×
Европейска столица на културата Евровизия 2027 Промо зона Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Вижте първата частна градинка в Бургас или какво наследство остави Порточанов за бл. 52 в жк „Лазур“


Вижте първата частна градинка в Бургас или какво наследство остави Порточанов за бл. 52 в жк „Лазур“
Зад блока се помещава единствената по рода си частна градинка, граничеща със стадион "Лазур"
26 Февруари 2019, Вторник, 22:03 ч.
Автор: Георги РУСЧЕВ

От съседните блокове твърдят, че градинката зад сградата е изоставена, живущите там обаче не са съгласни

Блок 52 в бургаския жк „Лазур“ е уникален. Не защото се различава коренно от останалите подобни жилищни сгради, строени в края на 60-те и 70-те години, а заради това, че зад него се намира единствената по рода си в града ЧАСТНА градинка. Тя обхваща площ по-голяма от тази на самия блок и се разпростира до оградата на стадион „Лазур“.

На редакционната поща на Флагман.БГ пристигна писмо от живущи в блока, в което се обясняваше, че всъщност до нея никой няма достъп и тя стои изоставена. Подателите на сигнала настояват градинката да се отвори и като обществено място да се използва от всички.

Днес наш репортер посети бл.52, за да направи собствена проверка.

Заграденото от години пространство наистина изглежда занемарено. По земята няма свободно място от нападали и неизметени листа, шадравана по средата на градинката е неизползваем от години и плесенясал, а пейките – някога ползвани за отдих, днес са почти напълно разрушени, заградената градинка изглежда все още има някаква функция. 

В червено са описани точните граници на оградата

„Оградата бе поставена преди много години (около 20 г., б.а.). Това се случи по времето на Христо Порточанов, който държеше тук да идват футболистите на Нефтохимик и да релаксират след тренировки. Няма друго такова място в Бургас“, подчерта бургазлийка, живееща в блока, с която репортер на Флагман.бг разговаря този следобед. Тя отказа да се представи, но от думите й стана ясно, че все пак част от съседите й имат ключове за малкия парк, но и самите те са спрели да го използват.

Този стол изглежда сякаш скоро е поставен тук и подксазва, че все пак някой влиза в малкия парк

Хора, живеещи в съседство разказаха, че от поне 10 години не са виждали никой да се разхожда или да си почива там. Нито хората в бл.52, нито съседите им можеха да се ангажират с мнение дали мястото е част от идеалните части на собствениците или е незаконно заградена общинска земя. 

Именно този въпрос обаче гложди мислите на мнозина, живеещи в района. „Ако е общинска земя, то защо и ние да не си заградим така пред или зад нашия блок в нарушение?“, коментират от съседните блокове.

Видно е, че този шадраван не е използван от години. А някога може би е придавал една съвсем различна атмосфера на мястото

 




Георги РУСЧЕВ Автор
Георги РУСЧЕВ
10
Коментара
Михаил ДИМИТРОВ „Ауди“ пламна в движение край Равда и изгоря напълно „Ауди“ пламна в движение край Равда и изгоря напълно 24/08/2026, Понеделник 17:30 0
10
Коментара по темата
10.
строител на градинки
28.02.2019 10:11:22
0
3
Поръчкова статия, пълна с полуиситни и откровенни лъжи.След 43г. някой се сети за нея. Какъв ли интерес и на кой стои зад тази поръчка?!
9.
Por Tochanov
27.02.2019 20:45:57
0
2
hahahah .
8.
Чудесно място
27.02.2019 18:25:36
0
1
Може да се преустрои във всичко
- от кръчма до парк
7.
живущ
27.02.2019 14:21:51
2
11
Засадени борчета и дръвчета, люлки, пейки , нова настилка, стълби, простори, цветя. Нашите деца пораснаха в тая градинка. Част от нея беше взета след като се направи път за стадиона и помощното игрище и се огради. За съжаление в България нямаме културата да пазим и надграждаме с нови по-хубави неща, а само се троши. Беше спокойно и сигурно в онези времена. Не се крадеше. Затова и е заключена въпросната градинка. И се надявам така да бъде и занапред. Преди сме слизали и сме я почиствали . Тя е част от нас. Поп повод на частна площ към блок има в много блокчета и те са заградени и никой освен живущите не я ползват. Дори си имат бариери сложени от Община Бургас. Флагман, имам идея към Вас. Вместо само да пишете , направете с ваш труд и средства това място да заблести. Това е труда на нашите бащи от този блок. Много хора вече не са сред живите, а други не живеят там, но духа го има и се иска да има съмишленица да се възобнови това прекрасно кътче на бл.52.
6.
живущ
27.02.2019 14:04:40
2
8
Израснала съм в тоя блок. Това беше една голяма поляна, където ни мина детството . Нашите родители , с лични средства и разрешителни от общината , изградиха това райско кътче. Имаше шадраван, който вечер светеше в различни светлини.
5.
оффф...
27.02.2019 08:51:59
1
19
Ако наистина беше ЧАСТНА, конкретния ЧАСТНИК или щеше да я застрои, както казва коментар 1 (което в случая е непрактично) или щеше да я поддържа. Защото капиталистите (както казва коментар 2) имат ЧАСТЕН ИНТЕРЕС такива места да се оползотворяват.

Аз също съм говорил с по-възрастни хора от блока (съсед съм им). Казвали са ми, че преди години градинката е станала явка на наркомани и пияници, които я чупели и крещели до късно.

Така че ако нямаше ограда, сега ФЛАГМАН щяха в техния "консервативен" стил, да питат няма ли кой да ЗАБРАНИ на вандалите и наркоманите да влизат там. Щяха да използват случая да ги нарекат цигани и щяха да питат няма ли ОБЩИНАТА да се намеси
4.
*********
27.02.2019 07:06:31
0
6
Коментарът беше изтрит от модераторите, тъй като съдържаше обидни квалификации към Флагман.бг или членове на редакционния екип.
3.
ВЕФИОК
27.02.2019 00:28:59
8
25
Порточана е едно бивше ДС ченге. Благодарение на селския си произход е получил даром от Партията едни милиони, част от които е дал на футбол-лумпените. С останалите живее като бей. Сега е гъст с ГЕРБ. Останаха ли идиоти, които да му вярват?
2.
Така де
27.02.2019 00:12:54
10
11
Капиталистите знаят само да взимат и са егоисти, които не са свикнали да делят и предпочитат нещо да се руши и запада, вместо да го споделят с околните!!!
1.
Строител
26.02.2019 22:58:48
4
16
Брее , за кооперация е перфектна , как не са я лапнали
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Трима българи срещу над 20 грузинци: Масов бой избухна край Кавала Трима българи срещу над 20 грузинци: Масов бой избухна край Кавала Младежите от Петрич се намесили след закачки с българки, а мелето край Joy Bar продължило около 15-20 минути Скали се срутиха в Кресненското дефиле, кола се удари в тях Скали се срутиха в Кресненското дефиле, кола се удари в тях Пострадалите са откарани в болница в Благоевград, а движението по пътя Симитли - Кресна е ограничено в една лента Първият учебен ден поскъпна с до 40%: Трябват поне 300 евро за един ученик Първият учебен ден поскъпна с до 40%: Трябват поне 300 евро за един ученик Униформите удрят най-сериозно семейния бюджет, а комплектът в някои училища стига 350 евро Инспектор от сектор "Издирване" стана заместник-директор на ОДМВР-Бургас Инспектор от сектор "Издирване" стана заместник-директор на ОДМВР-Бургас Опитният криминалист заема освободения от Христо Ичев пост, засега обаче назначението му е временно до провеждането на конкурс Кой ще оглави РИК-Бургас за президентския вот? Две силни имена влизат в сметките Кой ще оглави РИК-Бургас за президентския вот? Две силни имена влизат в сметките „Прогресивна България“ получава 8 от 17 места в комисията, а сред обсъжданите кандидатури за председател са Георги Михов и Маргарита Събева „Ауди“ пламна в движение край Равда и изгоря напълно „Ауди“ пламна в движение край Равда и изгоря напълно 72-годишният водач от Ахелой успял да напусне автомобила навреме, няма пострадали Стотици българи между 35 и 55 години в болница с инфаркт само за три месеца Стотици българи между 35 и 55 години в болница с инфаркт само за три месеца Данните на НЦОЗА показват ръст от 6,6% спрямо първото тримесечие, а 9 от хоспитализираните са мъже под 35 години А1 дава безплатен 2-годишен достъп до Уча.се: Какво включва офертата за ученици? А1 дава безплатен 2-годишен достъп до Уча.се: Какво включва офертата за ученици? Новите Unlimited планове комбинират неограничена свързаност, промоционални устройства и бърза подготовка за училище СОЦ Парти по БДС в Бургас: NAKED Beach закрива сезона на 12 септември СОЦ Парти по БДС в Бургас: NAKED Beach закрива сезона на 12 септември Най-голямото ретро и БГ парти край морето: Какво да очакваме от финала на сезона в NAKED Beach Цанко Цанков покори Ламанша за 9:21 часа - медузи разраниха бургазлията по пътя към Франция Цанко Цанков покори Ламанша за 9:21 часа - медузи разраниха бургазлията по пътя към Франция Едно от най-тежките изпитания в световното маратонско плуване вече е зад гърба му - след близо девет часа и половина без прекъсване той стъпи на френския бряг и вече има шест от седемте маратона Oceans Seven
