отпускат се средства за южния обход на Бургас Бюджет 2026 с рекордни приходи и разходи, отпускат се средства за южния обход на Бургас Предвидено е и отпускането на пари за иновационен студентски кампус в морския град Горивата в резерва илюзия? Задава се страшна криза, ако Gunvor не придобие рафинерията в Бургас Горивата в резерва илюзия? Задава се страшна криза, ако Gunvor не придобие рафинерията в Бургас Освен в България, под ударите попада и нефтозавода в Панчево, а кризата придобива кошмарно измерение след затварянето на MOL в Унгария и Словакия Извънредно! Инцидент в БДУ "Проф. д-р Асен Златаров", на главния вход има линейка и патрулка Извънредно! Инцидент в БДУ "Проф. д-р Асен Златаров", на главния вход има линейка и патрулка По първоначални данни пакет с палети се е стоварил върху работник Отшелник, обявен за починал преди пет години, не може да бъде задържан Отшелник, обявен за починал преди пет години, не може да бъде задържан Паркови служители извикали полицията, след като едва не ги пребил край незаконния му бивак, но служителите на реда били принудени да го пуснат да си ходи ЧСИ пусна за продан родната къща на Драгия Радневски, който гръмна приятелката си и майка й. Ще я купи ли някой ЧСИ пусна за продан родната къща на Драгия Радневски, който гръмна приятелката си и майка й. Ще я купи ли някой Имотът се намира на ул. "Арбанаси" №13, началната цена е 281 160 лв. „Бургасмед“ участва в Movember с безплатни прегледи за превенция на рака на простатата „Бургасмед“ участва в Movember с безплатни прегледи за превенция на рака на простатата Д-р Мария Христова, началник на Отделението по урология в МБАЛ „Бургасмед“ коментира, че мъжете, особено тези над 45-годишна възраст не бива да пропускат редовните профилактични прегледи на простатата Ето кога се очакват геомагнитна буря да достигне Земята Ето кога се очакват геомагнитна буря да достигне Земята На 6-7 ноември изригванията могат да окажат влияние върху чувствителни и по-възрастни хора Последната звезда от „Записки по българските въстания“ си отиде Последната звезда от „Записки по българските въстания“ си отиде Илия Илиев оставя след себе си богато творческо наследство и десетки роли в театъра и киното Зуека продава своите картини по 800 евро Зуека продава своите картини по 800 евро Това е сравнително ниска сума за авторски живописни произведения, особено когато зад тях стои човек с име и биография като неговата Кошмар на 20 метра от терасите в "Меден рудник": Вижте на какво са подложени живущите в комплекс "Съни хил" Кошмар на 20 метра от терасите в "Меден рудник": Вижте на какво са подложени живущите в комплекс "Съни хил" От 13 октомври там се изгражда жилищна сграда с претенциозното наименование „Форест вю Бургас“
На Малдивите забраниха пушенето за цяло поколение, включително и за туристи На Малдивите забраниха пушенето за цяло поколение, включително и за туристи Мярката засяга всички, родени след 1 януари 2007 г. 84 души пострадаха след консумация на дюнери в частно училище 84 души пострадаха след консумация на дюнери в частно училище Към момента 10 деца и двама възрастни остават хоспитализирани, а на останалите е оказана амбулаторна помощ 10 дразнещи неща, с които мъжете влудяват половинките си 10 дразнещи неща, с които мъжете влудяват половинките си Ако търсим пълна точност, най-вероятно списъкът би бил безкрайно дълъг, но свеждайки ги до 10-те лидери в подреждането, той добива ясни и до болка познати за всяка дама граници Руския полуостров Камчатка бе ударен от земетресение с магнитуд 5.6 Руския полуостров Камчатка бе ударен от земетресение с магнитуд 5.6 Засега няма издадено предупреждение за цунами Ужасяваща катастрофа край ГКПП Лесово, има жертви Ужасяваща катастрофа край ГКПП Лесово, има жертви Пет коли и БГ камиона се сблъскаха челно Ще се върнем през 90-те, идва най-голямата криза с петрола, казват сърбите Ще се върнем през 90-те, идва най-голямата криза с петрола, казват сърбите Сред гражданите нараства страхът от повторение на сценария опреди 20-ина години, когато бензин се купуваше на улицата, а контрабандата през границите беше ежедневие Регулация за социалните мрежи "за" и "против" използването им от деца Регулация за социалните мрежи "за" и "против" използването им от деца Къде по света е ограничен достъпа до социалните мрежи - TikTok, Instagram и Facebo Над 20 загинали и 320 ранени при силно земетресение в Афганистан Над 20 загинали и 320 ранени при силно земетресение в Афганистан Трусът е разрушил част от Синята джамия в град Мазари Шариф Тръмп разкри дали Украйна ще получи ракети "Томахоук" Тръмп разкри дали Украйна ще получи ракети "Томахоук" Изглежда Доналд Тръмп няма да рискува огромно влошаване на отношенията между САЩ и Русия Ужасно земетресение в Афганистан, има много починали Ужасно земетресение в Афганистан, има много починали Бедствието е огромно, домове се превърнаха в руини
Ивайло МИРЧЕВ, Демократична България Ивайло МИРЧЕВ, Демократична България Преформатирането е малко като перестройката - Борисов се сниши като Тодор Живков
Виц на деня Виц на деня - Пушите ли?
- Да!
- Пиете ли?
- Да!
- Еми, какво искате след всичко това...!?
- Жени, докторе...
Виц на деня Виц на деня Майка към малкото си момченце:
- Изяж си овесената каша, иначе ще викна Баба Яга!
- Мамо, защо си мислиш, че Баба Яга ще ти яде тази каша?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Основният проблем на човечеството е, че хората се раждат от най-бързия сперм*тозоид, а не от най-интелигентния...

Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори