Невероятното наследство на Странджа! Вижте как посрещнаха Белия кукер в Малко Търново
Уникалният обреден ритуал бе възстановен преди няколко години
Навръх Сирни Заговезни в Малко Търново показаха красотата на мистичната Странджа. Тази сутрин десетки ентусиасти се включиха в обредния ритуал „Бял кукер” – единственият по рода си кукер в България, който е без маска, облечен в бяло, превъплъщаващ се в ролята на Бог, който умира и възкръсва, отбелязвайки началото и края на живота на общността.
За разлика от други части на България, в Странджа, Белият кукер в дружинката е само един. Той е облечен в кожух съшит от седем бели агнешки кожи, обърнати с вълната навън. Лицето му е начернено със сажди, а в ръцете си държи дървен прът, увит с кожа, наричан от странджанци „пометаш”.
С кукера върви дружинката, а основните персонажи в нея са „кукерски цар”, „кукерска мома”, „булката”, „бабата”, „докторът” и „бръснарят”, който сапунисва и бръсне минувачите с дървена треска. Дружинката обикаля през деня и влиза в къщите на хората, а появата им се счита за благоденствие.
В Малко Търново много ревностно изпълняват обичая вече 8-ма година. Днес ентусиастите превърнаха обредните танци в истински спектакъл. Кметът Илиян Янчев също се включи в ритуала.Той е сред основните мотори на популяризирането на традициите на Странджа. Още в първите си дни на управление, Янчев възстанови кукерския фестивал, който не бе осъществяван от 70-те години на миналия век.
САЩ удариха строяща се атомна централа в Иран, обяви Техеран
11 дни ол инклузив и бягство без плащане: Арестуваха семейство-тарикати на летището в Гран Канария
На косъм от удар край Арбанаси: Шофьор засече кола при забранено изпреварване
Небето изсипа ледени късове колкото яйца над Плетена
Денков: България изчезва от масата, където решават бъдещето на Европа
Нова световна корона за Меси? Неофициално е избран за №1 на Мондиал 2026
Бургас вече с 12 дефибрилатора, един от тях е на остров Света Анастасия
Злато за грации от Бургас: Балетните таланти на НУМСИ покориха световната сцена в Дъблин
Телефонът става личен портфейл: карта, книжка, фишове и данъци на един екран
Иво Мирчев: При Радев няма калинки - само копринки!
Рояци гигантски скакалци налазиха Истанбул, свързват ги с миграция от Балканите
Карнобат сложи фотоволтаици върху 6 социални центъра и купи електромобил

- Господин съдия, как е могъл дядо ми тия пет години да гласува - що и пенсията да не си е взимал?!..п.п.некой да не се познае.
Наздраве!