Касова бележка от Гърция подпали мрежата: 78,30 евро за морска вечеря с огромни порции Касова бележка от Гърция подпали мрежата: 78,30 евро за морска вечеря с огромни порции Българи показаха сметката си от ресторант на брега - каламари за 12 евро, паста със скариди за 13 и половин литър вино за 7 евро, а въпросът отново е какво получава клиентът срещу парите си От 15 евро до военна техника за шестцифрена сума: Какво показа заглушителят в Драгалевци От 15 евро до военна техника за шестцифрена сума: Какво показа заглушителят в Драгалевци Евтини устройства се предлагат онлайн, професионалните системи струват хиляди, а експерти смятат, че техниката, смутила GPS над София, е била от съвсем друга категория Нова Зеландия тръгва към забрана на социалните мрежи за деца под 16 г. - глобите за платформите стигат 10% от световния им оборот Нова Зеландия тръгва към забрана на социалните мрежи за деца под 16 г. - глобите за платформите стигат 10% от световния им оборот TikTok, Instagram, Snapchat и Facebook ще трябва реално да проверяват възрастта, а законът стига и до новата опасна територия - AI платформите за виртуални „приятели“ Есента отключва кариерен шанс за 4 зодии - идват повече пари, нова работа и голяма крачка нагоре Есента отключва кариерен шанс за 4 зодии - идват повече пари, нова работа и голяма крачка нагоре Козирог, Телец, Дева и Риби влизат в силен професионален период, но звездите дават само възможността - решаващото действие ще трябва да направят самите те Август в Поморие завършва поетично с 68-oто издание на „Яворови дни“ Август в Поморие завършва поетично с 68-oто издание на „Яворови дни“ Четиридневните празници, организирани от екипа на НЧ „Просвета 1888” и Община Поморие Почина милиардерът, превърнал Кюне+Нагел в световен гигант Почина милиардерът, превърнал Кюне+Нагел в световен гигант 89-годишният германски предприемач оставя бизнес империя с над 1300 офиса и около 88 000 служители по света От Бургас към сцените на България – PAOLA тръгва на първото си  национално турне, вижте къде От Бургас към сцените на България – PAOLA тръгва на първото си национално турне, вижте къде Всички концерти са създадени специално за детската и тийн аудитория и техните семейства, като съчетават музика, танци, специално разработени хореографии, сценични визуализации, интерактивни игри, специални ефекти и активно участие на публиката България губи 60% от водата си: В Шумен и Перник над 83% не стигат до отчетена консумация България губи 60% от водата си: В Шумен и Перник над 83% не стигат до отчетена консумация Десетки населени места отново са на режим, а проблемът вече не е само в сушата - стара мрежа, течове и неточно измерване превръщат водата в един от най-големите инфраструктурни провали на страната Заподозрян за петорно убийство бе открит мъртъв в колата си Заподозрян за петорно убийство бе открит мъртъв в колата си Петте жертви са намерени в къща край Форест Гроув, след като властите получили сигнал за горящ автомобил Две деца загинаха при удар с дрон в Краснодар, още седем са ранени Две деца загинаха при удар с дрон в Краснодар, още седем са ранени Двама възрастни също са пострадали
Васил ДАНОВ, експерт Васил ДАНОВ, експерт По-опасни за България са руските хибридни операции, не Иран Виц на деня Виц на деня Срещат се две мутри:
- Брато, как си лети времето! Направо ужас. Синът ми расте, вече е на девет години.
- Това е хубаво! Защо си тъжен?
- Забравил съм да го запиша на училише!
Виц на деня Виц на деня - Скъпи, много ме е страх да скоча с парашут!
- Ми, скочи без него бе, слънце...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ако не сте част от валяка, сте част от пътя
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори